Columbus +15,4 °C Debesuota
Antradienis, 20 Geg 2025
Columbus +15,4 °C Debesuota
Antradienis, 20 Geg 2025

123rf nuotr.

Europos Sąjunga priėmė 17-ąjį sankcijų Rusijai paketą

2025/05/20


Europos Komisija palankiai vertina tai, kad ES Taryba priėmė 17-ąjį sankcijų Rusijai paketą. Dėl naujųjų ES sankcijų didėja išlaidos, kurias Rusija patiria tęsdama karą, ir tai dar labiau didina spaudimą jos ekonomikai, kurios padėtis jau ir taip įtempta ir nestabili. Tai aiškus ženklas, kad ES toliau tvirtai remia Ukrainą.

Šiuo paketu siekiama dar labiau apriboti Rusijos galimybes naudotis mūšio lauko technologijomis ir sumažinti pajamas iš Rusijos energijos importo, taikant sankcijas beprecedenčiam skaičiui Rusijos šešėliniam laivynui priklausančių laivų. Paketu taip pat išplečiami sankcionuojamų asmenų ir subjektų sąrašai. Be to, siekiant užtikrinti Japonijos energetinį saugumą, pratęsiama galiojančios naftos kainos viršutinės ribos išimties taikymo „Sakhalin-2“ projektui trukmė.

Europos Sąjungos vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai ir Europos Komisijos pirmininkės pavaduotoja Kaja Kallas sakė: „Šis sankcijų Rusijai etapas yra pats plačiausias nuo karo pradžios, kartu nustatant naujas sankcijas, susijusias su naujomis hibridinėmis grėsmėmis, žmogaus teisėmis ir cheminiais ginklais. Į 17-ąjį paketą įtraukiame Rusijos naftos milžinę „Surgutneftegas“ ir beveik 200 Rusijos šešėlinio laivyno laivų. Kol Putinas apsimeta, kad nori taikos, rengiama daugiau sankcijų. Rusijos veiksmai ir tie, kurie sudaro sąlygas Rusijai, sulauks griežtų pasekmių. Kuo ilgiau Rusija tęs savo neteisėtą ir brutalų karą, tuo griežčiau reaguosime.“

Toliau nurodomi pagrindiniai 17-ojo sankcijų paketo elementai.

KOVOS SU APĖJIMU PRIEMONĖS

ES į sąrašą įtraukė 189 papildomus laivus, kurie priklauso naftos tanklaivių šešėliniam laivynui arba prisideda prie Rusijos pajamų iš energijos, taigi bendras į sąrašą įtrauktų laivų skaičius išaugo iki 342. Laivai nustatyti kartu ES valstybėmis narėmis ir Europos jūrų saugumo agentūra (EMSA). Šiems laivams dabar draudžiama įplaukti į uostus, taip pat draudžiama jiems teikti paslaugas.

17-asis sankcijų paketas yra didžiausia vienos G7 šalies sankcijų priemonė, skirta šešėlinio laivyno laivams.

ES sudaromi laivų sąrašai, taip pat tokių šalių partnerių kaip Jungtinė Karalystė ir JAV pastangos labai sumažina Rusijos galimybes gauti pajamų apeinant viršutinę naftos kainos ribą, nes pakeisti laivus, kuriems taikomos sankcijos, tampa vis sunkiau. Apskritai eksportuoti naftą Kremliui tapo sudėtingiau ir brangiau, nes šie laivai nebegali vykdyti įprastinės veiklos. Remiantis naujausiais Naftos kainos viršutinės kainos ribos koalicijos duomenimis, gabenamos rusiškos naftos kiekis ir ją gabenančių laivų skaičius sumažėjo. Nuo to laiko, kai ES pradėjo įtraukti šiuos laivus į sąrašus, Rusijos žalios naftos pristatymas tais laivais sumažėjo 76 proc.

Šiuo paketu į sąrašą taip pat įtraukiama 31 nauja bendrovė, teikianti tiesioginę ar netiesioginę paramą Rusijos kariniam pramoniniam kompleksui arba užsiimanti sankcijų apėjimo praktika. 18 iš tų bendrovių yra įsteigtos Rusijoje, o 13 – trečiosiose valstybėse (6 Turkijoje, 3 Vietname, 2 JAE, 1 Serbijoje ir 1 Uzbekistane).

SANKCIONUOJAMŲ SUBJEKTŲ SĄRAŠO PAPILDYMAS

Šiandienos sankcijų paketu sąrašas papildytas 75 įrašais: įtraukta 17 asmenų ir 58 subjektai, atsakingi už veiksmus, kuriais kenkiama Ukrainos teritoriniam vientisumui, suverenitetui ir nepriklausomybei. Dabar jų turtas įšaldomas, jiems taikomas draudimas naudotis ekonominiais ištekliais, o asmenims dar taikomas ir draudimas keliauti. Naujieji sąrašai daugiausia poveikio turi Rusijos kariniam ir gynybos sektoriams. Sudarant naujuosius sąrašus taikomi 16-uoju sankcijų paketu priimti nauji kriterijai, susiję su šešėlinio laivyno veiklą įgalinančiais subjektais, ir nauji karinei pramonei skirti kriterijai. Be to, į sąrašą įtraukta viena Rusijos laivybos bendrovė (akcinė bendrovė „Volga Shipping“), atliekanti svarbų vaidmenį generuojant pajamas. Galiausiai, pagal naujuosius sąrašus taip pat sankcionuojami subjektai, dalyvaujantys grobstant kultūros paveldą, ir kiti okupuotose teritorijose veiklą vykdantys subjektai.

PREKYBOS PRIEMONĖS

Siekiant neleisti Rusijai naudotis pagrindinėmis technologijomis, ypač karinėms reikmėms, į paketą įtrauktas dvejopo naudojimo ir pažangiųjų technologijų objektų, kuriems taikomi eksporto apribojimai, sąrašas papildomas naujais įrašais, tarp kurių yra:

  • cheminės medžiagos, kurios yra energinių medžiagų pirmtakai. Turima įrodymų, kad šie cheminiai pirmtakai tiesiogiai arba netiesiogiai naudojami kaip Rusijos raketų kuras. Todėl į šį paketą įtrauktos tokios medžiagos kaip natrio chloratas, kalio chloratas, aliuminio milteliai, magnio milteliai ir boro milteliai;
  • didelio tikslumo kompiuterizuoto valdymo mašinų atsarginės dalys ir komponentai. Nors daugumai mašinų jau taikomos galiojančios sankcijos, tokios atsarginės dalys kaip rutuliniai pavarų sraigtai ir kodavimo įrenginiai Rusijai yra būtini, kad ji galėtų išlaikyti karinei sistemai tarnaujančią pramoninę bazę.

Apribojus šių jautrių produktų eksportą ir pritaikant jiems kovos su apėjimu priemones, pavyzdžiui, tranzito draudimą, gauti šių išteklių Rusijai bus gerokai sunkiau.

SACHALINO IŠIMTIS

17-uoju sankcijų paketu, be kita ko, pratęsiama naftos kainos viršutinės ribos išimties, pagal kurią, atsižvelgiant į susirūpinimą dėl energetinio saugumo, leidžiama laivais į Japoniją gabenti žalią naftą, gaunamą Rusijoje vykdant „Sakhalin-2“ projektą, taikymo trukmė. Išimties galiojimas pratęsiamas vieniems metams iki 2026 m. birželio 28 d.

Europos Sąjungos sankcijų poveikis

ES sankcijos tebėra ES atsako į nepateisinamą Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą pagrindas. Jų tikslas aiškus – pakenkti Rusijos gebėjimui finansuoti ir tęsti karą prieš Ukrainą. Iš ekonominių duomenų aiškiai matyti, kad ES sankcijos veikia.

Dabar Rusija parduoda savo išteklius su nuolaida ir perka tai, ko jai reikia, už didesnę kainą, todėl daromas akivaizdus neigiamas poveikis jos ekonomikai. Rusijos ekonomika veikia beveik visu pajėgumu ir kovoja su didele ir vis didėjančia infliacija, kuri šiuo metu yra didesnė nei 10 proc., o 2025 m. turėtų siekti 9,3 proc. ir gerokai viršyti 4 proc. tikslą. Valdžios sektoriaus deficitas itin sparčiai didėja, o palūkanų normos siekia 21 proc. Biudžeto deficitui finansuoti Rusija taip pat panaudojo nemažai savo Nacionalinio turto fondo lėšų. Fonde laikomo likvidaus turto vertė šiandien yra 65 proc. mažesnė nei prieš karą.

Be to, dėl ES ir G7 sankcijų energetikos srityje ir dėl „REPowerEU“ politikos diversifikuoti tiekimą ir pakeisti iš Rusijos importuojamus išteklius kitais Rusijos pajamos iš naftos ir dujų sumažėjo nuo 100 mlrd. EUR 2022 m. iki 22 mlrd. EUR 2024 m., t. y. beveik 80 proc., palyginti su pajamomis prieš karą.

Dėl eksporto apribojimų Rusijos ekonomika yra atkirsta nuo dvejopo naudojimo prekių, ypatingos svarbos technologijų ir pramoninių prekių, kurios yra būtinos jos karo veiksmams, kaip antai atsarginių dalių, mašinų ir elektroninės įrangos, tiekimo. Rusija prarado daugiau kaip 60 proc. pajamų, kurias prieš karą gavo iš prekybos su ES.

ES ir toliau glaudžiai tarptautiniu mastu koordinuoja sankcijas su G7 šalimis ir su kitais bendraminčiais partneriais. Europos Komisija, būdama ES sutarčių sergėtoja, stebi, kaip ES valstybės narės vykdo ES sankcijas.

Rusija nuolat ieško būdų, kaip išvengti sankcijų. Tai aiškus įrodymas, kad tokios priemonės veiksmingos, tačiau kartu tai reiškia, kad kovai su sankcijų apėjimu reikia nuolatinių pastangų. Pasiuntinys ES sankcijų klausimams Davidas O’Sullivanas toliau vykdo pagrindinių trečiųjų valstybių informavimo veiklą, kad būtų kovojama su sankcijų apėjimu. Bendradarbiaudami su bendraminčiais partneriais taip pat susitarėme dėl sankcionuojamų įprastų didelio prioriteto prekių sąrašo; šias prekes įmonės turėtų ypač išsamiai tikrinti, o trečiosios valstybės jų neturėtų reeksportuoti į Rusiją. Be to, Europos Sąjungoje taip pat parengėme sankcionuojamų ekonomikai itin svarbių prekių sąrašą; šių prekių atžvilgiu įmonės ir trečiosios valstybės turėtų būti ypač budrios.

 

EK atstovybės Lietuvoje informacija

Dalintis