Kviečiai pinga
Kaip rodo VĮ Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) atlikta šių metų sausio mėnesio grūdų supirkimo kainų analizė, kviečių supirkimo kainos mažėja. Kviečiai Lietuvos grūdų supirkimo įmonėse 2024 m. sausio 15–21 d. buvo superkami vidutiniškai po 214 Eur/t. Palyginti su kainomis, buvusiomis prieš savaitę, jos sumažėjo 13 proc. ir buvo 27 proc. mažesnės negu prieš metus. Pašariniai miežiai (II klasės) sausio viduryje buvo superkami po 160 Eur/t, rapsai – po 414 Eur/t. Šiemetė pašarinių miežių (II klasė) supirkimo kaina yra 39 proc., rapsų – 32 proc. mažesnė, palyginti su prieš metus buvusia kaina.
Išvydę mažėjančias kviečių supirkimo kainas, grūdų augintojai stveriasi už galvų. Kaip socialiniame tinkle rašė Šiaulių r. ūkininkas Edas Sasnauskas, tai – „pipiec“ grūdininkams. „Čia – grūdininkų pribaigimas: 2024 m. derliaus II klasės kviečių pristatymo į elevatorius kaina – 195 Eur/t, miežių – 153 Eur/t, žirnių – 208 Eur/t, 45 proc. aliejingumo rapsų – 390 Eur/t“, – teigė E. Sasnauskas.
Gretimame rajone ūkininkaujantis Darius Zaikauskas svarstė, kad gal geriau kokį žvyro karjerą atsidaryti, nes auginti grūdus bus nuostolinga. „Jei bus eiliniai sausringi birželio ar liepos mėnesiai, su tokiomis grūdų supirkimo kainomis garantuotai bus nuostolis“, – prognozavo D. Zaikauskas.
Vienos priežasties nėra
Radviliškio r. ūkininkas Rimantas Garuckas ŪP sakė, kad dabartinės kainos neliūdina tik tų, kurie derlių jau yra pardavę. „Liūdi tie, kurie grūdus laikė aruoduose. O juk grūdų rinka – neprognozuojama ir nenuspėjama. Ji – kaip jūra. Vieną dieną – štilis, kitą – audra. Kodėl ūkininkai laiko grūdus ir ko tikisi? Tai – pagal žmonių vizijas. Kai kas galvoja, kad yra geri verslininkai, išmano rinkos kainų kvėpavimą. Kai kas įsivaizduoja, kad turi užauginti daug ir pigiai“, – situaciją apibūdino R. Garuckas. Anot ŪP pašnekovo, jei kainos išliks tokios, ūkininkams bus skaudu. Šioje situacijoje jis įžvelgia ir valdžios požiūrį į grūdų tranzitą, importą.
Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) vicepirmininkas Zigmantas Aleksandravičius neįvardijo mažėjančių kviečių supirkimo kainų priežasčių. „Dalyvaudamas vienos firmos mokymuose, išgirdau frazę, kad grūdų supirkimo kainų prognozuoti neįmanoma, nes gali būti 5 kilimo į dangų ir 5 kritimo į pragarą variantai. Tai yra nenuspėjami dalykai, kuriuos sąlygoja labai daug priežasčių. Aš tik pastebiu tokį dalyką – kai grūdų supirkimo kainos pradeda kilti, kyla ir trąšų, ir visų kitų dalykų kainos. Kai grūdų supirkimo kainos smunka žemyn, visos kitos kainos ir materialiniai resursai į tą patį lygį negrįžta“, – ŪP atviravo Z. Aleksandravičius.
Grūdų laikymas nepasiteisina
Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) pirmininkas dr. Ignas Hofmanas teigė, kad ūkininkams kyla daug nerimo dėl artėjančio sezono. „Gali būti, kad aukštų kainų jau nebus. Tačiau žemdirbių išlaidos ir gamybos kaštai – padidėję“, – ŪP tikino LŽŪT pirmininkas.
Kalbėdamas apie grūdų supirkimo kainų tendencijas, jis minėjo, kad sausio–vasario mėn. paprastai kainos būdavo aukštesnės nei rudenį. Tačiau antri metai iš eilės rodo, kad grūdų laikymas nepasiteisina. Ypač ryškiai kainos buvo nukritusios pernai – 2022 m. rudenį tona kviečių kainavo 350 Eur, o 2023 m. žiemą ir pavasarį kviečiai kainavo apie 250 Eur/t. „Buvusios kainos nebegrįžo. Jos turbūt ir nebegrįš. Panašu, kad grūdininkystės ūkiai susidurs su sunkumais. Dabar protestai vyksta didžiojoje dalyje Europos Sąjungos šalių. Jie vyksta dėl to, kad žemdirbių pajamos mažėja, o sąnaudos didėja“, – mintimis pasidalijo LŽŪT pirmininkas.
SEB banko ekonomistas T. Povilauskas ŪP aiškino, kad grūdų rinkoje tebevyrauja ramios nuotaikos. Svyravimai pastarosiomis savaitėmis nėra dideli, bet kviečių kainos „Euronext“ biržoje per sausį dar šiek tiek sumažėjo. „Gausios kviečių atsargos Rusijoje ir dėl to didelė pasiūla daro neigiamą įtaką ir europietiškų grūdų kainai. Bent jau trumpuoju laikotarpiu didesnio nerimo dėl grūdų pasiūlos nėra. Tačiau manau, kad netrukus, kai prasidės pavasaris, prasidės ir didesni kainų svyravimai. Kadangi kol kas daugelio žaliavų ir ypač energetikos kainos yra arba stabilios, arba mažėjančios, tikėtis, kad kviečių kainos pasuks priešinga linkme, galimybių daug nėra, nebent bus daugiau ženklų, rodančių vasarą galimą mažesnį derliaus potencialą Šiaurės pusrutulyje. Nors ir didesnio kainų kritimo, manau, neturėtume pamatyti, nes santykinis atsargų kiekis didžiausiose eksportuojančiose šalyse lieka istoriškai mažas“, – prognozavo T. Povilauskas.
Maža tikimybė
Anot SEB banko ekonomisto, tai, kas buvo 2022 m. pavasarį, nebuvo nei normali, nei sveika padėtis rinkoje, nes ir grūdų, ir energetikos kainų šuolį sukėlė kariniai Rusijos veiksmai. „Manau, kad pamatyti tokias kainas, kokios buvo 2022 m. pavasarį, tikimybė per artimiausią dešimtmetį yra maža, bet jos atmesti negalima, nes atminkime, kad Rusija įgauna vis didesnę įtaką kviečių rinkoje ir nebūtinai karas, nes ir bet kokie manipuliaciniai jos veiksmai rinkoje, gali sukelti didesnių trumpalaikių kainų svyravimų. Be to, dažniausiai žemės ūkio kultūrų kainų šuoliai sutampa su energetikos kainų šuoliais. Tad tam, kad grūdų kainos vėl muštų rekordus, reikėtų, kad energetikos kainos sugrįžtų į tą lygį, kuris buvo prieš porą metų, bet tai, matyt, galėtų atsitikti, jeigu pasaulyje vėl turėtume naujų karų“, – ŪP tikino T. Povilauskas.
Stebint statistiką matyti, kad šiandienos grūdų supirkimo kainos susilygino su kainomis, buvusiomis prieš dešimt metų. Teigiama, kad svarbiausias veiksnys, lemiantis žemės ūkio produkcijos gamintojo ūkio pajamingumą, yra už išaugintą žemės ūkio produkciją gaunama kaina. Ji turi būti tokia, kad padengtų gamybos kaštus, tenkintų bent minimalius gamintojo poreikius ir leistų plėtoti gamybą. Kalbėdamas apie tai, kur link gali nuvesti drastiškai mažėjančios kainos, SEB banko ekonomistas aiškino, kad kviečių supirkimo kainos šiemet sausį buvo maždaug trečdaliu mažesnės negu prieš metus. Apskritai, dabartinės kviečių kainos yra labai arti 10 metų kviečių kainų biržoje vidurkio (vidurkis – ~210 Eur/t). „Tiesiog grūdų supirkimo kainų šuolis 2021–2022 m. buvo labai didelis, tad dar daug metų liks prisiminimai apie pasakiškas kainas. Tačiau, kaip minėjau, tai buvo rekordinis ir sunkiai pakeliamas kainų lygis pasauliui, todėl dabartines kainas reikėtų lyginti su ilgamečiais vidurkiais. Juo labiau kad ir sąnaudos, žymiai atpigus trąšoms, jau irgi mažėja“, – aiškino ŪP pašnekovas.
Padidėjo eksportas
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Algimanto SNARSKIO piešinys
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.