Columbus +16,2 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 19 Geg 2024
Columbus +16,2 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 19 Geg 2024

Gausiam šilauogių derliui prireiks ne tik trąšų – dalinamės patikrintu receptu

2024/05/07


Pirmąkart šilauoges tręšėme prieš kelias savaites, kai sprogo pumpurai. Tada joms labiausiai reikėjo azoto. Norint sulaukti geresnio derliaus, dar teks patręšti ir kitomis, bet vien jų neužteks. Parūgštintas vanduo gali padėti labiau nei kitos priemonės.

Niekada netręškite mėšlu

Pasak specialistų, vienmečiai ūgliai per metus turi išaugti 50–70 cm. Augti ir derėti šiems uogiakrūmiams padeda azotas, kalis ir fosforas. Kiek mažiau jiems reikia kalcio, magnio ir sieros, visai nedaug – geležies, boro, mangano, vario, cinko ir molibdeno. Kartais norisi augalus labiau palepinti, bet sodininkai perspėja, kad nereikėtų persistengti, nes šilauogės labai jautrios didesnėms trąšų normoms, o mėšlo pataria visai atsisakyti, nes jo netoleruoja.

Jeigu pastebėsite, kad krūmai lėtai auga, išaugina mažai naujų ūglių, vadinasi, trūksta azoto. Tada ir lapų spalva pašviesėja, o vasarą nusidažo purpuru. Padauginus azoto, ūgliai itin sparčiai stiebiasi, lapai užauga stambūs, tamsiai žali, bet uogos būna smulkesnes, sunoksta vėliau nei turėtų.

Beje, sunkesnėje žemėje augančias šilauoges azoto trąšomis rekomenduojama tręšti tik kartą per sezoną, pumpurų sprogimo metu. Lengvuose dirvožemiuose specialistai pataria azoto normą paskirstyti per du ar tris kartus ir baigti augalus tręšti birželį, kad iki rudens spėtų sumedėti jauni stiebeliai.

Pirmą kartą šilauogės kompleksinių trąšų tirpalu (0,1–0,15 proc.) laistomos vegetacijos pradžioje, maždaug balandį, po to gegužę ir birželį – 0,1–0,15 proc. amonio sulfato tirpalu (pH 4,2–4,5). Patyrę sodininkai rugsėjį specialiai uogakrūmius palaisto vandeniu, kuriame ištirpintas kalio sulfatas (10–20 g / 10 l) – taip paskatinus jaunų stiebų medėjimą, augalai sėkmingiau peržiemoja.

Atidaus žvilgsnio reikalauja jauni sodininkai. Jiems kur kas dažniau nei suaugusiems šilauogių krūmams pritrūksta fosforo, pastebi sodininkai. Tokiu atveju susmulkėja lapeliai, spalva apie lapagysles ar lapų kraštus tampa purpurinė. O štai kalio trūkumas dažniau pasireiškia priesmėlio dirvožemiuose, jis sukelia ūglių viršūnių nekrozę.

Kad būtų paprasčiau, parduotuvėje galima paieškoti specialiai šilauogėms skirtų kompleksinių trąšų su mikroelementais (geležimi, boru, cinku ir kt.). Jos maitina augalus ir parūgština dirvą, tada šilauogės geriau įsisavina maisto medžiagas. Beje, reguliariai parūgštindami dirvą, sulauksite ir gausesnio derliaus. Svarbu tai daryti teisingai.

Rūgštintas vanduo daro stebuklus

Šilauogėms nepatinka karštas ir sausas oras – tokią vasarą jos laistomos bent 2 kartus per savaitę. Jeigu prie krūmo dirva sausa, vandens procedūros neatidėkite, o jeigu nors kiek juntama drėgmė, šiek tiek lukterėkite, pataria specialistai. Beje, nepamirškite, kad vandenį lieti reikia ne tik į krūmo vidurį, bet ir aplinkui patį augalą. Naudokite minkštą, geriausia – lietaus arba pastovėjusį.

Nors šilauogės auga rūgščiame substrate, vandenį, kuriuo jas laistote, pasak profesionalių sodininkų, verta kartas nuo karto parūgštinti. Tada augalai geriau įsisavina maisto medžiagas iš grunto. Jeigu dirva tampa per mažai rūgšti ir sąlygos šilauogėms augti nepalankios, krūmų lapai tarsi rudenį paraus. Tokiu atveju rūgštintu vandeniu juos reikia palaistyti nedelsiant.

šilauogės, rūgštintas vanduo

Vandeniui parūgštinti naudokite substrato rūgštiklį su mineralinėmis trąšomis bei mikroelementais. Taip pat galiete į 10 l vandens įpilti 100 ml 9 proc. acto arba citrinos rūgšties. Šią procedūrą naudinga pakartoti 5–6 kartus per metus, kartą per 2–3 savaites.

Rūgštintas vanduo puikiai tiks ir spanguolėms, bruknėms, rododendrams, azalijoms, viržiams laistyti.

Dirvai parūgštinti taip pat tinka granuliuota siera (ji veiks 3-4 metus), arba koloidinė, miltelių pavidalo siera (ji veiks nuo metų iki dviejų).

 

„Rasų“ informacija

ŪP redakcijos archyvo nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/19

Kaimo turizmo sodybos jau atlapojo duris

Kaimo turizmo sodybos jau atlapojo duris: laukia poilsiautojų. Tiesa, daugiau lankytojų sulaukti tikimasi vasaros pradžioje, tačiau jau dabar registruojamasi, rezervuojamos dar likusios laisvos vietos.
2024/05/19

Olandų ūkiuose – nematytos technologijos, padedančios mažinti nepageidaujamas emisijas

Amoniako emisijos iš fermų – opi problema kiekvienam gyvulininkystės ūkio šeimininkui. Ūkiuose vis dažniau taikomos mikrobiologinės priemonės, padedančios išskiriamus amoniako kiekius. Tačiau olandai pademonstravo techno...
2024/05/19

Kai nori, veiklos randi ir kaime

Akmenės r. Dabikinėlės k. ekologinio ūkio savininkė, automobilių sporto klubo „Extempas“ vadovė, septynių kaimų seniūnaitė, trijų suaugusių sūnų mama Margarita Skabeikienė „Ūkininko patarėjui“ išdidžiai pripažino, ka...
2024/05/19

Būsto paskola, paveldėta iš artimo žmogaus: ką daryti?

Po artimojo mirties žmonės paveldi ne tik mirusiojo kilnojamąjį ar nekilnojamąjį turtą, bet ir finansinius įsipareigojimus, įskaitant ir būsto paskolas. Ką reikėtų žinoti susidūrus su tokia situacija?
2024/05/19

Kaip elgtis miškuose, nesukeliant gaisro pavojaus

Esant sausiems orams, miškuose didėja gaisrų tikimybė, todėl Valstybinė miškų tarnyba (VMT) primena apie Miškų priešgaisrinės apsaugos taisyklėse nurodytus draudimus gaisrams palankiu laikotarpiu, miško kirtimo l...
2024/05/19

„Eurobarometras“: 52 proc. jaunuolių Lietuvoje ketina balsuoti Europos Parlamento rinkimuose

Artėjant birželio 6–9 d. vyksiantiems Europos Parlamento rinkimams, Europos Komisija paskelbė „Eurobarometro“ apklausą apie jaunimą ir demokratiją, kuri parodė, kad 52 proc. jaunuolių Lietuvoje (64 proc. ES) teigia ketinantys bal...
2024/05/19

Grikiai darže – vertingas maistas ir ekologiška trąša dirvai

Vertingi ne tik grikių grūdai, žmogaus organizmui daug naudos suteikia ir žiedai, lapai, stiebai. Jų verta užsiauginti ne vien valgiui, arbatai ar daigams. Biomasės įterpę į savo daržo žemę, pagerinsite dirvos kokybę žaliąja trąša. Auginti ...
2024/05/19

Šiemet gegužę šilumos energijos vidutinė kaina 5,5 proc. mažesnė nei pernai ir 4,5 proc. mažesnė nei šį balandį

Balandžio mėnesį istoriškai baigiasi šildymo sezonas. Gegužės mėnesį ryškiai sumažėja šilumos gamyba, tam naudojami sandėliuose esantys biokuro likučiai, o šiluma naudojama tik karštam vandeniui ruo&scaron...
2024/05/19

Tūkstančiai keturkojų neturi namų: kaip siekti geresnių sąlygų gyvūnams augintiniams?

18,5 tūkst. augintinių Lietuvoje neturi namų – toks rodiklis atskleidžiamas tarptautinės korporacijos „Mars“ atliktame tyrime „Beglobių gyvūnų augintinių situacija pasaulyje“, į kurį įtraukti ir Lietuvos duomenys.