Kaunas +17,9 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +17,9 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Vida TAVORIENĖ
ŪP korespondentė  

Grūdininkų idėja – „Grūdai LT“

2025/02/14


Mūsų šalies ūkininkai priaugina daug kokybiškų grūdų, kurių didesnė dalis yra eksportuojama. Kodėl nors dalies jų neperdirbus patiems augintojams – nepastačius kooperatinės grūdų perdirbimo gamyklos? Tokia idėja iš naujo prikeliama dabar, kai žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas tarp savo veiklos prioritetų numatė ir žaliavų perdirbimą bei didesnės pridėtinės vertės kūrimą. Tokiam sumanymui pritaria ir premjeras Gintautas Paluckas, tik kol kas apie finansavimo galimybes detaliau nekalba.

Iš esmės pritartų

Antradienį su premjeru G. Palucku susitikę žemdirbių organizacijų lyderiai aptarė svarbiausius šalies ūkininkams klausimus. Kaip informavo Vyriausybės vadovo patarėjai, premjeras pažadėjo, kad Vyriausybė skirs dėmesį šiems klausimams spręsti. Susitikimo metu buvo kalbėta ir apie galimybę kurti kooperatinę grūdų perdirbimo gamyklą.

Po susitikimo premjero patarėjas žemės ūkio klausimais Vigilijus Jukna „Ūkininko patarėjui“ teigė, kad Ministras Pirmininkas teigiamai vertina tokį sumanymą, vėliau bus svarstoma, kaip tai būtų galima paremti, taip pat ką reikėtų padaryti, kad ši idėja įgautų vystymosi pagreitį.

„Buvo svarstyta labai daug klausimų, tarp jų ir grūdų perdirbimo, bet iki detalių nepriėjome. Tokia gamykla tikrai būtų reikalinga, kadangi Lietuvoje reikia ilginti gamybos grandinę – neišvežti tiek daug žaliavos, bet stengtis daugiau jos perdirbti vietoje ir eksportuoti produktus. Tokiu būdu padidintume sukuriamą pridėtinę vertę“, – aiškino V. Jukna.

Programos pažadai

Vyriausybės programoje ir tarp žemės ūkio ministro I. Hofmano prioritetų yra numatytas siekis užtikrinti finansinę paramą inovatyvioms technologijoms bei sprendimams, skirtiems žemės ūkio produkciją perdirbti į aukštos pridėtinės vertės produktus. Dar įsipareigota žemės ūkio produktų gamintojams teikti valstybės pagalbą lengvatinių paskolų forma. Paminėta ir tai, kad bus peržiūrėtas Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginis planas ir parengti siūlymai dėl investicinių paramos priemonių, skirtų skatinti kooperatyvų kūrimąsi ir augimą. Taip pat bus pakeistas Kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) įstatymas, siekiant skatinti investicijas ir plėtoti kooperaciją žemės ūkyje.

Jeigu tokie pažadai būtų ištesėti, galbūt grūdininkai ryžtųsi investuoti į kooperatinę grūdų perdirbimo gamyklą. Aišku, iššūkių būtų ne vienas – reikalingas ne tik finansavimas, bet ir pačių grūdininkų susitelkimas, gamybos mastas, inovatyvūs produktai ir realizavimo rinkos.

Nacionalinės svarbos reikalas

Mažeikių r. ūkininkas Audrius Vanagas ŪP pabrėžė, kad prie tokio projekto turėtų prisidėti visos Lietuvos žemdirbiai, tai neturėtų būti tik lokalus ar išrinktųjų projektas.

„Martynas Puidokas sugalvojo pavadinimą „Grūdai LT“, bet mes visi panašiai mąstome, kad mums reikia nacionalinio masto kooperatinės grūdų perdirbimo gamyklos, kokią jau turi pieno gamintojai. Čia pirmiausia reikia pačių žemdirbių užsidegimo ir idėjos generavimo. Dabar turime nemažai grūdininkų kooperatyvų, bet nėra to galutinio tikslo – perdirbimo, o be jo nebus judėjimo į priekį, todėl ūkininkai pradeda netikėti kooperacijos sėkme. Reikia susiburti kuo didesniam ratui šalies mastu ir susitarti, kaip tai įgyvendinsime. Lietuva nėra tokia didelė, galime tai padaryti, svarbu, kad tai nebūtų tik privilegijuotųjų būrelio auginamų javų perdirbimas. Galime perdirbti kviečius, pupas ir žirnius ar net kukurūzus“, – aiškino Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) tarybos narys.

Jo nuomone, valstybė į tokį projektą turėtų žiūrėti prioritetiškai, kaip į nacionalinės svarbos strateginį reikalą, ir rasti tam atitinkamą finansavimą. „Svarbu, kad tai neliktų tik popieriuje ar vien pakalbėjimu, o išsivystytų į realų projektą. Sėkmingos valstybės yra tos, kurios investuoja į ekonominę naudą generuojančius sprendimus. Kai turėsime generuojančias pajamas, turėsime ir gynybos biudžetą“, – įsitikinęs A. Vanagas.

Laikas strateginiam žingsniui

Buvęs grūdininkų kooperatyvo „Šiaurės aruodai“ valdybos pirmininkas Aurimas Garlauskas ŪP tvirtino, kad lietuviams trūksta ambicijų įgyvendinti didelius projektus, tačiau gyvenimas visgi reikalauja žengti didesnį strateginį žingsnį, kuris būtų naudingas ir Lietuvos ekonomikai, ir, žinoma, patiems ūkininkams.

„Pasaulis eina į priekį, tad Lietuvos ekonomika irgi turi orientuotis į ateitį. Vienas variantas yra prisispausdinti pinigų, bet to negalime padaryti. Kitas būtų realesnis ir priimtinesnis – kurti pridėtinę vertę. Grūdų perdirbimo gamykla būtų labai geras projektas tiek valstybei, kuri gautų naudos per mokesčius, pridėtinę vertę, tiek ir tiesiogiai patiems grūdų augintojams, tik turime rasti sprendimą, kaip visa tai realizuosime“, – įsitikinęs Pasvalio r. grūdininkas.

Anot jo, ūkininkai prašaus pro šalį, jeigu neįgyvendins šios puikios idėjos, kurią palaiko žemės ūkio ministras. Kartu jis pripažino, kad tai javų augintojai jau anksčiau yra svarstę, bet sumanymas statyti grūdų perdirbimo gamyklą taip ir liko tik pakalbėjimu. Dabar gali būti palankus metas tas kalbas įgyvendinti.

„Manau, kad galėtume perdirbti apie 0,5 mln. t kviečių. Tai jau būtų masto ekonomika ir atitinkama matematika, skaičiai. Turime realios žaliavos – grūdų, gali būti ir reali Vyriausybės pagalba, tik turime susitarti, susitelkti ir rasti tinkamą struktūrą“, – sakė A. Garlauskas.

Jo nuomone, būtent grūdininkų sutelkimas bus sudėtingas darbas. Grūdų augintojų kooperatyvai jau yra įsteigę antrinio lygio kooperatyvą „Lagrenas“, kuris vienija 8 stambius Lietuvos ūkininkų kooperatyvus. „Per „Lagreną“ yra suvienyta apie 400 javų augintojų. Tai nemažai, bet ir ne tiek jau daug. Naujam moderniam grūdų perdirbimui reikėtų didesnio masto, gerai būtų, kad prisijungtų didelės bendrovės. Kuo didesnė bus apimtis, tuo lengviau bus panešti finansinį krūvį. Turėtume galvoti, kad tai būtų visų Lietuvos grūdų augintojų gamykla. Aišku, visų neapjungsi, bet kuo daugiau ūkių bus, tuo daugiau pajėgų turėsime. Reikės ir strateginių investuotojų, kurie žino rinkas, inovatyvius produktus ir turi kompetencijų“, – samprotavo ŪP pašnekovas.

Jis sakė girdintis, kaip pieno gamintojai kalba apie kooperatinės bendrovės „Pienas LT“ gamyklą ir jos naudą žemdirbiams. „Būna kalbų, kad pieno gamintojai negauna žymiai didesnės kainos, bet ar jie pagalvoja, kokia pieno supirkimo kaina būtų Lietuvoje, jeigu nebūtų šios kooperatinės gamyklos? Labai tikiu sveiku ūkininkų protu ir labai tikiuosi, kad suvaldysime ambicijas, susitelksime dėl tokios geros idėjos ir padarysime strateginį žingsnį. Manau, kad turime pakankamai ūkininkų, kurie žiūrėtų į ilgalaikę perspektyvą – bent 10 metų į priekį“, – kalbėjo ūkininkas.

Svarbus finansavimo užmojis

VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. vasario 14 d. numeryje!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,

arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.

Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

NMA: svarbu nuo plėšrūnų siekiantiems apsisaugoti ūkininkams

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Apsaugos priemonės nuo didžiųjų plėšrūnų daromos žalos“ pla...
2025/07/19

„S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio 92-osios metinės: lenkų pagarba mūsų herojams – lyg saviems didvyriams“

Lietuvai minint Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą sukaktį, ypatingą pagarbą šiam istoriniam įvykiui kasmet atiduoda ir Lenkijos visuomenė. Lakūnų žūties vietoje Pščelniko miške surengtas tradicija tapęs atm...
2025/07/18

Nei bėgti, nei rėkti. Daržovių auginimo lietuviški ypatumai

Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Rimantas Stukas, pasidžiaugęs, kad viskas, ko reikia mūsų organizmui, užauga Lietuvoje, teigė: „Visos ligos – nuo nervų, nuraminti juos gali padėti tik daržovės.&ldq...
2025/07/18

Patvirtintas 18-as ES sankcijų paketas, nutaikytas į Rusijos karo mašiną – energetikos ir finansų sektorius

Šiandien, liepos 18 d., Europos Sąjungos (ES) Taryba priėmė 18-ą ekonominių ir individualių sankcijų paketą, skirtą riboti kritiškai svarbių Rusijos naftos ir finansų sektorių veiklą ir toliau visapusiškai varžyti režimo galim...
2025/07/18

Kubiliaus amatas perduodamas iš kartos į kartą

Šilalė („Šilalės artojas“). Kasmetiniame Bilionių plenere „Šimtmečio veidai ir vardai“ visada galima sutikti įdomių užsi­ėmimų turinčių žmonių. Šiemet prie tvenkinio šeimininkavo kubil...
2025/07/18

Europos Komisija saugos plieno sektorių

Europos Komisija pradėjo tikslines konsultacijas, siekdama padėti nustatyti būsimas priemones, skirtas apsaugoti ES plieno sektorių nuo nesąžiningos prekybos praktikos ir neigiamo pasaulinio plieno pertekliaus poveikio.
2025/07/18

Aplaidaus sutarčių vykdymo aukomis tampa vaikai, permokėdami už kotletą

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) atliko 8 ugdymo įstaigų Kaune ir Vilniuje maitinimo sutarčių vertinimus: Kauno Kazio Griniaus progimnazijos; Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos“ gimnazijos; Kauno Varpo gimnazijos; Kauno Maironio ...