Pastarąją savaitę žemiausia oro temperatūra buvo net -8 °Cšalčio. Vidutinė paros temperatūra svyravo apie +5 °C šilumos. Tačiau dirvos temperatūra laikosi apie +7 °C šilumos 10 cm gylyje, panašiai kaip ir 20 cm gylyje. Dirvos temperatūra laikosi aukšta, nes dieną ją įšildo saulė, o vakare atvėsta. Šiek tiek kritulių buvo gauta šeštadienį, trečiadienį –sniego forma, tačiau dėl saulėtų dienų ir didelio vėjo dirvos paviršius vėl greitai išdžiūvo. Paviršinė dirvos drėgmė dar optimali, tačiau labai reiktų pavasarinio lietaus. Prognozuojama, kad šaltukas ilgai neužsibus, ir darbų maratonas atsinaujins. Sugrįžus šilumai, bent 3 dienas reikia palaukti, kol augalai atsigaus, ir tik įsivertinus pasėlių situaciją imtis darbų.
Dinaminių stebėjimų duomenimis iš 40 skirtingų rajonų, žieminių kviečių pasėliai baigia krūmytis, tai reiškia, kad jau suformavo didžiausią ūglių skaičių, kiti pasėliai jau pasiekė bamblėjimo pradžią (BBCH 29–30). Pasėliuose neaptikta nei kenkėjų, nei naujų pradų ligų.
Šią, 15 metų savaitę, augimas prislopęs, tad nerekomenduojama purkšti nei herbicidų, nei augimo reguliatorių. Kantrybės! Dar tik balandžio pradžia, tikrai sulauksime palankių orų tiek herbicidams, tiek augimo reguliatoriams panaudoti.
Kai tokie vėsūs orai, sustoja augti ne tik žieminiai kviečiai, bet ir piktžolės. Šiuo metu darbai orientuoti į vasarojaus sėją, o atšilus bus pats laikas panaudoti augimo reguliatorius. Svarbiausia – juos naudoti tik augalams pasiekus reikiamą augimo tarpsnį. Visų pirma, reikia taisyklingai nustatyti pasėlio išsivystymo tarpsnį pagal BBCH skalę. Tai reikia padaryti perpjovus stiebą išilgai (žr. pav.).
Veikliosios medžiagos, esančios preparatuose, naudojamos skirtingais augalų augimo tarpsniais, aplinkos sąlygomis, taip pat jos pasižymi nevienodu poveikiu skirtingoms veislėms.
Veiklioji medžiaga:
1. Chlormekvatchloridas – sutrikdo augalinių hormonų giberalinų ir auksinų, tačiau skatina citokininų sintezę, kurie skatina ląstelių dalijimąsi ir šoninių ūglių formavimąsi. Panaudojus preparatą, turintį šios veikliosios medžiagos, krūmijimosi tarpsniu, augalai suformuoja daugiau šoninių ūglių, gausiau žydi ir formuoja varpas. Tinkama temperatūra purškimui yra daugiau kaip 10 oC, jei apsiniaukę, o jei oras saulėtas, temperatūra gali būti ir šiek tiek žemesnė, apie 7–8 °C. Produktas veikia augalą apie 10 dienų.
Augalus nupurškus, kai jie pasiekę BBCH 21–32 stiebo augimo tarpsnį, sutrumpėja apatiniai tarpubambliai. Vėlesniais augalo augimo tarpsniais preparatų, turinčių šios veikliosios medžiagos, naudoti negalima, nes gali būti pažeidžiamos varpos.
2. Mepikvatas – sisteminio veikimo augalų augimo reguliatorius, kuriuo apdoroti javai būna žemesni, juose suintensyvėja maisto medžiagų gamyba, sustiprėja šaknų sistema, skatinamas žydėjimas ir brendimas. Augalai apsaugomi nuo varpų ir stiebų lūžimo.
3. Trineksapakas turintys augimo reguliatoriai slopina giberelinų biosintezę, todėl mažėja augalų ląstelių ilgis, didėja jų tankis, taip trumpėja tarpubambliai ir stiprėja stiebai, nes padidėja stiebų sienelių storis.
4. Etefonu purkšti reikėtų augalus nuo vamzdelėjimo pradžios iki plaukėjimo pradžios (BBCH 41–51). Ši veiklioji medžiaga didina augalų atsparumą išgulimui, nes neleidžia ilgėti apatiniams tarpubambliams ir sutrumpina viršutinįjį. Stimuliuoja lignino ir celiuliozės susidarymą, sustiprėja stiebo sienelės.
Etefonas išlaisvina augimą stabdantį ir augalo senėjimą skatinantį hormoną etileną. Svarbu žinoti, kad šios veikliosios medžiagos negalima maišyti su herbicidais, nes ji kelia nemažus reikalavimus oro temperatūrai, kuri turi būti ne žemesnė kaip 15 °C dieną ir 5 ºC naktį. Pavojinga, kai staiga oras labai sušyla – tai gali sukelti augalams stresą.
Siekiant norimo efekto, pasėliuose būtina naudoti tik registruotus augalų augimo reguliatorius, atsižvelgiant į rekomenduojamas normas, augimo tarpsnį, maišymą su kitais preparatais. Augimo reguliatorius būtina pasirinkti atsakingai, nes netinkamai panaudojus galima gauti neigiama rezultatą, žinoma, tuo pačiu ir mažesnį derliaus priedą.
Žieminiai rapsai, nors juos kankina šalnos, vis tiek stengiasi stiebtis arčiau saulės. Šiuo metu augalai pasiekė stiebo augimo ir butonizacijos tarpsnį (BBCH 31–50). Žinoma, kenkėjus pristabdo atšiaurus oras, bet jie niekur nedingę iš laukų, tik neaktyvūs. Kai orai sušils, tikrai reikia stebėti laukus. Efektyviau tai daryti padeda geltonosios vandens gaudyklės pastatymas bei situacijos stebėjimas kas 3 dienas. Insekticidus rekomenduojama naudoti tada, kai yra pasiekiama kenkėjų žalingumo riba.
Nepamirškite
Purškiami žydintys augalų pasėliai, išskyrus išvardintus patvirtintame sąraše; ( https://vatzum.lrv.lt/uploads/documents/20200616_sakymas_dl_ydini.pdf)
Purškiamas augalų apsaugos produktas, kurio etiketėje nurodyta, kad jis „Pavojingas bitėms“. Ši nuostata netaikoma nuo spalio 25 d. iki kovo 19 d. ir jei lauko oro temperatūra yra mažesnė nei +12 °C.
Naudinga
Darbymečiu turbūt ne kiekvieną dieną galite apvažiuoti visus savo laukus. Užsiregistruokite į IKMIS ir laukus stebėkime kartu. Jeigu turite abejonių ar klausimų, kokius sprendimus priimti dėl augalų tręšimo, augalų apsaugos produktų tikslingo parinkimo ar pasėlių būklės įvertinimo, nedvejokite irsusisiekite su LŽŪKT augalininkystės konsultantais, kurie yra kiekviename rajone.
Informaciją rengė Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos vyr. augalininkystės specialistė Giedrė Masliukovienė ir konsultantų komanda pagal IKOK gaires