Tai unikali patirtis, analogų vargu ar kur nors yra: universitetas savo iniciatyva ir savo jėgomis rengia nacionalinį ekologinio švietimo konkursą, kuriame kviečiamos dalyvauti visos bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo įstaigos. Aukšto lygio intriguojantis žaidimas moksleiviams suteikia pliūpsnį teigiamų emocijų. Platesnio visuomenės dėmesio nusipelniusi nacionalinio konkurso istorija gula į vaizdo įrašus, kurių susikaupė jau valandų valandos. O asmeninio laiko Lietuvos vaikams negailintys ir jokios asmeninės naudos negaunantys organizatoriai džiaugiasi garsindami Alma Mater vardą ir skatindami moksleivių domėjimąsi pasaulio darna.
Finalas Seimo rūmuose Praėjusią savaitę Seime viešėjo šviesūs žmonės iš šešių šalies mokyklų: Kaišiadorių Algirdo Brazausko, Rietavo Lauryno Ivinskio, Šiaulių r. Gruzdžių gimnazijų ir trijų Kauno ugdymo įstaigų – Juozo Grušo meno gimnazijos, Maironio universitetinės gimnazijos bei Taikomosios dailės mokyklos. Intelektualinei kovai pasirengusias komandas iš penkių narių atlydėjo palaikymo grupės bei pedagogai. Tam, kad atsidurtų šiame išrinktųjų rate, nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finale, visi nuėjo netrumpą kelią. Mat konkursas prasidėjo dar pernai. Lapkričio, gruodžio mėnesiais įvairiose mokyklose buvo varžomasi atrankiniuose turuose. Sėkmingiausiai pasirodžiusios komandos vasario mėnesį keliavo pas konkurso rengėjus – į Aleksandro Stulginskio universitetą. Čia per pusfinalius paaiškėjo, kurios mokyklos dalyvaus finaliniame žaidime. Finalininkams buvo surengta ekskursija po Seimą, o paskui jie susirinko Vitražo salėje, kad susigrumtų žiniomis. Šiam renginiui kasmet parenkama vis kita išskirtinė erdvė, keičiasi ir renginio globėjai. Pernai baigiamasis žaidimas vyko Valdovų rūmuose, jį globojo Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. Ankstesniais metais moksleiviams duris atvėrė istorinė Prezidentūra, konkurso globėjas buvo kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus. Na, o šįkart jaunimui svetingumą pademonstravo Seimas, jo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Susitikti su moksleiviais jis atėjo su plačia šypsena ir buvo žaismingai nusiteikęs. Tarsi juokais pateikė keletą klausimų susirinkusiųjų žinioms patikrinti, kaip antai: kas yra ekologija? Parlamento vadovas pastebėjo, jog ši sąvoka, kuri reiškia trapų gyvosios ir negyvosios gamtos tarpusavio santykį, dažai suprantama labai siaurai, ir linkėjo moksleiviams gilintis į esmę, siekti tapti žinovais.
Kova su intriga Ir štai pagaliau prasideda. Finalo dalyviai vertinimo komisijai, kuriai pirmininkauja ASU rektorius prof. Antanas Maziliauskas, pirmiausia pristato namų darbus. Prisistatymai kupini išmonės: su vaizdo įrašais, šiltai pasakojančiais apie gyvenamąją ir mokyklos aplinką, su dainomis pritariant muzikos instrumentais, su eilėmis. Visiems gerai matomuose dideliuose ekranuose pradeda bėgti eilutės su klausimais. Trys turai po tris klausimus kiekvienai komandai, kiekviename ture – vis sudėtingesni. Tačiau yra ir sėkmės momentas, mat dalyviai patys pasirenka klausimą – nelygu, kada ištarsi „stop“. Klausimus, į kuriuos reikia atsakyti per 30 sek., jaunimas gliaudo kaip riešutus: kiek ežerų (159 ar 209) yra Ignalinos rajone; nuo kurių metų (1964 ar 1974) Lietuvoje uždrausta medžioti lūšis? Tačiau trečiojo turo klausimai verčia dalyvius labiau įsitempti, kreiptis pagalbos į internetą ar sirgalius. Tokios įtemptos kovos nacionalinio žaidimo istorijoje kaip šįkart nebuvo. Dėl pirmosios vietos abejonių nekilo – tai Kaišiadorių A. Brazausko gimnazija, nuolatinė šio konkurso dalyvė (komandą parengė mokyt. Asta Tamulevičienė, Laima Sabaliauskienė, Živilė Kursevičienė). Tačiau dėl garbės būti antriesiems Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazija (mokyt. Julita Rimeikienė, Vilma Kučinskienė) ir Kauno Juozo Grušo meno gimnazija (mokyt. Artūras Sinkevičius, Eugenija Paškauskienė, Jadvyga Jablonauskienė, Jūratė Kaminskienė, Rasa Urbutienė, Regina Vilkelienė, Undinė Diana Tumavičienė) dar ilgokai kovėsi papildomai. Prireikė dar keturių ratų, kol paaiškėjo, kad antroji vieta atitenka kauniečiams. Konkurso paskutinis akcentas – šventiškas. Organizatoriai ir rėmėjai pasistengė, kad kiekvienas dalyvis namo parsivežtų ne tik teigiamų įspūdžių, bet ir atminimo dovanėlių. Neliko pamiršti ir pedagogai. O ASU Miškų ir ekologijos fakulteto dekanas, Miškininkų sąjungos prezidentas, konkurso rėmėjas ir vertinimo komisijos narys prof. Edmundas Bartkevičius pasirūpino saldžiosiomis dovanomis – tortais, kurie netrukus buvo suraikyti.
Nepailstantis duetas Nacionalinio konkurso moksleiviams sumanytojai, rengėjai, režisieriai ir vedėjai – tai nepailstantis universiteto dėstytojų duetas: dr. Anželika Dautartė ir dr. Algirdas Gavenauskas. Miškų ir ekologijos fakulteto Aplinkos ir ekologijos instituto docentai pasakoja, kad šis renginys, surengtas jau šeštą kartą, išaugo iš šiek tiek kitokio formato „proto mūšių“. Lygiai prieš 12 metų įvyko konkursas universitete tarp fakultetų. Vėliau buvo varžytuvės tarp universitetų, kurių programose yra taikomoji ekologija. Buvo konkursai ir tarptautinio lygmens, ir specialistams. Tačiau šis, „Mano pasaulis – darniai Lietuvai“, rengėjams yra ypač svarbus ir prasmingas. A. Gavenauskas į žmogaus santykį su gamta žvelgia filosofiškai: pasaulį gavome kaip dovaną, turime jį puoselėti, jausti santykį ir kurti, kuo daugiau aplinkai dovanoti teigiamų emocijų, nešti džiaugsmą – tarsi diena būtų paskutinė. Nacionalinio konkurso rengėjams ir dalyviams Šventasis Tėvas suteikė palaiminimą. Tai aukštas kokybinis renginio įvertinimas. Dokumentas saugomas universiteto muziejuje. A. Gavenauskas pasakoja, kad visai neseniai, šį kovą, su kitais universiteto dėstytojais lankėsi Vatikane. Buvo susitikę su valstybės sekretoriumi, iš jo sulaukė šiltų žodžių ir paskatinimo. Dėstytojų duetui vesti nacionalinį renginį, paversti jį prasminga švente padėjo būrelis savanorių studentų: Monika Redeckaitė, Jovita Cibulskaitė, Lukas Šapranauskas, Martynas, Papartis, Eigintas Ličys, Laurynas Balkelis, Aistė Balkelytė, Kęstutis Juodžbalis. Renginį nuolat visokeriopai skatina ir remia „Ūkininko patarėjas“.
Irma DUBOVIČIENĖ „ŪP“ korespondentė
Nacionalinio konkurso rengėjų nuotraukos