Atviroji floristikos meistriškumo pamoka „Vasario šerkšnas“ Raudondvario dvaro Menų inkubatoriuje (Kauno r.) vasario 8 d. daugeliui priminė iki karantino kasmet vykdavusias „Įkvėpimo naktis“, kurių iniciatorius, kaip ir šio renginio, yra jau seniai už šalies sienų žinomas floristas ir pedagogas Marijus Gvildys. Šįkart pasidalyti idėjomis ir meistriškumu jis pakvietė kolegę Ilze Rubīna iš Latvijos, Marcin Jabłoński iš Lenkijos, prie komandos prisijungti sutiko artimas bičiulis Sergėjus Zareckis. Keturi meistrai, talkinant profesionaliems asistentams, per tris dienas sukūrė po tris kompozicijas: Meilės dienai, Valstybės atkūrimo dienai ir laisva tema.
Neabejotinai šįkart visus kūrinius į bendrą ansamblį susiejo Meilės tema – tokia paprasta, kai jauti širdyje, ir tokia sudėtinga, kai reikia atskleisti. „Nesunku pasislėpti už širdelių, raudonų rožių. Šie simboliai visų atpažįstami, lengvai perskaitomi, – svarstė M. Gvildys. – Bet kūrėjas pirmiausia sau turi atsakyti į klausimą, kas yra meilė, ir tik po to atsakymą pateikti kitam. O juk atsakyti pačiam sau yra sunkiausia... Tai ir matėsi mano darbuose.“
Daug laiko Lietuvoje praleidžianti ir kurianti latvė I. Rubīna atviravo, kad mūsų šalyje jaučiasi kaip namuose, ji jai artima, miela ir jau gerai pažįstama. Jei įsimylėjėlių temai sukurta kompozicija parafino inde išsiskyrė ryškiomis spalvomis, aistra, tai Lietuvai skirtiems jausmams floristė ieškojo ramių, subtilių tonų. „Kaip gamta pavasarį, taip ir šalis pamažu prabunda iš žiemos sąstingio“, – Vasario 16-ajai skirtos kompozicijos idėją komentavo floristė. Kūrinyje vasario žiedai eleborai, tarp vytelių įstrigę stikliniai varvekliai lyg lašantis laikas kalbėjo apie artėjantį atlydį, šilumą.
Tarsi „kita medalio pusė“ prabilo S. Zareckio darbai. Vyriškai santūri, bet lengva ir dekoratyvi kompozicija įsimylėjėliams tapo kontrastu ugningam tėviškės šauksmui, tarsi strėlė skrodžiančiam per degėsius. „Meilė būna skirtinga. Šiuo metu ji švelni, jautri. Bet kai pagalvoju apie savo krašto praeitį, matau jį aukščiausiame taške, tarsi deganti ugnis, tarsi iš tamsos į šviesą kylanti saulė – pačiame apogėjuje. Šį įtampos tašką pabrėžiau, specialiai pakreipdamas konstrukciją“, – komentavo S. Zareckis.
Smalsu, kokių minčių vedamas kūrė M. Jabłoński... Jis Lietuvoje kūrė taip pat ne pirmą kartą. Žemės meno projektų metu Babtyno dvare ir Girionių miestelio parke iš gamtinių medžiagų sukūrė objektus, vis dar puošiančius aplinką. Tokius festivalius jis organizuoja ir Lenkijoje. Tad neatsitiktinai Žemės meno stilistikos elementų buvo galima išvysti ir Raudondvario dvaro scenai sukurtame darbe, skirtame Valstybės šventei: tvirtai suremtos medžių šakos, pražydusios solidžiais orchidėjų ir anturių žiedais. Na, o Meilės šventės proga meistras kompozicijos centre uždegė dirbtuvėse išlietą žvakę.
Indus ir karkasus augalams floristai liejo iš parafino, pynė iš šakų, gamino iš polistireninio putplasčio, porolono. Tokių medžiagų nesunku rasti kiekvienuose namuose – tereikia šiek tiek fantazijos, šiek tiek kantrybės, šiek tiek namiškių atlaidumo ir jau turite savo rankomis pagamintą interjero detalę. Plušėdami dirbtuvėse floristai juokavo, kad ir gėlių beveik nereikia gražiam vaizdui sukurti. Na bet jei norite, kad tas vaizdas būtų įspūdingas, būtinai į kompoziciją įpinkite spalvingų žiedų, dekoratyvių lapų, smilgų lengvumo ir pačias gražiausias mintis!
Kaip kūrėjams pavyko spalvomis, faktūromis ir formomis išsakyti savas mintis ir jausmus, paliekame spręsti jums.
Meistrams atviroje floristikos pamokoje asistavo ne atsitiktiniai žmonės – Jolanta Koncevičienė, Jolanta Malijonienė, Viktorya Matusevich (Baltarusija) ir Gražina Montvilienė yra profesionalios floristės. J. Malijonienė bei V. Matusevich dar ir šios profesijos pedagogės. Jos ne tik spėjo talkinti kūrėjams, bet ir fiksavo, kaip gimsta darbai.
„Rasų“ informacija
Jolantos Koncevičienės, Jolantos Malijonienės, Viktorya Matusevich ir Gražinos Montvilienės nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.