Kas mėnesį FAO skaičiuojamas bendras maisto kainų indeksas, atspindintis pasaulinius maisto produktų kainų pokyčius, rugpjūtį buvo vidutiniškai 2,1 proc. mažesnis nei liepą ir net 24 proc. mažesnis nei 2022 m. kovą.
Augalinio aliejaus kainų indeksas rugpjūtį smuktelėjo 3,1 proc., iš dalies kompensuodamas kainų augimą liepą (12 proc.). Pasaulinės saulėgrąžų aliejaus kainos per mėnesį sumažėjo beveik 8 proc. dėl mažėjančios pasaulinės importo paklausos ir gausių pagrindinių eksportuotojų pasiūlymų. Pasaulines sojų aliejaus kainas sumažino palankesnės augimo sąlygos Jungtinėse Amerikos Valstijose, palmių aliejaus kainas – derliaus nuėmimo sezonas Pietryčių Azijos šalyse.
Grūdų kainų indeksas nuo liepos mėnesio smuktelėjo 0,7 proc. Tarptautinės kviečių kainos rugpjūtį krito 3,8 proc. dėl didesnės sezoninės pasiūlos iš kelių pirmaujančių eksportuotojų, o stambiųjų grūdų kainos tarptautinėje rinkoje krito 3,4 proc. dėl gausių pasaulinių kukurūzų atsargų ir rekordinio derliaus Brazilijoje bei artėjančio derliaus nuėmimo JAV.
Tuo tarpu ryžių kainų indeksas nuo liepos pakilo 9,8 proc. ir pasiekė aukščiausią per 15 metų lygį. Tai lėmė prekybos sutrikimai, kai Indija, didžiausia pasaulyje ryžių eksportuotoja, uždraudė „Indica“ baltųjų ryžių eksportą. Netikrumas dėl draudimo trukmės ir susirūpinimas dėl eksporto apribojimų paskatino tiekimo grandinės dalyvius sulaikyti atsargas.
Pieno kainų indeksas nuo liepos mėnesio smuko 4,0 proc. Tai lėmė tarptautinės nenugriebto pieno miltelių kainos, gausi pasiūla iš Okeanijos. Tarptautinės sviesto ir sūrio kainos taip pat smuktelėjo, iš dalies dėl rinkos vangumo, susijusio su vasaros atostogomis Europoje.
Mėsos kainų indeksas sumenko 3,0 proc. Labiausiai krito pasaulinės avienos kainos – tai lėmė išaugęs eksportas, daugiausia iš Australijos, ir Kinijoje sumažėjusi paklausa. Dėl padidėjusio tiekimo taip pat sumažėjo kiaulienos, paukštienos ir galvijienos kainos.
Cukraus kainų indeksas, palyginti su liepa, pakilo 1,3 proc. ir rugpjūčio mėnesį buvo vidutiniškai net 34,1 proc. didesnis nei prieš metus. Pabrangimą daugiausia lėmė padidėjęs susirūpinimas dėl „El Niño“ reiškinio poveikio cukranendrių pasėliams, taip pat dėl lietaus trūkumo rugpjūčio mėn. Didelis derlius, šiuo metu nuimamas Brazilijoje, sustabdė tarptautinių cukraus kainų augimą, taip pat sumažino etanolio kainas ir susilpnino Brazilijos realą.
Pasaulinė grūdų produkcijos prognozė – bus pasiekti ankstesni rekordai
FAO taip pat paskelbė naują grūdų pasiūlos ir paklausos prognozę. Pasak jos, pasaulinė grūdų gamyba 2023 m., palyginti su ankstesniais metais, padidės 0,9 proc. ir pasieks 2 815 mln. t – prilygs rekordiniams 2021 m.
Nors pasaulinė kviečių gamyba nuo 2022 m. turėtų sumažėti 2,6 proc., prognozuojama, kad bendra stambiųjų grūdų produkcija išaugs 2,7 proc., o kukurūzų gamyba dėl didelio derliaus Brazilijoje ir Ukrainoje pasieks naują rekordą – 1 215 mln. t.
Pasaulio ryžių produkcija, nepaisant nedidelio sumažėjimo liepą, 2023–2024 m., palyginti su ankstesniu sezonu, atsigauna 1,1 proc.
Prognozuojama, kad pasaulio grūdų suvartojimas ateinantį sezoną sieks 2 807 mln. t, arba bus 0,8 proc. didesnis nei 2022–2023 m.
Prognozuojama, kad pasaulio grūdų atsargos, baigiantis 2023–2024 prekybos sezonams, sieks 878 mln. t, arba kasmet augs po 2,2 proc. Tai rodo, kad pasaulinis grūdų atsargų ir suvartojimo santykis yra 30,5 proc. – FAO nuomone, „iš istorinės perspektyvos tai yra apskritai geras pasaulinės pasiūlos lygis“.
Prognozuojama, kad pasaulio ryžių atsargos pasieks visų laikų aukščiausią lygį – 198,1 mln. t. Augimą užtikrins Indija, kuri, kaip ir ankstesniais sezonais kartu su Kinija užaugins beveik tris ketvirtadalius viso derliaus. Kitų šalių turimos bendros ryžių atsargos metų pabaigoje antrą kartą iš eilės susitraukė iki ketverių metų žemiausio lygio – 51,4 mln. t.
FAO sumažino pasaulinės prekybos grūdais prognozę 2023–24 m. iki 466 mln. t, arba 1,7 proc. palyginti su ankstesniu prekybos sezonu. Prognozuojama, kad kviečių ir kukurūzų prekybos apimtys mažės dėl įvairių priežasčių, įskaitant mažėjantį Ukrainos eksportą dėl prekybos sutrikimų, susijusių su tebesitęsiančiu karu. Palyginti su liepą teikta prognoze FAO taip pat sumažino pasaulinės prekybos ryžiais prognozę, atsižvelgdama į Indijos sugriežtintus eksporto apribojimus. Nors šių apribojimų trukmė ir jų taikymo mastas yra neaiškūs, jei jie užsitęs ir jei „El Niño“ paskatins gamybos suvaržymus kitiems Azijos eksportuotojams, jie galėtų išlaikyti prognozuojamą atsigavimą 2024 m. prekyba ryžiais kukliai.
FAO informacija
123rf nuotr.