Gyventojai labiausiai sunerimo sulaukę žinios, kad į savivaldybę besikreipusi „Ventus energia“, klausdama, ar sklype, kurį išsinuomojo penkiasdešimčiai metų iš tarybos nario, socialdemokrato Jono Talmanto, galima statyti vėjo jėgaines, gavo atsakymą, kad statyba galima.
Vis dėlto pirmadienio pavakare pagaliau su gyventojais Medekšiuose surengtame susitikime savivaldybės vadovai teisinosi, kad jų atsakymas toli gražu nesuteikė įmonei leidimo statyti vėjo jėgaines, o tik esą buvo konstatuotas faktas, kad teoriškai nėra jokių bendrojo plano apribojimų vėjo jėgainių statymui toje teritorijoje.
„Jūsų buvo pateiktas paklausimas savivaldybei, ar galima vėjo jėgainių statyba, atsakymas buvo paruoštas, kad pagal bendrąjį planą, nėra kažkokių teritorijų išskirta, kuriose neleidžiama vėjo jėgainių statyba, todėl ir buvo atsakyta, kad statyba galima.
Galima, tai nereiškia, kad galima statyti bet kur, kaip noriu – yra teisės aktai, kurie reglamentuoja vėjo jėgainių statybą“, – aiškino meras Valentinas Tamulis.
„Šiandienai aštuoniose seniūnijose yra paklausimai ir visiems išduoti informaciniai raštai, apie tai, ar pagal bendruosius planus, vienoje ar kitoje vietoje galima vėjo ar saulės elektrinių statyba. Tai reikalinga tam, kad statytojai, kurie domisi atsinaujinančių energijos šaltinių įrengimu, galėtų iš ESO gauti statybų sąlygas.
Tas paklausimas yra pirmas žingsnis statytojams, nes jie su savivaldybės atsakymu gali eiti į ESO, kuri suteikia prisijungimo sąlygas, o jas gavę statytojai gali planuoti, kur ir kokio dydžio elektrines jie statys“, – papildė ir savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Muznikas.
Jis pabrėžė, kad tokių paklausimų savivaldybė sulaukia labai dažnai, tad atsakymas esą būna vienodas.
Kai kurios kitos savivaldybės savo bendruosiuose planuose yra numačiusios teritorijas, kuriose galima statyti, tarkime, tik vėjo elektrines, arba tik saulės elektrines, ir jokiose kitose teritorijose tokie statiniai nėra leidžiami.
Tokių apribojimų Kėdainių rajono savivaldybė neturi… Bent jau kol kas. Vis dėlto, panašu, kad bręsta metas ir mūsų krašte priimti tam tikrus sprendimus, kad gyventojai būtų apsaugoti nuo kitų tokių ir panašių nesusipratimų.
„Ventus energia“ vadovas V. Skinderis nesiginčijo, pripažino, kad padarė komunikacijos ir informavimo klaidų bei dievagojosi, kad tikrai nesiverš statyti vėjo jėgainių ten, kur gyventojai jų nenori. Aut. past.
Savivaldybės vadovai gyventojus patikino, kad nieko nežinojo apie vystytojo planus – nei kiek, nei kur tiksliai, nei kokio tiksliai galingumo vėjo jėgaines planuota statyti, mat vystytojas tokios informacijos savivaldybei nepateikė.
„Daroma ta pati klaida, kai viskas pradedama ne nuo to galo.
Jei jūs būtumėt pasikvietęs bendruomenės narius į susirinkimą ir viską jiems paaiškinęs, ką planuojate, viskas tikriausiai dabar būtų kitaip.
Šiandien gaunasi viskas taip, kad jūs turite aiškintis, ir dar mes jūsų dėka kaip savivaldybė esame įtraukti.
Juk pas mus irgi nebuvote atvykęs ir nepasakėte, kokius turite planus.
Po to gyventojai ir galvoja, kad mes viską laiminame“, – „Ventus energia“ vadovui Valdemarui Skinderiui susirinkime sakė V. Tamulis.
„Mes gyventojų prieštaravimus gavome, aš jų neginčiju, viską suprantu. Pagal įstatymą, jei mes nesugebame pakeisti tų prieštaraujančių žmonių nuomonės, tai viskas. Jei turime bent vieno asmens prieštaravimą – viskas. Mes neketiname nieko apeidinėti, eiti prieš įstatymus ir nenorime niekuo rizikuoti“. V. Skinderis
„Ventus energia“ vadovas V. Skinderis nesiginčijo, pripažino, kad padarė komunikacijos ir informavimo klaidų bei dievagojosi, kad tikrai nesiverš statyti vėjo jėgainių ten, kur gyventojai jų nenori.
Nors jis ir buvo pasiruošęs pristatyti projektą bei mėgino žmonėms bei rajono vadovams paaiškinti, kad vėjo elektrinių baimintis nereikia, esą jo planas buvo vėjo jėgaines maksimaliai atitraukti nuo gyventojų, esą vėjo jėgainės bus naujausio modelio, tyliausios rinkoje, vis dėlto gyventojams pristatymas kėlė arba juoką, arba pyktį, ypatingai po to, kai projekto vystytojas paminėjo apie galimą 200 eurų kompensaciją už hektarą žemės tiems, kurių teritorijos patenka į apribotas zonas.
Gyventojų pykčiui įsisiūbuojant, meras V. Tamulis ėmėsi iniciatyvos ir užtikrino, kad savivaldybė leidimo statyti Medekšiuose vėjo jėgaines neišduos.
„Mes gyventojų prieštaravimus gavome, aš jų neginčiju, viską suprantu. Pagal įstatymą, jei mes nesugebame pakeisti tų prieštaraujančių žmonių nuomonės, tai viskas. Jei turime bent vieno asmens prieštaravimą – viskas. Mes neketiname nieko apeidinėti, eiti prieš įstatymus ir nenorime niekuo rizikuoti“, – pakėlęs rankas sakė V. Skinderis teigdamas, kad atsisako planų statyti vėjo jėgainę Medekšių gyventojams po akimis.
Eglė KUKTIENĖ / RINKOS AIKŠTĖ