Ashburn +35,0 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024
Ashburn +35,0 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024

Rita KRUŠINSKAITĖ
ŪP korespondentė
 

Ir viena ožka gali įkvėpti verslui

2024/07/11


Gyvenimas šypsosi atkakliesiems, tą dar kartą patvirtino buvęs vilnietis Alvydas Paliukėnas. Nusipirkęs sodybą Dzūkijoje ir įsikūręs Alytaus r., Plasapninkų k., jis išbandė ne vieną veiklą, kol atrado savąjį pašaukimą – sūrininkystę.

Sūrių gamyba pasiteisino

Prieš 10 metų sostinę iškeitęs į kaimą, A. Paliukėnas nesimėgavo ramia gyvenimo tėkme ir iš karto entuziastingai ėmėsi veiklos – augino viščiukus, po to paršiukus. Nepasisekus šioms veikloms, sodino avietes ir gervuoges, bet ir tai vyrui neatnešė nei gyvenimo džiaugsmo, nei tapo pragyvenimo šaltiniu.

„Nusprendžiau pasukti kita kryptimi ir gaminti produktus, turinčius didelę paklausą. Sūrių gamintojų tada buvo nemažai, tačiau nišos šiai veiklai buvo pakankamai“ – „Ūkininko patarėjui“ sakė profesionalus virėjas A. Paliukėnas.

Sūrininkystės verslą vyras pradėjo nuo vienos ožkos, kurią nusipirko dar negalvodamas, kad taps sūrininku – jis paprasčiausiai mėgo keptas bulves užgerti stikline pieno. Po kiek laiko ožka atsivedė ožiukų ir taip pamažu įsisuko A. Paliukėno verslas, buvo įkurta UAB „Karališki sūriai“, pirkėjui siūlanti apie 70 rūšių sūrių, galinčių patenkinti patį išrankiausią skonį.

„Gaminu tiek daug rūšių, nes spaudžia rinka – vienam pirkėjui reikia tokio, kitam tokio. Norint išsilaikyti, platus gaminių asortimentas yra viena iš geriausių išeičių. Kita labai svarbi sėkmės sąlyga – gaminių kokybė“, – paaiškino sūrininkas.

karaliski suriai
Gausi sūrių įvairovė traukia pirkėjus.

Kuria pats

Šiandien A. Paliukėnas žino daug sūrių gamybos paslapčių ir taisyklių, kurių negalima pažeisti, tačiau pradžia nebuvo itin lengva ir viskas nesiklostė tarsi sviestu patepta, reikėjo daug atkaklumo ir kantrybės, kol viską perprato.

„Pirmą sūrį pagaminti pavyko tik po pusės metų. Sūrio masė išeidavo skani, bet paties sūrio sulipdyti nepavykdavo. Paaiškėjo, kad nežinojau vienos nedidelės, bet esminės sūrių gamybos taisyklės“, – prisipažino ŪP pašnekovas.

Daug žinių apie sūrių gamybą suteikė kursai, į kuriuos, prieš išduodama leidimą sūrių gamybai, jį nusiuntė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. „Vaizdinės medžiagos gali gauti ir internete, tačiau paties dalyvavimas sūrio gaminimo procese suteikia visai kitą svorį. Kitaip sakant, sužinai, iš kurios pusės prie pieno prieiti. Juk sūrio skonis priklauso ir nuo temperatūros, pašaro, metų laiko, net mėnulio fazė veikia“, – akcentavo sūrininkas.

„Iš pradžių gaminau paprastus sūrius, vėliau pradėjau brandinti. Kol vieni sūriai brendo, asortimentą plėčiau eksperimentuodamas su prieskoniais. Tai labai pasiteisino, nes, gaminant vien brandintus sūrius, irgi didelės apyvartos nebūtų. Kai gali pasiūlyti ir brandintų, ir paprastų sūrių, verslas kitaip einasi“, – pastebėjimais dalijosi A. Paliukėnas. Sūriams pagardinti ir suteikti vis kitokį skonį naudoja džiovintus pomidorus, aitriąsias paprikas, bazilikus, kmynus ir daugybę pačių įvairiausių kitų prieskonių.

brandinti suriai
Sūrio gurmanus žavi brandinimo ženklai.

Visi sūrių receptai yra paties A. Paliukėno kūryba. „Jei pirkėjui nepatinka, išbraukiu iš asortimento ir kuriu naują skonį. Viena paskutinių naujovių – sūris su kapoto kumpio dešra“, – pristatė naujieną sūrininkas.

Sūrių gamybos cechą, brandinimo patalpą vyras įsirengė savomis lėšomis, jokiomis paramomis nesinaudojo. Jis labai dėkingas žmogui, sutiktam Jiezno turguje, kurio net vardo nežino, už padovanotas tris fermentinių sūrių gamybos formas, labai palengvinusias brandintų sūrių gamybą pradedančiam gamintojui.

Patiko ir prancūzams

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Viršelio nuotr.: Alvydas Paliukėnas, pradėjęs gaminti sūrius, atrado savo pašaukimą.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis