Kaip informuoja france24.com, Prancūzijos ūkininkai jau paskelbė apie naują protestų bangą prieš ES planuojamą laisvosios prekybos susitarimą su Mercosur prekybos bloku, sakydami, jog, padidėjus žemės ūkio produktų importui iš Pietų Amerikos, nukentės jų pragyvenimo šaltiniai.
Ūkininkai nuo pirmadienio jau protestuoja, pranešė įtakingiausios Prancūzijos žemdirbių organizacijos, Nacionalinės ūkininkų sąjungų federacijos FNSEA, vadovas. Be to, šiandien ir Belgijos ūkininkai ketina surengti demonstracijas netoli ES būstinės Briuselyje.
„Šis prekybos susitarimas, jungiantis dalį Pietų Amerikos valstybių su Europa, gali turėti dramatiškų pasekmių žemės ūkiui“, – sakė FNSEA atstovas Arnaud Rousseau. – Taigi, nuo pirmadienio kelias dienas būsime visuose regionuose, kad Prancūzijos balsas būtų išgirstas per G20 susitikimą Brazilijoje, ir tikimės, kad visos Europos šalys prisijungs prie mūsų, nes tai nėra tik prancūziška tema, ši tema aktuali visai Europai“.
Vakar jau buvo surengtas pirmas protestas Aurillac mieste, Pietų Prancūzijoje.
Kelių neblokuos
Tačiau prancūzų ūkininkai neketina blokuoti kelių ir greitkelių, kaip tai darė pernai, kai pyktis dėl pigesnio importo, įskaitant ir iš ES sąjungininkės Ukrainos, konkurencijos bei reguliavimo naštos sukėlė plataus masto protestus visoje ES.
„Mes čia ne tam, kad trukdytume prancūzams, o pasakytume jiems, kad didžiuojamės, galėdami juos maitinti ir kad toliau gaminsime maistą Prancūzijoje“, – pridūrė A. Rosseau.
Šalies žemės ūkio ministrė Annie Genevard sekmadienį planuojamą laisvosios prekybos susitarimą tarp Pietų Amerikos šalių ir ES pavadino „blogu susitarimu“, nes jis leistų į šalį įvežti „99 000 tonų jautienos, 180 000 tonų cukraus ir panašaus kiekio paukštienos“ ir sukurtų žalingą konkurenciją vietos gamintojams.
Nuo blogų orų nukentėjęs derlius ir gyvulių ligų protrūkiai bei politinė aklavietė po vasaros pradžioje vykusių pirmalaikių rinkimų padidino Prancūzijos ūkininkų nuoskaudas.
Kiti veiksmai
Agentūra AP praneša, jog daugiau nei 600 Prancūzijos įstatymų leidėjų grupė leidinyje „Le Monde“ taip pat paskelbė atvirą laišką, kuriame ES Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen teigiama, jog sąlygos susitarimui su Mercosur bloku „nebuvo įvykdytos“.
Praėjusią savaitę prancūzų protestuotojai blokavo valstybės pastatą vakarinėje Niorto komunoje, o pirmadienį Europos ūkininkų grupė „Copa-Cogeca“ išsiuntė laišką U. von der Leyen, ragindama ją atmesti Mercosur susitarimą ir pradėti „nuoseklią prekybos politiką“.
Veronique Le Floc'h: „Pyktis niekur nedingo. Jis vis dar yra, ir, tiesą sakant, mūsų rūpesčiai išaugo. Jei Mercosur susitarimas bus pasirašytas, tai reikš mūsų žemės ūkio pabaigą“.
Europos Sąjunga ir Mercosur šalių blokas, kurį sudaro Brazilija, Argentina, Paragvajus, Urugvajus ir Bolivija, pasiekė pirminį susitarimą 2019 m., tačiau derybos strigo dėl ūkininkų ir kai kurių Europos vyriausybių pasipriešinimo, kuris išaugo iki plataus masto protesto mitingų. Protestuose buvo akcentuojami ne tik galimi nuostoliai Europos ūkininkams, bet ir nerimaujama dėl nekontroliuojamo pesticidų naudojimo Pietų Amerikos produktuose.
Trys didžiausios Prancūzijos ūkininkų organizacijos pažadėjo imtis konkrečių veiksmų: FNSEA, didžiausia Prancūzijoje, paragino surengti protestus visoje šalyje, kai žieminės sėjos sezonas baigsis lapkričio viduryje. „Coordination Rrale“ pažadėjo „žemės ūkio maištą“, prasidėsiantį lapkričio 19 d. Auch ir Agen mieste, dviejuose pietvakarių Prancūzijos miestuose, o „Confédération Paysanne“, trečia pagal dydį sąjunga, žinoma dėl savo antiglobalizmo pozicijos, taip pat planuoja masiškai prieštarauti „laisvosios prekybos susitarimams“.
Pasak „Coordination Rrale“ sąjungos vadovės Véronique Le Floc'h, Europos ūkininkų nuogąstavimai kyla dėl pernelyg griežtų ES aplinkosaugos taisyklių, kurių jie laikosi, o Mercosur susitarimas gali užtvindyti rinką importu iš Pietų Amerikos, kuris gaminamas laikantis žemesnių aplinkos ir darbo standartų.
„Pyktis niekur nedingo. Jis vis dar yra, ir, tiesą sakant, mūsų rūpesčiai išaugo“, – sakė V. Le Floc'h, – Jei Mercosur susitarimas bus pasirašytas, tai reikš mūsų žemės ūkio pabaigą“.
Dar kovo mėnesį Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pavadino susitarimą „siaubingu“ ir „pasenusiu“. Jis nepritaria bet kokiam susitarimui tol, kol Pietų Amerikos gamintojai nesilaiko tų pačių aplinkos ir sveikatos standartų, kaip europiečiai.
Parengė Ričardas Čekutis