Ashburn +23,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +23,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Galingieji debesylai

2023/09/16


„Manau, neskubate pirkti debesylo sėklų, nes Lietuvoje yra nedaug žinančiųjų apie šį vertingą augalą, kurį galėtume pavadinti lietuviškuoju imbieru. Tie daržininkai, kurie trokšta naujovių, gali užsiauginti jų ir savo daržuose ar gėlynuose. Noriu pastebėti, kad šie augalai puikiai auga lauke nereikalaudami didelės priežiūros“, – įsitikinusi LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslo darbuotoja Nijolė Maročkienė, sutikusi plačiau papasakoti apie šį vertingą augalą ir jo auginimo subtilybes.

Maistas ir vaistas

Didžiuosius debesylus galima naudoti vietoj imbiero. Kai kuriose Europos šalyse ir JAV šio augalo šaknis ir pastaruoju metu naudoja likeriams ir saldainiams gaminti bei žuvies pramonėje.

Debesylus patariama naudoti gaminant dietinius patiekalus, dėti į marinatus, padažus, skaninti daržovių sriubas. Tinka gardinti ir saldžiuosius konditerinius gaminius, obuolių kompotus, spanguolių gėrimus.

Deja, mūsų šalyje didieji debesylai dar labai mažai žinomi, auginami ir naudojami. Lietuvoje jie vis dar nepopuliarūs.

Liaudies medicinoje gydymo tikslams dažniausiai naudojamos didžiojo debesylo šaknys – šviežios arba sudžiovintos. Patartina jas iškasti rudenį. Šių augalų paruošti preparatai vartojami atsikosėjimui lengvinti, virškinimo ir kvėpavimo ligoms gydyti, tulžies ir šlapimo išsiskyrimui gerinti. Iš debesylo šaknų gaminami nuovirai, antpilai, milteliai, tepalai. Pasitarus su gydytoju ar vaistininku, jų preparatus galima naudoti ir apsaugoti nuo infekcinių ligų. Didžiojo debesylo žiedais patariama gydyti negyjančias žaizdas, reumatą, plaučių uždegimą, podagrą.

Įdomu tai, kad debesylų šaknys dažo melsva spalva.

debesylai
Debesylai pirmais augimo metais.

Vertingos šaknys

Debesylo (Inula L.) gentyje yra žinoma 90 rūšių. Kur vyrauja drėgnas klimatas, ten jie gerai ir auga. Lietuvoje savaime auga dvi rūšys: paprastasis debesylas (Inula britannica L.) ir gluosnialapis debesylas (Inula salicina L.). Kitos rūšys yra įvežtinės. Žinomesni ir daugiau auginami kaip dekoratyvūs augalai yra didieji debesylai.

Didieji debesylai (Inula helenium L.) – astrinių (Asteraceae Lindl.) šeimos 1,2–1,8 cm aukščio daugiamečiai žoliniai augalai. Ši rūšis kilusi iš pietrytinės Europos dalies, kur savaime augančius galima pamatyti drėgnesnėse vietose ir upių pakrantėse. Lietuvoje jie vis dar mažai žinomi ir retai auginami.

Augalo stiebai statūs, tvirti, su daugybe smulkių plaukelių. Lapai dideli, lancetiškos formos, vidutiniškai 50 cm ilgio. Ant augalo jie išsidėstę pražangiai. Žiedynai graižiški, susiformuoja stiebų viršūnėse, vidutiniškai 7 cm skersmens, geltonos spalvos. Žydinčius augalus gausiai lanko bitės, kamanės. Šaknys ilgos, storos.

Labiausiai didžiojo debesylo šaknys vertinamos dėl eterinio aliejaus, inulino, alkaloidų. Augalo lapuose ir žiedynuose randama vitamino C ir E, karotino.

debesylai
Ryškūs žiedai vilioja drugelius ir vabzdžius. 

Augs ilgai ir džiugins žiedais

Didžiuosius debesylus dauginti galima 3 būdais: sėklomis, sėjant jas tiesiog į paruoštą dirvą, daigais, išaugintais daigyne, ir vegetatyviniu būdu, dalijant 3–4 metų kerus. Kadangi augalai užauga masyvūs, rekomenduojama sodinti 70–90 cm tarpueiliais ir 60–70 cm atstumais tarp augalų.

Augalai geriausiai auga 15–18 ºC temperatūroje. Antžeminė augalo dalis pakenčia trumpalaikes šalnas. Auginimui tinka atviros, saulėtos vietos, apsaugotos nuo vėjo ir derlingos, purios ir laidžios drėgmei dirvos. Augalai mėgsta drėgmę, bet nemėgsta užmirkusių vietų.

Vienoje vietoje jie gali augti iki 8–10 metų. Augalų antžeminė dalis nunyksta rudenį, o atželia ankstyvą pavasarį.

Didieji debesylai žydėti ir sėklas brandinti pradeda tik antraisiais augimo metais. Augalai žydi liepos–rugpjūčio mėnesiais, o sėklos (vaisiai) visiškai sunoksta rugsėjį.

Šis išvaizdus augalas gali būti sodinamas ir gėlynuose, parkuose.

debesylai
Brandina sėklas.

Kaip auginti ir puoselėti daigus?

Jau kovo pradžioje pasėkime didžiojo debesylo sėklas. Sėkloms sudygti geriausia optimali oro temperatūra yra 20–25 ºC. Daigai laistomi pagal poreikį ir tik šiltu vandeniu, t. y. vidutiniškai 23 ºC.

Daigai pikuojami (persodinami), kai suformuoja 2–3 tikrieji lapeliai. Auginant daigus balandį– gegužę, papildomo apšvietimo nebereikia.

Gerame substrate daigams augti esančių maisto medžiagų beveik pakanka. Papildomai tręšiama tik esant būtinumui. Jei daigų lapija šviesiai žalios spalvos ir augimas sulėtėjęs, tai rodo, kad trūksta azoto, o jei lėčiau auga ir gelsta lapų pakraščiai, vadinasi, daigeliams trūksta kalio. Papildomai daigams tręšti tinka skystosios ir greitai tirpstančios kompleksinės trąšos. Paprastai minėtų trąšų 10 litrų vandens dedama 20 g (1 valgomas šaukštas). Dirvoje daigai sodinami iki sveiko pirmojo tikrojo lapelio.

Augalus sausomis vasaromis būtina laistyti, nes jie mėgsta drėgmę. Žinoma, ravimos piktžolės, purenama. Rekomenduojama pamulčiuoti durpėmis arba pavytintos žolės mulčiu, nes geriau dirvoje palaikomas drėgmės balansas.

Tręšiama kompleksinėmis trąšomis, kuriose yra nedaug azoto. Kasmet po žydėjimo, kai augalai pradeda ruduoti ir džiūti, jų antžeminė dalis nupjaunama. Rudenį, kai orai atvėsta, debesylų nereikia pridengti, nes jie žiemą neiššąla.

 

LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslo darbuotoja Nijolė MAROČKIENĖ

Autorės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Patikrinome žievėgraužio tipografo gaudykles. Skaičiuojame laimikį

Valstybinės miškų tarnybos (VMT) Miško sanitarinės apsaugos skyriaus specialistai patikrino žievėgraužio tipografo gaudykles.
2024/05/23

„Elektrum“ ir „Enefit“ gaminantiems vartotojams kompensuos 2,5 mln. eurų

Didžiausiai Lietuvos elektros tiekėjai „Ignitis“ paskelbus apie 5 mln. eurų kompensacijas gaminantiems vartotojams už jų nesuvartotą elektrą, kiti du rinkos dalyviai pranešė klientams skyrę iš viso 2,5 mln. eurų.
2024/05/23

Aplinkos ministerija nori paskatinti jaunimą rinktis karjerą miškininkystės sektoriuje: skyrė 21 stipendiją

Nuo rudens 21 miškininkystės studijas Vytauto Didžiojo universitete ir Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje pasirinkęs pirmakursis gaus skatinamąsias stipendijas – 250 eurų per mėnesį. Stipendijas, skatindama jaunimą ...
2024/05/23

Siuntimai pas gydytojus specialistus: ką reikia žinoti?

Ligonių kasos gyventojams primena šiais metais įsigaliojusias siuntimų pas gydytojus specialistus išdavimo naujoves: prasiplėtė siuntimus išduodančių gydytojų ir kitų specialistų ratas, daugėja išimčių, kai siuntimo kon...
2024/05/23

Europos ūkininkai augina sveiką maistą: ekspertai ragina jiems netrukdyti

Europos Sąjungoje auginamas maistas yra vienas saugiausių pasaulyje, patvirtino Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) metinė ataskaita. 2022 m. ištyrus rekordinį maisto mėginių, nustatyta, kad didžioji dalis jų neviršijo nustatytų pe...
2024/05/23

LSA patvirtino siūlymus rinkimams besiruošiančioms šalies politinėms partijoms

Gegužės 23 dieną, ketvirtadienį, Raudondvaryje vykusiame Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) suvažiavime šalies savivaldybėms atstovaujantys vietos savivaldos politikai patvirtino strateginius savivaldos siūlymus šalies politinėm...
2024/05/23

Prekyba dujomis mažeikiškius atvedė į teisiamųjų suolą

Teismą įtikino Šiaulių apygardos prokuratūros argumentai – trys mažeikiškiai ir du juridiniai asmenys pripažinti kaltais dėl finansinių nusikaltimų padarymo ir privalės į valstybės biudžetą bendrai sumokėti 100 tūkst. eurų baudų.
2024/05/23

Biotechnologijos – vienas iš pasaulio ekonomikos augimo variklių

„Šiandien biotechnologijos yra vienas iš Europos ir pasaulio ekonomikos augimo variklių: 2023 metais pasaulinės biotechnologijų rinkos dydis siekė net 1,55 trilijonų JAV dolerių. Jų pritaikymas itin platus – nuo naujų, sv...