Columbus +23,2 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 31 Spa 2024
Columbus +23,2 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 31 Spa 2024

Rita KRUŠINSKAITĖ
ŪP korespondentė  

Grožis ir verslas žengia drauge

2024/08/21


Biržų rajone, Mockūnų kaime, gyvenanti Giedrė Rybalko levandas auginti pradėjo ir „Levandų ūkį“ įkūrė daugiau kaip prieš dešimtmetį. Žiedynais, kvapu ir elegancija žavintys augalai auginami dėl grožio, iš jų gaminami įvairūs kosmetiniai produktai, laukuose vyksta edukacijos, o paskutiniais metais levandų verslas pasipildė prieskoniniais ir vaistiniais augalais.

Buvo įdomu

„Mane sužavėjo levandų kvapas, spalva ir grožis, raminantis poveikis, pabuvus jų lauke. Be to, levandos prieš keliolika metų buvo nelabai įprastas augalas mūsų krašte“, – apie levandų magiją „Ūkininko patarėjui“ kalbėjo G. Rybalko.

Pirmąjį maždaug 10 a levandų laukelį moteris pasodino 2013 m., nors pažintis su jomis prasidėjo gerokai anksčiau. Dalį sodinukų biržietė pirko iš kitų gėlininkų, dalį iš sėklų išsiaugino pati. Sėklas pirmiausia pasėjo į dėžutes, vėliau levandų daigelius išsodino į lauką, ten kiek paaugino ir galiausia perkėlė į nuolatinę augimo vietą. Plotelyje tilpo daugiau kaip 1 000 levandų sodinukų. „Tai buvo bandymai pačiai pamėginti ir pamatyti, kaip šie augalai auga“, – pirmuosius žingsnius levandų ūkio link įvardijo gėlininkė.

Dar pora metų teko luktelėti, kol levandos pasiekė dydį, kad galėtų atsiskleisti visu grožiu. Pradedantiems augintojams levandų ūkio šeimininkė pataria pirmus dvejus metus levandoms net neleisti žydėti, kad suformuotų kuo gražesnį krūmelį.

Kai levandos pradėjo skleisti savo grožį, prasidėjo ūkio plėtra ne tik levandų plotais, bet išsiplėtė ir kosmetinių produktų asortimentas, nes hidrolatus, eterinius aliejus ir kitas kosmetines priemones iš augalų G. Rybalko su mama Otilija buvo pradėjusios gaminti dar prieš levandų ūkio įkūrimą. Levandos susodintos taip, kad svečiams būtų patogu vaikščioti takeliais, prieiti prie augalų, juos apžiūrėti.

„Ūkio žinomumas ir trauka atsirado tik po kelerių metų, kai vis daugiau žmonių atrado šiuos nuostabius augalus ir norėjo plačiau apie juos sužinoti. Tad ėmėme rengti edukacines programas, kurių metu lankytojus supažindiname su levandų auginimu, jų produktų naudojimu ir nauda sveikatai, grožiui“, – ŪP pasakojo biržietė.

Anot G. Rybalko, rašoma, kad levandų istorija mūsų šalyje prasidėjo botanikos soduose maždaug prieš šimtą metų. „Aš manau, kad pirmąsias levandas į Lietuvą bajorai atvežė gerokai anksčiau. Šalia rūmų kurdami prancūziškus parkus, jie negalėjo apsieiti be šių augalų, nes prancūziški parkai be levandų neįsivaizduojami. Be to, daugiau pasidomėjus, galima rasti senų receptų su levandomis, užrašytų mūsų močiučių, o tai rodo, kad šie augalai buvo žinomi gana seniai, tik neplačiai auginami“, – įsitikinusi levandų augintoja.

Levandų ūkis
Levandų laukas sužavi visus, jame apsilankiusius.

Ne taip ir paprasta

Dažnai sakoma, kad levandos itin nereiklūs, saulę mėgstantys augalai, pakantūs sausroms ir puikiai auga net prasčiausiame dirvožemyje. Nemažą levandų auginimo patirtį turinti moteris patikina, kad ne viskas taip paprasta.

„Levandoms reikalinga kalkinga žemė, tačiau tai nereiškia, kad ji nederlinga. Rūgštesnę žemę galima pašarminti įterpiant kalkių. Jei dirva bus skurdi ir augalai negaus tinkamos priežiūros, levandos augs skurdžiai. Mes dirvai pagerinti ir augalams pastiprinti naudojame huminius preparatus. Levandų negalima sodinti į pievą, žemę reikia paruošti iš anksto, išnaikinti piktžoles. Norint suformuoti gražų krūmelį ir sudaryti jam geras sąlygas, levandas reikia sodinti bent 0,5 m atstumu. Gražaus augalo nepavyks užauginti ir džiaugtis gausiu žydėjimu, jei jis nebus genimas, nebus pašalinamos senos šakos.

Kai ketvirtais penktais augimo metais levanda pasiekia brandą, prabėgus dar porai metų, krūmelį reikėtų atjauninti. Rekomenduoju rudenį šiek tiek pasikarpyti, pasiformuoti, o visišką atjauninimą padaryti pavasarį. Kai atšyla orai, kiek galima žemiau, ne aukščiau kaip 10 cm, nukirpti storąsias šakas. Tada jos gražiai atželia iš šaknų“, – patarimais dalijosi G. Rybalko, akcentuodama, kad levanda nėra gėlė, kaip daugelis galvoja, ji yra puskrūmis, todėl reikia pakarpyti, kad gražiai išsišakotų.

Anot ŪP pašnekovės, literatūroje rašoma, kad Lietuvoje levandos gyvena iki 10 m., tačiau moteris jau spėjo įsitikinti, jog levandų amžių galima pratęsti, jei krūmelis atjauninimas ir žiemos šaltis jo nepražudo.

G. Rybalko augina keturių veislių levandas, iš kurių išsiskiria dvi – ‘Hidkote Blue Strain’ ir ‘Munstead’. Ūkyje iš įvairių veislių levandų mišinių ruošiama arbata, gaminami kosmetiniai produktai.

Svarbu atsparumas

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Viršelyje – „Levandų ūkio“ šeimininkė Giedrė Rybalko.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Verslas