Columbus +3,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +3,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Herefordai – sena, bet lietuvaičių dar neatrasta veislė

2023/02/27


Nors mėsiniai galvijai herefordai ir yra viena labiausiai paplitusių veislių pasaulyje, jie mūsų šalies ūkiuose kol kas nėra labai populiarūs. Tačiau šios veislės galiūnus auginantys nenašių žemių ir šlapynių šeimininkai tvirtina, kad herefordų į kitos veislės galvijus nekeistų, nes jie padeda tvariai ūkininkauti. Škotijoje išvestos veislės gyvuliai nereiklūs pašarams, greitai bręsta. Jų mėsa skani, marmuringa.

„Šienauja“ pievas

Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos vadovas Paulius Čeponas „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad jau daugiau nei 10 metų Žuvinto ežero pakrantėse ir Žuvinto biosferos rezervato pievose ganosi herefordai. „Mūsų teritorija yra išskirtinės vertės, joje auga retų augalų, gyvena retųjų rūšių gyvūnų, paukščių, taip pat – meldinė nendrinukė, kurią norima išsaugoti. Ilgai svarstėme, ką daryti, kad technika, kuri turėtų nušienauti pievas, nesunaikintų paukščių buveinių. Todėl eidami link tvarios žemdirbystės ir gamtotvarkos, prisiminėme senąją žemdirbystę. Buvo nuspręsta ganyti gyvulius, kurie nuėstų perteklinę augaliją“, – herefordų atsiradimo istoriją pasakojo P. Čeponas.

Seniau herefordai buvo labai stambūs darbiniai galvijai.

Tuo metu Žuvinto biosferos rezervatui herefordų bandą, įgyvendinant Europos Sąjungos fondų finansuojamą projektą, nupirko VĮ Gamtos paveldo fondas. Herefordai buvo atvežti iš užsienio. Pasak Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos vadovo, toks ūkininkavimas pasitvirtino ir pastaruoju metu šia gamtosaugine iniciatyva, kuria siekiama natūraliu būdu atgaivinti pievų biologinę įvairovę, naudojasi vis daugiau saugomų teritorijų direkcijų. Tinkamos veislės mėsiniai galvijai – herefordai – taip pat talkina Dzūkijos nacionaliniam parkui, Baltosios Vokės teritorijai ir kt. Kodėl buvo pasirinkti būtent šios veislės mėsiniai galvijai? Pasirodo, jie yra tinkami ganiavai šlapiose ir ne itin aukšta maistine verte pasižyminčiuose žolynuose, nėra išrankūs pašarui, taip pat – atsparesni ligoms, jų svoris nėra labai didelis, tačiau jie labai raumeningi.

Šių galvijų spalva – žala, bet galva, apatinė kaklo dalis, krūtinės ir papilvės linijos bei uodegos šluotelė yra baltos spalvos.

Populiarinama veislė

„Mėsiniai galvijai Žuvinto biosferos rezervate ganosi beveiki iki lapkričio. O pavasarį į pievas yra išleidžiami balandį. Tos teritorijos, į kurias jie yra įleidžiami – aptveriamos. Atsižvelgiama ir į tai, kokiu laikotarpiu pievoms yra reikalingas nuganymas. Jei jis reikalingas antrojoje vasaros pusėje, gyvuliai ten patenka būtent tuo laiku. Per sezoną herefordai „nušienauja“ keliolika hektarų“, – ŪP pasakojo Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos vadovas, pabrėždamas, kad pernai rezervate ganėsi apie 30 škotiškos veislės gyvulių. Jų galėtų ganytis ir daugiau. P. Čeponas vylėsi, kad ir daugiau ūkininkų ims laikyti herefordus ir juos ganys saugomoje teritorijoje.

Mėsiniai galvijai Žuvinto biosferos rezervate ganosi beveik iki lapkričio.

Mėsiniai galvijai, pasak P. Čepono, pagal susitarimo sutartį 5 metams yra perduodami ūkininkams, kurie juos prižiūri. „Po 5 metų ūkininkas gyvulius perduoda kitam ūkininkui. Kas 5 metus herefordų banda keliauja iš rankų į rankas. Taip yra populiarinamas šios veislės gyvulių laikymas. Ir ūkininkams gerai, nes prieauglį jie augina patys. Jei ūkininkai turi savų teritorijų, jose gano gyvulius. Šiandien teise gyvulius ganyti Žuvinto pievose yra pasinaudoję trys ūkininkai. Mums palengvėjo gamtotvarka“, – akcentavo P. Čeponas.

Sužavėjo ramus būdas

Pernai rudenį herefordus pradėjo auginti Alytaus r. ūkininkas, žirgininkas Ramūnas Kliokys. „Herefordai ganėsi Žuvinto biosferos rezervate, kuris yra netoli mano ūkio. Pastebėjau, kad ši veislė – draugiška, labai ramaus būdo, gero charakterio, todėl ir aš nusprendžiau juos auginti. Gyvulių pirkau Lietuvoje iš kelių ūkininkų. Už telyčias mokėjau po 600–800 Eur, už buliuką –
brangiau. Problemų įsigyjant šios veislės gyvulių neturėjau. Birželį pradės „byrėti“ telyčios, turėsiu prieauglio. Laikau 11 gyvulių. Bandą planuoju plėsti. Gal pavyks pagal panaudos sutartį iš rezervato gauti gyvulių. Tuomet jų užsiveisčiau dar daugiau“, – svarstė R. Kliokys. Vyras pasakojo, kad herefordai yra paklusnūs, greitai auga: karvės sveria 600–800 kg, buliai – daugiau nei 1 000 kg. „Kol kas negaliu pasakyti, kokios yra šių gyvulių mėsinės savybės, nes nei vieno nepaaukojau mėsai“, – teigė alytiškis.

R. Kliokys gyvulius laiko tvarte, bet jie gali išeiti į lauką. Herefordai šeriami šienu ir šienainiu. „Kažkoks finalas iš herefordų auginimo tikrai bus. Planuose yra pardavimai ir veislei, ir mėsai“, – ateities planais su redakcija pasidalijo pašnekovas.

Džiugina šeimininką

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 23, 2023 m. vasario 25 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

ŪP korespondentė Jolita ŽURAUSKIENĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

 

Dalintis

Verslas