Naujas leidinys
LHMT Komunikacijos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Gytis Valaika „Ūkininko patarėją“ informavo, kad naujas elektroninis leidinys „Agrometeorologinių rodiklių Lietuvoje žinynas“ pravers ne tik ūkininkams, bet ir žemės ūkio veiklomis užsiimantiems subjektams. „Leidinio tikslas – pateikti vidutinius klimato rodiklių, aktualių žemės ūkio reikmėms, duomenis Lietuvoje. Analizėje naudojami 18 meteorologijos stočių, kurios pasižymi ilga stebėjimų seka, duomenys. Leidinyje pateikiami žemėlapiai, lentelės su vidurkiais, minimaliomis ir maksimaliomis reikšmėmis Lietuvoje ir atskirose stotyse bei reikšmių pasikartojimas (90 procentilių – maždaug 1 kartas per 10 metų, 10 procentilių – apie 9 kartus per 10 metų). Ateityje žinynas gali būti pildomas ne tik įvairiais rodikliais, bet ir papildomomis stotimis, grafiniais elementais. Dėl to leidinys leidžiamas versijų pagrindu. Rekomenduojame naudotis naujausia leidinio versija, kurią galima rasti meteo.lt skiltyje „Klimatas“. Be to, šis leidinys turi neatsiejamą skaitmeninę bylą, kurioje pateikiami papildomi duomenys, nepateikti šiame žinyne“, – aiškino G. Valaika.
Reikalinga informacija
„Agrometeorologinių rodiklių Lietuvoje žinyną“ rengęs LHMT Klimato ir tyrimų skyriaus vedėjas dr. Donatas Valiukas ŪP sakė, kad žinynas buvo sudarytas atsižvelgiant į žemės ūkyje dirbančių žmonių poreikius. „Klausdavo ir LHMT, ir mūsų paskyroje socialiniuose tinkluose. Žmonės išreikšdavo savo poreikius apie informacijos reikalingumą. Į tai buvo atsižvelgta“, – argumentavo vienas iš žinyno rengėjų.
D. Valiukas sakė, kad žinyno parengimas užėmė nemažai laiko. Buvo panaudota didelė apimtis įvairių duomenų iš 18 meteorologijos stočių, kuriose stebėjimai vykdomi nuo 1961 m. „Įvairiems sektoriams yra reikalinga meteorologinė, klimato, orų informacija. Žemės ūkis – vienas iš tų sektorių, kuris labai glaudžiai susijęs su meteorologiniais ir klimatologiniais duomenimis. Todėl mes visą laiką laukėme ir lauksime pastebėjimų, poreikių ir, jei jie atsiras, žinyną visada papildysime nauja informacija. Jis bus koreguojamas“, – teigė ŪP pašnekovas.
Kilo iš poreikio
Prie specifinio leidinio rengimo prisidėjo ir LHMT Klimato ir tyrimų skyriaus vyriausioji klimatologė Viktorija Mačiulytė. Ji ŪP minėjo, kad mintis sukurti „Agrometeorologinių rodiklių Lietuvoje žinyną“ kilo iš poreikio. „Yra senesnių leidinių, kurie paremti senesniais duomenimis. Tačiau mes stebime, kad klimatas keičiasi, ypač pastarąjį dešimtmetį. Jis pasižymi kitokiomis orų sąlygomis. Todėl mes atnaujinome informaciją pagal naujausius duomenis“, – pasakojo V. Mačiulytė.
Anot LHMT Klimato ir tyrimų skyriaus vyriausiosios klimatologės, prieš rengiant leidinį buvo surengta apklausa ir pasikonsultuota su žemdirbiais, su žemės ūkiu susijusiais asmenimis ir pasiteirauta, kokių duomenų, kokios informacijos jiems reikėtų. Atsižvelgus į tai, buvo pateikti įvairūs rodikliai: oro temperatūros, šalnos dirvožemio paviršiuje ir ore, kritulių, saulės spinduliuotės, ir kiti.
„Per keletą metų keitėsi kai kurie rodikliai. Pastaruoju metu mūsų šalyje fiksuojami žalos atnešantys reiškiniai: šalnos, sausros“, – paminėjo V. Mačiulytė.
Lengviau planuoti darbus
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Technologinių paslaugų skyriaus vadovas Rimas Magyla pasidžiaugė, kad naujasis leidinys „Agrometeorologinių rodiklių Lietuvoje žinynas“ bus naudingas žemdirbiams ir žemės ūkio srities specialistams. „Žinyne pateikta ilgametė meteorologinė informacija: saulėtų dienų skaičius, vidutinė oro temperatūra dešimtadieniais, vėjo stiprumas, krituliai, kita svarbi žemdirbiams informacija. Kuo daugiau tokios informacijos – tuo lengviau žemdirbiams planuoti savo darbus ūkiuose, žinant meteorologinių reiškinių tendencijas. Be abejo, žinant meteorologinių reiškinių tendencijas, išsamiai pateiktas „Agrometeorologinių rodiklių Lietuvoje žinyne“, žemdirbiams svarbu žinoti ir kasdienę meteorologinę situaciją savuose ūkyje konkrečiu laiku. Ši informacija žemdirbiams teikiama ikmis.lt platformoje. Joje pateikti kas valandą atsinaujinantys 74 meteorologinių stočių duomenys, kurie taip pat patenka į LHMT valdomą bendrą duomenų bazę“, – aiškino R. Magyla.
Redakcijos ir socialinių tinklų nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.