Columbus +4,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 18 Spa 2024
Columbus +4,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 18 Spa 2024


Kazys KAZAKEVIČIUS
ŪP vyr. redaktoriaus pavaduotojas 

Griežtesni reikalavimai grūdams – po devyniais užraktais?

2024/06/18


Europos Komisija (EK) dar balandžio 8–9 d. priėmė Europos Sąjungos (ES) reglamentus 2024/1022 ir 2024/1038, kuriais nuo liepos įsigalioja nauja arba sumažinta didžiausia leidžiama mikotoksinų koncentracija neperdirbtuose grūduose bei grūdų produktuose. Didžiausi leistini teršalų mikotoksinais kiekiai įtraukti į Europos teršalų reglamentą (ES) 2023/915. Tačiau tiek Lietuvos grūdų perdirbėjų, tiek ir augintojų atstovai apie EK pakeistus ES reglamentus iki „Ūkininko patarėjo“ skambučio nieko oficialaus iš mūsų šalies institucijų nebuvo girdėję, nors iki javapjūtės pradžios beliko gal tik mėnuo.

Sugriežtino

Pakeistuose ES reglamentuose didžiausias dėmesys yra skiriamas dviem Fusarium toksino grupėms – mikotoksinui deoksinivalenoliui (DON) ir T-2/HT-2 toksinams. Nustatyta, kad didžiausia leistina DON toksino koncentracija neperdirbtuose grūduose nuo liepos mėnesio sumažinta nuo 1 250 iki 1 000 mikrogramų kilograme, kukurūzuose – nuo 1 750 iki 1 500 mikrogramų kilograme. Tačiau grūduose, parduodamuose galutiniam vartotojui, skrudinimui skirtuose bei jau skrudintuose kukurūzuose DON koncentracija negali viršyti 750 mikrogramų kilograme.

Didžiausios leistinos DON koncentracijos sumažintos ne tik grūduose, bet ir sumaltuose grūdų, tarp jų ir kukurūzų, produktuose, makaronuose, kūdikių maiste, grūdiniuose maisto produktuose kūdikiams ir mažiems vaikams. Naujai nustatyta didžiausia leistina koncentracija kepiniuose, javainių užkandžiuose ir pusryčių dribsniuose. Koncentracija nepakito tik avižų grūduose.

ES reglamente 2024/1038 pirmą kartą buvo nustatyta didžiausia leistina toksinų T-2 ir HT-2 koncentracija – 50 mikrogramų kilograme neperdirbtų miežių, kviečių, kukurūzų, kurie parduodami galutiniam vartotojui, grūdų. Neperdirbtuose salykliniuose miežiuose ši koncentracija gali siekti 200 mikrogramų kilograme, kukurūzuose – 100, o neperdirbtose avižose su luobele – 1 250 mikrogramų kilograme. Didžiausia leidžiama toksinų T-2 ir HT-2 suminė koncentracija nustatyta ne tik neperdirbtiems javų grūdams, bet ir grūdų produktams, skirtiems galutiniam vartotojui, maltuose grūdų produktuose, kepiniuose, makaronuose, javainių užkandžiuose ir pusryčių dribsniuose, kūdikių maiste, perdirbtuose grūdiniuose maisto produktuose kūdikiams ir mažiems vaikams, specialiosios medicininės paskirties maisto produktuose, skirtuose kūdikiams ir mažiems vaikams.

Anksčiau, remiantis Stebėsenos rekomendacija 2013/165/ES, buvo nustatytas tik orientacinis toksinų T-2/HT-2 kiekis grūduose ir grūdų produktuose.

Atnaujinti reglamentai bus taikomi nuo liepos 1 d. Gaminiai, teisėtai pateikti rinkai iki tos dienos, gali likti rinkoje iki jų tinkamumo vartoti termino pabaigos.

Pavojingi ir gyvuliams, ir žmonėms

Dviem naujais reglamentais, kuriais buvo sumažinti arba naujai nustatyti didžiausi mikotoksinų leistini kiekiai, siekiama sumažinti riziką vartotojų sveikatai, nes mikotoksinai yra žmonėms ir gyvūnams toksiški produktai. Fusarium grupės toksinus gamina Fusarium genties pelėsių grybai. Jie, kaip natūralūs dirvožemio grybai, suskaido augalų likučius. Tačiau daugelis Fusarium genties grybų taip pat yra augalų parazitai ir sukuria daugybę skirtingų mikotoksinų. Tai ir T-2, ir HT-2 toksinai, ir DON.

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) 2017 m. žmonių mitybai nustatė leistiną mikotoksino DON paros normą 1 kg kūno svorio – 1 mikrogramą per dieną. Taip pat buvo nustatyta, kokia mikotoksino dozė vieno valgymo metu gali turėti ūminį poveikį – 8 mikrogramai 1 kg kūno svorio. Tačiau ir mažesnė mikotoksinų dozė, bet į organizmą patenkanti ilgesnį laiką, gali kelti pavojų tiek kūdikių, tiek vaikų ar suaugusiųjų sveikatai.

grudai

Žmonių sveikatai panašus ir toksinų T-2/HT-2 poveikis, tik tam, kad pasijustų sveikatos sutrikimai, pakanka, jog į organizmą patektų kur kas mažesni šių toksinų kiekiai.

Mikotoksinų išplitimas kviečių, kukurūzų, avižų ir miežių grūduose labai priklauso nuo sąlygų, kokiomis šios kultūros augo – drėgmės kiekio tiek dirvožemyje, tiek ir aplinkoje, temperatūros, auginimo sezono eigos, dirvožemio sudėties bei kultūrų veislių pažeidžiamumo. Mat pelėsiniai grybai linkę augti ten, kur yra daug drėgmės. Ne išimtis ir grūdų sandėliavimo vietos.

Perkūnas iš giedro dangaus

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Redakcijos nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Politika