Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Gimtinėje prisimintas istorikas dr. Sigitas Jegelevičius

2024/02/18


Alytaus rajono Raitininkų seniūnijos krašto muziejus, bendradarbiaudamas su Alytaus rajono viešosios bibliotekos Makniūnų ir Ryliškių filialais bei Alytaus rajono savivaldybės Raitininkų seniūnija, Vasario 16-ąją, Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną, antrąjį kartą surengė protmūšį. Vasario 15 d. organizuotame protmūšyje Valstybės atkūrimo šventę tokiu būdu susirinko paminėti šešios komandos iš Alytaus, Butrimonių, Makniūnų, Ryliškių bei Vilniaus.

Raitininkų seniūnijos krašto muziejaus iniciatoriai, siekdami įgyvendinti savo muziejinę misiją puoselėti čia gyvenančių ir šį kraštą garsinusių žmonių atmintį, šį protmūšį skyrė prisiminti ir geriau pažinti iš šio krašto kilusį istoriką, doc. dr. Sigitą Jegelevičių (1938–2014). Raitininkų seniūnijos krašto muziejaus steigėjas Juozas Adomaitis teigia: „Muziejus – tai ne tik apie daiktus, susijusius su mūsų kraštu, bet ir apie žmones, kurie davė ne tik mūsų kraštui, bet ir Lietuvai. Manome, kad protmūšis atminti tokiam žmogui, ypač istorikui, labai tinkamas renginys.”

Renginio dalyviai galėjo apžiūrėti parodą, kurioje eksponuotos Sigito Jegelevičiaus išleistos knygos, fotografijos iš asmeninio archyvo bei gauti apdovanojimai. Eksponatus parodai sutiko paskolinti S. Jegelevičiaus sūnus, Lietuvos kariuomenės atsargos majoras, istorikas Gintaras Jegelevičius, kuris ne tik padėjo ruošti protmūšio klausimus, bet ir pasveikino renginio dalyvius bei pasidalino prisiminimais apie savo tėvą.

Iškili asmenybė

S. Jegelevičius, gimė 1938 m. Vabalių kaime Alytaus rajone. Mokėsi Alytaus 1-ojoje vidurinėje mokykloje, studijavo Vilniaus universitete (VU), vėliau Maskvos valstybiniame istorijos ir archyvistikos institute. Nuo 1964 metų VU universitete dirbo dėstytoju ir užsiėmė moksline veikla, buvo mokslo darbų leidinio „Lietuvos istorijos studijos“ redkolegijos narys.

Be darbo universitete, Alytaus krašto sūnus aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje. Buvo Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos (SKAT) / Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP), Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos (LKKSS) narys. Apdovanotas šių organizacijų apdovanojimais, Sausio 13-osios medaliu. Buvo vienas didžiausių specialistų ir konsultantų įvairiose valstybės srityse: regalijų, nusipelniusių žmonių ir įvykių įamžinimo. 2003 m. S. Jegelevičius apdovanotas ordino Už nuopelnus Lietuvai Karininko kryžiumi.

Dr. S. Jegelevičius laikomas vienu iškiliausių archyvistikos ir Lietuvos archyvų istorijos specialistų. Jis parengė ne vieną kolektyvinę monografiją: „Vilniaus universiteto istorija 1579–1994“ (1994), „Lietuvos Respublikos ministrai pirmininkai 1918–1940“ (1997), „Lietuvos šaulių sąjunga valstybės ir visuomenės tarnyboje 1919–2004“ (2005), „Lietuvos vidaus reikalų istorija“ (2008), „Alma Mater Vilnensis: Vilniaus universiteto istorijos bruožai“ (2009–2012), „Lietuvių tautos sukilimas: 1941 birželio 22–28 d.“ (2011).

Tarsi duoklę savo gimtajam kraštui S. Jegelevičius parengė ir išleido monografiją „Nemunaitis ir jo parapija“ (2002 m., 1366 psl.). Monografija išleista minint Nemunaičio 380-ąsias metines. Monografijoje sukaupta ir apdorota gausi dokumentinė informacija apie Nemunaičio parapijos kaimus ir kitas gyvenvietes bei jų gyventojus. Besidomintieji savo giminės šaknimis ras gana daug duomenų šeimų genealogijos studijoms.

Protmūšyje netrūko azarto

Protmūšis buvo skirtas asmenybės atminimui, tačiau jo dalyviams buvo pateikti ne tik su S. Jegelevičiaus asmenybe susiję, bet ir Lietuvos Valstybės atkūrimo dienai, Alytaus rajonui ir kt. klausimai. Juos protmūšiui paruošti padėjo Alytaus rajono viešosios bibliotekos Makniūnų ir Ryliškių filialų bibliotekininkės Berūta Sadauskienė bei Danguolė Baranauskienė, Raitininkų seniūnijos seniūnas Arūnas Laukaitis, bei Gintaras Jegelevičius. Specialų BLITZ turnyrą apie Europą renginio dalyviams parengė Alytaus Europe Direct informacinis centras. Šio centro vadovė Nijolė Vitienė pasveikino dalyvius, papasakojo įdomių faktų apie Europą, bei atsakiusiems į klausimus įteikė prizų. „Blitz“ turnyro metu netrūko gudrių ir šmaikščių klausimų.

protmūšis Sigitui Jegelevičiui atminti
Alytaus "Europe Direct" informacinio centro vadovė Nijolė Vitienė.

Atvykusius į protmūšį dalyvius pasveikino Raitininkų seniūnijos seniūnas A. Laukaitis, Alytaus rajono viešosios bibliotekos vadovas Aivaras Vyšniauskas. Savo kūrybos eilėraštį, skirtą Tėvynei, perskaitė Makniūnų sodžiaus bendruomenės pirmininkė Dalė Baranauskienė. Ypač vertingą ir reikalingą dovaną muziejui – projektorių – padovanojo Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys Petras Sabaitis, kuris vėliau taip pat prisijungė prie vienos iš komandų ir dalyvavo protmūšyje. Smagu, kad tokiu būdu savo brolio atminimą pagerbti nusprendė ir S. Jegelevičiaus seserys, subūrusios komandą ir intensyviai bei azartiškai įsitraukusios į protų kovas.

protmūšis S. Jegelevičiui atminti
Alytaus rajono viešosios bibliotekos direktorius Aivaras Vyšniauskas, Makniūnų bibliotekininkė Berūta Sadauskienė ir Ryliškių bibliotekininkė Danguolė Baranauskienė/

Netrūko azarto, karštų diskusijų. Geriausiai pasirodžiusios trys komandos buvo apdovanotos prizais. Trečiąją vietą užėmė „Sodžiaus” – Makniūnų kaimo bendruomenės komanda. Antroji vieta atiteko komandai „Rinktiniai” kurioje dalyvavo žaidėjai iš skirtingų aplinkinių kaimų. Pirmoji vieta atiteko protmūšių turnyrų asams, komandai iš Alytaus „Sofranai”.

Protmūšis Sigitui Jegelevičiui atminti
1-osios vietos laimėtoja komanda iš Alytaus „Sofranai“.
protmūšis Sigitui Jegelevičiui atminti
2-osios vietos laimėtoja komanda iš aplinkinių kaimų „Rinktiniai“.
protmūšis Sigitui Jegelevičiui atminti
3-iosios vietos laimėtoja Makniūnų sodžiaus bendruomenės komanda.

Už pagalbą renginio organizatoriai dėkoja draugams ir rėmėjams: Alytaus rajono savivaldybės viešajai bibliotekai, Alytaus turizmo ir informacijos centrui, Europe direct Alytus, Makniūnų sodžiaus bendruomenei, Raitininkų kaimo bendruomenei, parduotuvių tinklui „Srovė” bei Alytaus miesto bendruomenės centrui. Prie renginio organizavimo taip pat prisidėjo naujai išrinkti Raitininkų seniūnijos seniūnaičiai Rimvydas Baranauskas ir Dovilė Didžiulienė. Už protmūšio akimirkų įamžinimą nuoširdžiai – padėka footografei Auksei Čyžiūtei.

Raitininkų seniūnijos krašto muziejus ir toliau vykdys misiją skleidžiant informaciją apie šio krašto istoriją, asmenybes garsinusias kraštą ir tikime artimiausiu metu pakvies į dar ne vieną pažintinį, švietėjišką renginį.

 

Reda ADOMAITIENĖ, Alytaus krašto mokslininkų draugijos „Vizija” narė, Raitininkų seniūnijos krašto muziejaus savanorė

Auksės ČYŽIŪTĖS nuotraukos

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...