Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023

Gyvenimas su bambukais

2022/12/30


„Bandydamas tai, kas iki tol atrodė abejotina, atrandi ką nors naujo,“ – sako mėgstantis eksperimentuoti Nerijus Žilinskas. Kartu su žmona Sigita (Kėdainių r.) jie augina Lietuvoje dar nepaplitusius augalus – bambukus. Taip, tai tiesa, bambukai gali augti ir mūsų klimato sąlygomis! Tad keliaujame sužinoti visko išsamiau.

Bambukai ir bambukaičiai

Plintant Rytų kultūrai, Europos šalyse labai populiarūs tampa bambukai. Jų visur pilna – prie restoranų, kavinių, netgi zoologijos soduose. Bambukai sodinami į dirvą arba auginami dideliuose vazonuose – konteineriuose, nes ten žiemos švelnesnės nei Lietuvoje.

Dažniausiai Europos šalių želdynuose, kartais ir Lietuvoje, auginami bambukaičiai (Fargesia), atsparesni žiemos šalčiams nei kitų bambuko genčių augalai.

Jau septintus metus pora augina skėtinio bambukaičio (Fargesia murielae) aukštaūges veisles ‘Simba’ ir ‘Rufa’, kurios per 3–5 metus užauga iki 3–3,5 m aukščio. Auginama ir viena žemaūgė, kompaktiška 1,5 m veislė, tinkanti mažesnėms erdvėms ir jau turinti lietuvišką pavadinimą ‘Sigita’. Bambukaičių veislės gali ištverti iki 18–22 °C šalčio.

Paslaptingas bambukų žydėjimas

Nerijus ir Sigita prisimena, kad Danijos verslininkų pasiūlymas auginti dekoratyvinius bambukus iš pradžių atrodė labai egzotiškas. „Tačiau pradėjęs dauginti ir auginti jų krūmelius įsitikinau, kad tai labai įdomūs augalai. Bambukas nei medis, nei žolė. Stiebai nariuoti, labai tvirti, tarpubambliai tuščiaviduriai – šis požymis būdingas ir kitiems migliniams augalams, kurių šeimai jie priklauso. Dėl minėtų biologinių savybių bambukai yra ištvermingi, lankstūs, gražūs ir gyvybingi. Be dekoratyvumo, jų savybėmis pasinaudojama statant dangoraižius bei daugelyje kitų sričių,– pasakoja N. Žilinskas. – Stebėtina tai, kad bambukai dažniausiai žydi tik kartą gyvenime, sulaukę nuo keliasdešimties iki šimto metų. Tiesa, žiedai neišraiškingi. Iš to paties klono išaugę bambukai pražysta vienu metu kad ir kurioje pasaulio vietoje būtų, o peržydėję dažniausiai žūva. Galite įsivaizduoti, kaip atrodo, kai staiga nugelsta didžiuliai bambukų plotai. Nauji sėjinukai pradeda augti lėtai.“

Įdomi ‘Sigitos’ istorija

Beje, naujas bambukų veisles atrinkti galima tuomet, kai bambukai sužydi ir iš subrendusių sėklų išauga nauji sėjinukai. Kadangi iš sėklų nebeišauga toks pat augalas, koks buvo motininis, ir būna vis kitoks, tuomet galima užpatentuoti naują veislę. Taip atsirado veislė ‘Sigita’: nužydėjus bambukams, danai surinko sėklas ir užpatentavo šią veislę.

„Jiems labai patiko mano žmonos vardas,– šypsosi N. Žilinskas. – Šiandien galime pasigirti, kad pasaulyje turime bambukų veislę, kuri pavadinta mano žmonos vardu.“

Dauginimas

Jei norima išsaugoti motininio augalo savybes, bambukaičius, kaip ir visus bambukus, reikia dauginti kero dalijimu.

Padauginti augalai auginami vazonuose su specialiu jų auginimui pagamintu rūgštoku, mažai maisto medžiagų turinčiu substratu.

„Optimaliios sąlygos bambukams augti – drėgna ir šilta, apie +20 oC temperatūros, aplinka. Vasaros metu bambukai mėgsta pavėsį, jie nepakenčia karščio. Tad, kai temperatūra siekia +30 ºC, stengiamės šiltnamius uždengti ir dažnai laistyti, kad susidarytų rūkas. Tręšimui naudojame kompleksines trąšas su mikroelementais, kurių sudėtyje būtinai turi būti magnio“, – pasakoja N. Žilinskas.

Žiemą šiltnamyje palaikoma apie 0 °C, nors bambukai lengvai gali iškęsti ir šaltį (–10–15 °C). Tačiau geriau augalus išlaikyti be streso, kad kovo mėnesį pradėtų normaliai augti.

Prie namo – bambukas

Užuovėjoje prie namo jau trečius metus žiemą ir vasarą žaliuoja skėtinis bambukaitis ‘Jumbo’, kasmet išauginantis iki 2,5–3,5 m naujus stiebus. Jie kitais metais jau neauga, o tik žaliuoja, vėliau senesni stiebai pamažu apmiršta arba iššąla. Deja, nuolatos geltonuoja ir krenta lapai, nes jie yra trumpaamžiai. Žiemą ištveria iki –25 °C šalčio (gali augti 6 ištvermingumo zonoje). ‘Jumbo’ gerai auga pusiau paunksnėje ar saulėtoje vietoje. Dirvai nėra labai reiklūs, gali augti priesmėlyje ir lengvame priemolyje. Nepakenčia užsistovėjusio vandens. Kad apsaugotų nuo šalčio ir žvarbių vėjų, žiemą pora apdengia bambuką kelių sluoksnių daržo plėvele.

Sodyba

Sigitos ir Nerijaus Žilinskų sodyboje Kunionyse vyrauja santūrus apželdinimas, tvarkingai nukirptoje vejoje pagrindinis elementas – gražuolis tvenkinys, savo veidrodiniame paviršiuje atspindintis augalų siluetus. Tvenkinys sodyboje atsirado ne dėl grožio, o kad buvo reikalingas laistyti šiltnamiuose auginamus augalus.

Šiltnamiai nėra laikomi dekoratyviu elementu, tačiau per jų stiklus matomi egzotiškieji bambukai ir braškių daigai sukuria įdomų įspūdį, statiniai organiškai įsilieja į sodybos visumą. Bambukas auga ir prie namo – visą sezoną džiugina natūraliu grožiu, kuris atsiskleidžia glotnia lapija, šakotų stiebų grafika.

Sodybą puošia ir nuo kaimynų riboja Lietuvoje dar beveik nematyti dekoratyviniai gluosniai.

Jie augdami laisvai sudaro natūralios gamtos vaizdą, gerai sulaiko stiprius vėjo gūsius, tad kieme visada būna rami oazė.

Dekoratyvinių gluosnių plantacija

Plantacijoje jau 7 metus auginami sachalininiai gluosniai (Salix udensis) ‘Sekka‘, iš savo giminaičių išsiskiriantys raudonai rudomis riestomis šakelėmis, kurių galai būna plokšti ir anksti pavasarį gausiai apkibę „kačiukais“. Šie gluosniai ypač originaliai atrodo žiemą dėl neįprastai ryškios raudonai rudos medienos, asimetriškai išsišakojusių šakų, šakelių su skiauterėmis.

Šie karklai tinkami floristinėms kompozicijoms, kalėdinėms puokštėms. Atsparūs, nors esant dideliems šalčiams gali pašalti vienmečiai nesumedėję ūgliai (bet greitai atželia).

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/03/28

VRK vadovė paskelbė atsistatydinanti

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Jolanta Petkevičienė antradienį paskelbė atsistatydinanti.
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...
2023/03/28

Seimo apdovanojimas – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui

Seimas nusprendė 2023 m. Seimo apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę – skirti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui.
2023/03/28

Kiekvienai dirvai – savas augalas

Nuvažiavę į medelyną ir išsirinkę mėgstamų augalų, visada pasiteiraujame, kokią aplinką jie mėgsta. Bet juk galime atlikti „namų darbus“ ir iš anksto išsiaiškinti, kokias gėles tinka auginti saulėtose, ...
2023/03/28

VAT priminimas: AAP tiekti ir platinti gali ne kiekvienas

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VAT), atlikdama augalų apsaugos produktų (AAP) rinkos priežiūrą, siekia užtikrinti, kad jie būtų saugūs naudoti ir legalūs. Atkreipiame fizinių ir juridinių asmenų dėmesį į pagrindin...
2023/03/28

Anykščių krašto žmonės susirūpinę dėl miško naikinimo

Šimonių girios bendruomenė sunerimusi dėl miške vykstančių pokyčių. Bendruomenė feisbuko grupėje atkreipia dėmesį į Šventosios kraštovaizdžio draustinyje (Anykščių r.) sunkios medkirčių technikos sudarkytas pieva...
2023/03/28

2024-ieji paskelbti NATO ir Europos Sąjungos, Dainų šventės bei Diplomatų Lozoraičių metais

Seimas, siekdamas pažymėti Lietuvos įstojimo į Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją ir Europos Sąjungą 20-metį, Lietuvos Dainų šventės 100-metį ir diplomatų Lozoraičių nuveiktų darbų svarbą, nusprendė 2024-uosius paskelbti NATO ir ...
2023/03/28

Ketinantieji įsirengti saulės elektrines turėtų suskubti

Saulės elektrinėse pagaminta elektra yra viena pigiausių ir tvariausių, todėl ūkininkai, norintys pasistatyti nuosavą saulės elektrinę, bet sprendimo įgyvendinimą atidėliojantys vėlesniam laikui, turėtų suskubti – sparčiai mažėjant elektros ...
2023/03/28

Patikrintas prokuroro priimtas nutarimas dėl Kaune įsigytų žemės sklypų

Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs surinktus dokumentus, įvertino Kauno apygardos prokuratūros šių metų vasario 27 d. priimto nutarimo teisėtumą ir pagrįstumą, kuriuo buvo atsisa...