Columbus +3,2 °C Lietus
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +3,2 °C Lietus
Trečiadienis, 18 Grd 2024


Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė 

Gynybos pramonė gali sužibėti

2024/05/14


Kaune vykusiame forume „Iššūkiai ir galimybės verslui 2024“ teigta, kad karas yra tarsi naujas klientas. Jis suteikia galimybę užsidirbti, vystant naujus ir plečiant esamus verslus, kurių produktai ir paslaugos būtinos ne vien vykstant karui ir ruošiantis jam.

Dalyvavo verslo atstovai

Forumas vyko praėjusį ketvirtadienį „Žalgirio“ arenoje. Jį organizavo UAB „Ignera“, tiekianti guolius, kitus mechanikos komponentus, eksploatacines medžiagas ir įrangą žemės ūkio, geležinkelių, maisto, baldų, energetikos, miško, metalo gaminių, statybos, transporto, tekstilės pramonės įrenginių ir mašinų gamybos, remonto ir aptarnavimo įmonėms.

„Ignera“ įkurta 1998 m. Kaune. Ji produkciją gauna iš daugiau nei 150 tiekėjų, Lietuvoje turi 4, o Latvijoje – 2 padalinius. Vienas iš tiekėjų yra Vokietijos įmonė „Schaeffler“ – didžiausia pasaulyje guolių gamintoja.

Forume dalyvavęs „Schaeffler“ Europos pramoninių sprendinių direktorius Mattia Tonati supažindino su įmonės produkcija ir paslaugomis. Jis „Igneros“ direktoriui Mindaugui Isakui įteikė sertifikatą, patvirtinantį, kad ji yra „Schaeffler“ serviso autorizuotas partneris – vienintelis toks Baltijos šalyse.

Dauguma kitų renginio dalyvių buvo Lietuvos verslo atstovai.

Perka būstus svetur

Ekonomistas, Lietuvos verslo konfederacijos vicepirmininkas Marius Dubnikovas, skaitydamas pranešimą apie ekonominius iššūkius ir perspektyvas, sakė, jog dabar Lietuvos žmonės atsainiai žiūri į investicijas į verslą turbūt todėl, kad laukia geresnio tam meto – kol pagerės geopolitinė situacija. Tačiau anksčiau nėra buvę, kad tiek daug Lietuvos žmonių pirktų būstą kitose šalyse, ypač Ispanijoje. Jis tokią investiciją pavadino neracionalia. Esą, vėliau, išnykus grėsmėms, dėl kurių prisipirkta nekilnojamojo turto, jo dažniausiai niekam nereikia, tenka parduoti pigiau. Tai parodė COVID-19 pandemija.

M. Dubnikovas, priminęs, kad per pastaruosius 3 400 metų pasaulyje taikingi buvo tik 268 metai – 8 proc. laiko, pateikė kitą pavyzdį. Pernai Ukrainoje parduota rekordiškai daug Švedijos įmonės „Scania“ sunkvežimių – apie 750. Ten iki karo kasmet buvo parduodama po 300–350 šių sunkvežimių. Per karą sunaikinus „Scania“ atstovybės būstinę Bučoje, ji jau atstatyta.

Tikino, kad aplinka optimistinė

„Situacija, kai pasaulis aiškinasi santykius, yra normali. Karas mus lydi visada. Ten, kur egzistuoja pragaras, gali sėkmingai gyvuoti verslas. Kuo čia, Lietuvoje, bus daugiau investicijų, tuo būsime saugesni. Darbuotojai turi čia likti ir kapitalu stiprinti savo šalį. Viena iš investavimo strategijų – kai kas nors užpuola, pats laikas investuoti į verslą, mat paskui prasideda augimas. Taigi ne sustok, o atvirkščiai – investuok“, – ragino M. Dubnikovas ir patarė internete sekti vadinamąjį baimių indeksą – VIX. Jis skaičiuojamas kas sekundę, atspindi finansų rinkos nuotaikas. Jei VIX yra daugiau nei 20 proc., vadinasi, situacija problemiška – akcijų rinkoje artimiausiu metu galimi pavojai. „Šiuo metu VIX yra neblogas – 13 proc. Taigi finansų rinkos ramios“, – teigė pranešėjas ir pateikė daugiau argumentų, bylojančių, kad, jo nuomone, dabar Lietuvoje aplinka verslui ir žmonėms yra optimistinė.

Juk, pasak jo, atpigo dujos, elektra, žmonės taškosi pinigais, nes padidėjo pensijos, atlyginimai. Prognozuojama, kad, Europos Sąjungoje (ES) birželį gerokai sumažėjus palūkanoms už paimtą paskolą būstui įsigyti ir esant nulinei infliacijai, šeimos biudžete liks apie 100–150 Eur. Elektrai gaminti pasitelkus atsinaujinančios energijos šaltinius, neilgai trukus iškils klausimas, kur ją dėti. „2028–2030 metais turėsime triskart daugiau elektros, nei suvartojame dabar – verslui atsiveria lig šiol neturėtos galimybės“, – tvirtino jis ir pridūrė, kad produktų, o kartu ir verslo plėtrą bei eksportą, importą skatina ir beprotiškai didėjantis gyventojų skaičius pasaulyje. Antai 1924 m. buvo apie 2 mlrd., 2000 m. – apie 6 mlrd., o dabar yra 8,1 mlrd. žmonių, jų prieaugis per pastaruosius 24 m. – net 30 proc.

Ar šalyje buvo gynybos pramonė?

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Viršelyje Vokietijos įmonės „Schaeffler“ atstovas Mattia Tonati (viduryje) su UAB „Ignera“ direktoriumi Mindaugu Isaku (dešinėje) ir projektų vadovu Justinu Valiukevičiumi.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Verslas