Columbus -0,8 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 21 Grd 2024
Columbus -0,8 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 21 Grd 2024

Europos pieno rinka stebima jau 10 metų

2024/04/16


Europos pieno rinkos observatorija pradėjo veikti 2014 m. balandžio 16 d., lygiai prieš dešimt metų. Tai buvo pirmasis Europos Komisijos įsteigtas žemės ūkio rinkų stebėsenos centras. Nuo tada šis sėkmingas formatas buvo atkartotas mėsos, cukraus, javų, vaisių ir daržovių bei vyno sektoriuose. 2023 m. taip pat įsteigtas Trąšų stebėsenos centras, o galiausiai parengtas Žemės ūkio ir maisto grandinės stebėsenos centro planas.

Pieno rinkos observatorija, įsteigta likus vieneriems metams iki pieno kvotų režimo pabaigos, siekė padidinti pieno sektoriaus skaidrumą laiku pateikdamas tiksliausius rinkos duomenis ir trumpalaikę analizę. Paaiškėjo, kad ji naudinga pieno tiekimo grandinės suinteresuotiesiems subjektams ir Komisijai, priimant informacija pagrįstus sprendimus. Observatorija buvo ypač vertinga tuo metu, kai 2016–2017 m. pieno sektoriuje kainos buvo žemos, todėl Europos Komisija sėkmingai naudojosi viešosios intervencijos priemone, kad išlaikytų rinkos pusiausvyrą ir paremtų pieno sektoriaus atsigavimą.

Pieno rinkos observatorija reguliariai teikia informacijos apie pagrindinių pieno produktų – žalio pieno, sviesto, pieno miltelių ir kelių plataus vartojimo sūrių – gamybą, kainas ir prekybą apžvalgą. Europos Komisija kas mėnesį rengia ir skelbia analitinius informacinius biuletenius.

Be daugybės turimų rinkos duomenų, observatorijoje yra ekonomikos valdyba, kuriai pirmininkauja Komisija ir kurią sudaro organizacijų, atstovaujančių visiems pieno tiekimo grandinės etapams, atstovai: CEJA (jaunieji ūkininkai), COPA-COGECA (gamintojai ir kooperatyvai), ECVC (Via Campesina), EMB (Europos pieno valdyba), EGA (pieno pramonė), Eucolait (pieno prekyba) ir Eurocommerce (mažmeninė prekyba). Pieno rinkos observatorijos (MMO) Ekonomikos valdybos posėdžiai vyksta keturis kartus per metus. Liepą ji surengs 50-ąjį posėdį. Visų posėdžių darbotvarkės ir protokolai skelbiami internete.

Pieno sektorius

Pienas ir pieno produktai yra vienas iš pavyzdinių ES žemės ūkio sektorių. Turėdamas 280 registruotų pieno geografinių nuorodų (GN), jis yra antras sektorius po vyno, kuriame pagaminama daugiausia GN produktų. Pieno produktai taip pat yra pagrindinė ES eksporto varomoji jėga. Šiai kategorijai tenka 9 proc. viso ES žemės ūkio maisto produktų eksporto (jo vertė siekia beveik 20 milijardų eurų) ir tai yra antra didžiausia eksporto produktų kategorija po grūdų ir malimo produktų. ES garsėja aukštos kokybės produktais ir griežčiausiais pasaulyje gamybos bei tvarumo standartais.

Pienininkystė yra svarbi kaimo vietovių veikla. Visoje ES yra apie 530 000 pieno ūkių, kurių dauguma šeimos ūkiai. Ganomos karvės ES kaimo kraštovaizdžio bruožas. Faktas, kad 86 proc. žolės ir pasėlių likučių, kuriuos suvartoja gyvuliai (karvės, ožkos ir avys), netinkami žmonėms vartoti, o iš šių gyvūnų pieno pagaminti produktai, teikia didelę dalį mums reikalingų baltymų.

Bendroji žemės ūkio politika (BŽŪP) padeda sektoriui pereiti prie tvaresnės žemės ūkio praktikos kartu su visais kitais žemės ūkio sektoriais, nes nuo 2003 m. BŽŪP parama iš esmės buvo atsieta nuo gamybos. Pagal dabartinės BŽŪP ekologines sistemas teikiama parama tikslinėms ir pritaikytoms intervencinėms priemonėms, kuriomis siekiama kuo labiau sumažinti gyvulių pėdsaką ir kuo labiau padidinti jo teigiamą poveikį. Pavyzdžiui, ekstensyvaus ganymo sistemų teigiamas indėlis įrodytas paverčiant žolę maistu, gaminant vilną ir biomasę, išlaikant biologinę įvairovę, kaupiant anglį, kontroliuojant dirvožemio eroziją ir išsaugant kraštovaizdį. Apskritai ekologinės sistemos apims 68 proc. visos naudojamos žemės ūkio paskirties žemės, taigi yra perspektyvi priemonė sektoriaus aplinkosauginiam tvarumui didinti.

 

EK informacija

123rf nuotr.

Dalintis