Produktyvios savaitgalio dienos
Parodos atidarymo metu Raseinių r. savivaldybės meras Arvydas Nekrošius pasidžiaugė, kad šįkart organizatoriai pasirinko Raseinių kraštą ir tokią puikią erdvę, kurioje galima pamatyti daug įspūdingų gyvulių ir kartu pasižiūrėti, ką gero jie siūlo visiems ūkininkams. „Be abejo, visiems dalyviams linkiu kuo produktyvesnių savaitgalio dienų, gerų emocijų ir puikių įspūdžių. O visiems miestiečiams bus pravartu pamatyti, kaip tas kaimas gyvena. Ir vaikams, kurie pastaruoju metu vis mažiau mato galvijų, tai irgi bus gera proga“, – kalbėjo meras.
Žemės ūkio viceministras Vytautas Abukauskas taip pat džiaugėsi, kad tokia paroda rengiama jau nebe pirmą kartą. „Man čia smagu, nes aš pats esu ūkininkas, auginęs mėsinius galvijus ir pradėjęs nuo mišrūnų, o paskui savo kailiu patyriau, ką reiškia, kai įsigijau jau grynaveislį mėsinį, kai padidėja ūkio pajamos. Linkiu pasidalyti visomis patirtimis, kokia svarbi yra tikrai gera genetinė medžiaga mėsinėje galvijininkystėje“, – sakė viceministras.
Jis atvežė parodos dalyviams padėkų ir kartu su Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Gyvulininkystės ir gyvūnų gerovės skyriaus vedėju Arūnu Šileika jas įteikė Živilei Kvekšienei (Ukmergės r.), „Baltos avies“ kooperatyvui (Elektrėnų sav.), Audriui Stačkūnui (Biržų r.), Evaldui Bendoraičiui (Vilkaviškio r.), Rimantui Rimkui (Šilalės r.), Mindaugui Balčiauskiui (Šilutės r.), Eglei Butkienei (Jurbarko r.), Artūrui Česnauskui (Klaipėdos r.), Gintautui Andzeliui (Raseinių r.), Mantui Vaiteliui (Kėdainių r.), Povilui Kaušpėdui (Vilniaus r.).
Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) pirmininkas Gintautas Migonis dėkojo tikrajai parodos organizatorei, Šarolė klubo pirmininkei E. Butkienei ir eksterjero vertintojui Evaldui Tamkutoniui, kuris asociacijoje padaro daug gerų darbų. E. Butkienė irgi sveikino visus atvykusiuosius į šį renginį, linkėjo grožėtis tuo, kas rodoma. E. Tamkutonis kalbėjo: „Man labai džiugu matyti šitiek rėmėjų, šitiek žmonių, tikiu, kad iki vakaro jų pasipildys dar daugiau. Manau, čia bus puiku abi parodos dienas, o atvykusieji pamatys mūsų veiklą – galbūt pakelsime tą žemės ūkį. Geros nuotaikos, gerų įspūdžių ir gerų sandorių.“
Parodos programoje netrūko pačių įvairiausių renginių. Vienas jų – LMGAGA nariai kartu su žaliavų tiekėjais, supirkėjais ir perdirbėjais moderavo diskusiją „Papildomi centai prie galvijų kainos“. Tai buvo pokalbis apie galimą ekonominę naudą – kiek kainuoja užauginti gyvulį, kada galima sutaupyti ir kaip gauti daugiau už parduodamą produktą.
Šarolė klubo pirmininkė E. Butkienė pristatė savo viziją – kokios galimybės pagerinti šios veislės rezultatus, kokių yra trūkumų, kur reikėtų dirbti kitaip, kur link eina pasaulis, kaip gerinti motinines bandas, produkcijos kokybę ir t. t.
Ūkininkai susidomėję klausėsi LMGAGA pirmininko G. Migonio paskaitos „Tvarus galvijų auginimas. Mėsinės galvijininkystės tikslai prisidedant prie emisijų mažinimo“.
Šios parodos generalinio rėmėjo „DPD fresh“ atstovas Tomas Brazauskas pristatė naują galimybę, kaip palengvinti mėsos produktų logistiką, nes pastaruoju metu vis labiau plinta prekybos forma „Nuo lauko iki stalo“. „DPD fresh“ siūloma paslauga galės palengvinti ūkininkui tą logistiką ir leisti dirbti jam savo darbą – auginti geros kokybės mėsą negaištant laiko ir neinvestuojant į logistikai reikalingas priemones.
Jauniesiems gyvulių vertinimo ekspertams pamokėlę vedė LŽŪKT gyvulininkystės ekspertas Vytas Gudaitis.
Šių metų parodoje pristatyta kaip niekada daug – net 26 – šarolė veislės galvijų. Buvo ir kitokių veislių mėsinių galvijų – limuzinų, aubrakų, angusų, simentalų, hailendų. Svečias iš Prancūzijos – „Simon Genetic“ įmonės direktorius, šarolė galvijų parodų teisėjas, mėsinių galvijų ekspertas Simonas Perrotas – pirmiausia pasidžiaugė, kad jis atvyko iš Šarolė provincijos, kur buvo išvesta ši galvijų veislė. Paskui manieže demonstruojant atskirai grupelėmis po keletą šarolė galvijų, S. Perrotas aptarė kiekvieno jų morfologiją, pritaikymą gamyboje, praktiškai juos palygino ir įvertino.
Parodoje įvairios firmos demonstravo daug įvairios žemės ūkio technikos, skirtos gyvulininkystės ūkiams.
Skanu ir akiai gražu
Šis mėsininkų renginys, pasak Šarolė klubo vadovės E. Butkienės, tikrai nebūtų pavykęs be jautienos kepsnių. Juk geras maistas – vienas didžiausių gyvenimo malonumų. Turbūt išskirtinis dalykas, kad šiemet parodoje visi buvo vaišinami kokybiškais jautienos patiekalais, tai atliko profesionalūs virėjai, šefai, pateikę jautienos produktus tokius, kokie jie ir turi būti. „O kadangi patys esame jauni žmonės ir auginame jaunąją ūkininkų kartą, manome, kad ir ją reikia pakreipti taip, kad jie žinotų, ką reikia daryti, ir į tėvų vietą ateitų su savo naujomis mintimis bei vizijomis“, – ŪP teigė E. Butkienė.
UAB „Agaras“ Supirkimo skyriaus vadybininkas Žemaitijos zonoje Arvydas Gailius penktadienį pjaustė didkepsnius į mažesnius gabalėlius ir vaišino parodos dalyvius bei visus svečius. ŪP korespondentui jis išdavė „paslaptį“, kad šiems didkepsniams buvo panaudota jaučių uodegos detalė, esanti kumpinėje dalyje. A. Gailiaus teigimu, pagal savo vertę ir skonį ši uodegos detalė prilygsta išpjovai. Šeštadienį parodos svečius ir dalyvius 30 dienų brandinimo steikais vaišino pats UAB „Agaras“ generalinis direktorius Petras Vainoras. Jam talkino gyvulių supirkimo bendrovės „Baltic Vianco prekyba“ vadovas Darius Dzekčiorius. Kepsniai gavosi gurmaniškai skanūs.
Ūkininkas iš Kauno r. Garliavos apylinkių seniūnijos Juragių kaimo Eimantas Januševičius renginiui papuošti atvežė keletą savo alpakų. Ypač jomis domėjosi ir nuo gardo tvoros ilgai negalėjo atsitraukti patys mažiausi parodos svečiai. ŪP korespondentui Eimantas sakė laikantis dar tik septynias alpakas, bet lėtu žingsniu didinantis jų skaičių. „Iš pradžių alpakos buvo kaip pramoga sodyboje, paskui pradėjau domėtis jų veisimu, o per keletą metų planuojame turėti jau 30–40 šių gyvūnų“, – ateities planais dalijosi E. Januševičius.
„Dotnuva Baltic“ technika – gyvulių augintojams
UAB „Dotnuva Baltic“ pardavimų vadovas Dangirius Belopetravičius šioje parodoje siūlė ūkininkams įsigyti technikos, kuri yra skirta galvijų augintojams ir kitiems ūkininkams.
„Akcentuojame šios technikos naudą ruošiant pašarus, tai yra žoliapjovės, taip pat pašarų dalytuvai, mėšlo kratytuvai, na, ir, be abejo, traktoriai su krautuvais. Krautuvai tokiuose gyvulininkystės ūkiuose yra nepamainomas dalykas, nes kažkas yra apskaičiavęs, kad vienas šarnyrinis mažiukas krautuvas prilygsta trijų žmonių darbui, nes juo galima ir pašarus pristūminėti, ir mėšlą išmėžti, ir galiausiai ką nors pakrauti. Mūsų atstovaujama vokiška šarnyrinių krautuvų kompanija „Schäffer“ siūlo techniką, kuri savo dydžiu yra labai universali – patys mažiausi gali pralįsti pro standartines duris, pakelti 500 kg maišą, jį išvežti į lauką ir tada ar padėti, ar kur nors išpilti. Jis prilygsta krautuvams, kurie gali pakelti iki 5 tonų krovinį į 5 metrų aukštį ir atlikti sunkesnius darbus“, – apie „Schäffer“ technikos galimybes ŪP pasakojo D. Belopetravičius.
Dotnuva Baltic taip pat siūlo įsigyti „Case IH“ kompanijos teleskopinius krautuvus Farmlift. Šių krautuvų gama apima nuo 3,5t. iki 4,2t. keliamosios galios ir nuo 6 iki 9m. kėlimo aukščio. Farmlift krautuvų išskirtinumas ir universalumas yra tas, kad važiavimui ir krautuvo darbui yra naudojamos atskiros sistemos. Keltuvui naudojama hidrosistema, o važiavimui mechaninė Full power shift, kaip „Case IH“ traktoriuose. Tokiu būdu nenukenčia nei krautvo darbas, nei važiavimo traukos galia. Dažnai ūkininkai su Farmlift krautuvais tampo priekabas su trąšomis ar grūdais, nes traukos galia tokia pati kaip 120 Ag traktoriaus, o atskiras hidropajungimas priekabai leidžia ja pakelti ir išversti birius produktus.
Visa plati gama traktorių „Case IH“ taip pat yra nepamainomi pagalbininkai kiekviename ūkyje – prie jų galima tiek šienapjoves prikabinti, ir priekines frontalines, tiek tempti gale pašarų dalytuvus ar akėčias, kurios reikalingos daugiametėms pievoms akėti. „Viskas, kas matoma parodos stende, orientuota į gyvulininkus, mėsinių galvijų augintojus“, – teigė D. Belopetravičius.
UAB „Swed Trac“ – naujiena Lietuvoje
UAB „Swed Trac“ direktorius Simonas Dirgėla teigė parodoje pristatantis gamintojo „Multiloader“ frontalinius krautuvus L30, L20 ir E40. „Gamintojas yra iš Skandinavijos, ši technika surinkta pagal jų ūkininkų poreikius ir pageidavimus, šalies standartus. Prie jų galima jungti visus priedus, agregatus, papildomas hidraulines jungtis, pritaikytas gyvulininkystės ir daržininkystės ūkiams. Taip pat siūlome įsigyti šiems krautuvams tinkamų priedų, jungčių. Tikėkimės, kad ši technika pateisins ją įsigijusiųjų lūkesčius“, – redakcijai pasakojo „Swed Trac“ direktorius.
S. Dirgėla sakė, kad firmai „Swed Trac“ jis Lietuvoje atstovauja dar tik antrą mėnesį ir štai jau sudalyvauta pirmojoje parodoje. Nuo 2017 metų iki šiol S. Dirgėla su šia firma dirbo Skandinavijoje. Todėl „Swed Trac“ dabar jį paskyrė atstovybės vadovu Baltijos šalyse.
Autoriaus nuotraukos
Titulinėje nuotr. – Parodoje „Mėsinės galvijininkystės panorama 2023“.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.