Columbus +2,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +2,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Įsibėgėja ES ir Kinijos prekybos konfliktas

2024/10/16


Prekybos ginče dėl ES tarifų Kinijos elektromobiliams Pekinas dabar nusitaikė į tris Europos pienines, o anksčiau nubaudė prancūzų konjako gamintojus.

Žlugs ES pieno eksportas?

Europos pieno gamintojai rizikuoja tapti „pėstininku“ prekybos konflikte tarp Kinijos ir ES dėl pigių elektromobilių importo iš šios šalies, o tai gali turėti neigiamų pasekmių Europos pieno kainai.

Agentūra „Reuters“ praneša, jog spalio 14 d. Kinijos prekybos ministerija paskelbė, kad tirs pieno produktų importą iš „FrieslandCampina“ Nyderlanduose ir Belgijoje, „Elvi“ Prancūzijoje ir „Sterilgarda“ Italijoje. Šios pieninės buvo pasirinktos dėl jų eksporto apimčių ir produktų portfelio.

Eurostato duomenimis, pernai ES pieninės į Kiniją eksportavo iš viso už 1,8 mlrd. eurų pieno produktų, tokių kaip sūris ir pieno milteliai. Remiantis Kinijos muitinės duomenimis, ES buvo antras pagal dydį Kinijos pieno produktų šaltinis, atsiliekant tik nuo Naujosios Zelandijos. Jei ši pardavimo rinka žlugs, būtų galimas neigiamas poveikis šiuo metu geroms pieno kainoms.

Kinai kaltina

„Agrarheute“ tvirtina, jog Kinijos valdžios atliekami pieno produktų tyrimai yra atsakomoji priemonė už ES sprendimą elektromobiliams iš Kinijos įvesti antidempingo muitus iki 45 proc. Spalio 4 dieną dauguma valstybių narių pritarė ES Komisijos pasiūlymui. Tiesa, Vokietijos federalinė vyriausybė balsavo „prieš“.

Tarifai elektromobiliams galėtų įsigalioti nuo spalio pabaigos.

Prekybos ministerijos atstovas Pekine sakė: „Kinija griežtai priešinasi nesąžiningai, neteisėtai ir nepagrįstai ES protekcionistinei praktikai šiuo atveju, taip pat kompensuojamųjų muitų įvedimui Kinijos elektra varomoms transporto priemonėms“.

Briuselis ginasi

ES Komisija pareiškė, jog laikosi „daugialypio“ požiūrio į prekybos ginčą su Kinija. Be kompensacinių muitų elektromobiliams, Briuselis Pasaulio prekybos organizacijai (PPO) pateikė skundą dėl Kinijos kišimosi į prekybą pieno produktais.

Komisijos teigimu, tai pirmas kartas, kai toks tyrimas buvo užginčytas dar tik jo inicijavimo etape. Ankstyvas žingsnis pateisinamas tuo, kad Kinija greitai įvedė prekybos apsaugos priemones, kurios yra „pagrįstos abejotinais teiginiais ir nepakankamais įrodymais “. Tikslas – apginti ES pieno pramonės interesus.

EK pasiryžusi „išnaudoti visas turimas teisines priemones“. Tuo pat metu Komisija nori tęsti derybas dėl draugiško susitarimo su Kinijos vyriausybe. Pekino Prekybos ministerijos atstovas sakė įvertinęs ES politinę valią toliau spręsti šį klausimą derybomis.

Vokiečiai nori tartis

Tuo metu oficialiai skelbiama, jog Vokietijos federalinės žemės ūkio ministerijos valstybės sekretorė Silvija Bender nuo rytojaus iki spalio 22 d. vyks į Kinijos Liaudies Respubliką 10-osios Vokietijos ir Kinijos žemės ūkio savaitės proga. S. Bender taip pat surengs politines derybas su kolegomis iš Kinijos žemės ūkio ministerijos ir muitinės administracijos (GACC) ir dalyvaus konferencijoje „Gražus kaimas“.

Be bendro projektinio darbo, politinėse diskusijose taip pat bus aptariami rinkos atvėrimo Vokietijos žemės ūkio produktų, tokių kaip kiauliena, miežiai ir kviečiai, klausimams. Tačiau dabartiniai įtempti ES ir Kinijos prekybos santykiai vargu ar palengvins derybas.

S. Bender jau pareiškė: „Šiemet švenčiame 10-ąją Vokietijos ir Kinijos žemės ūkio savaitę – pagrindinį metinį mūsų bendro projekto Vokietijos ir Kinijos žemės ūkio centro renginį. Ši sukaktis pabrėžia mūsų ilgalaikį ir gerą bendradarbiavimą... Bet aš taip pat norėčiau tęsti dialogą su mūsų Kinijos partneriais ir skatinti rinkos atvėrimą Vokietijos žemės ūkio produktų eksportui“.

Smogė konjakui

Kinija kiek anksčiau ėmėsi baudžiamųjų priemonių prieš stipraus alkoholio importą iš Europos Sąjungos. Nuo spalio 11-osios už stiprųjį alkoholį, pagamintą iš distiliuoto vyno mažesnėse nei 200 litrų talpos taroje, imamas muito užstatas nuo 34,8 iki 39 procentų prekių vertės.

Tarp nukentėjusiųjų yra žinomi gamintojai, tokie kaip „Martell“, „Jas Hennessy“ ir „Rémy Martin“. Prancūzijos konjako gamintojams Kinija yra antra pagal svarbą pardavimo rinka už ES ribų.

Tyrimo metu „preliminariai nustatyta, kad tam tikras brendžio importas iš Europos Sąjungos buvo dempingo kainomis, o tai kelia grėsmę ir daro didelę žalą šalies brendžio pramonei“, - nurodė kinų ministerija. Jos teigimu, tyrimas taip pat nustatė „priežastinį ryšį tarp dempingo ir didelės žalos grėsmės“.

Netrukus kanalas „France24“ paskelbė, jog Prancūzijos spiritinių gėrimų milžinų „Remy Cointreau“ ir „Pernod Ricard“ akcijos Paryžiuje po šios žinios smarkiai nukrito.

Prancūzijos konjako gamintojai prašė nutraukti didėjantį ES ir Kinijos prekybos ginčą, perspėdami, kad naujausios priemonės kelia grėsmę sektoriui.

„Mes kreipiamės į mūsų vyriausybę, kad ši pagaliau imtųsi reikiamų veiksmų, kad būtų nutrauktas šis eskalavimas, kurio įkaitai esame mes“, – sakoma Nacionalinio tarpprofesinio konjako biuro (BNIC) pareiškime, kurį kartu pasirašė kiti spiritinių gėrimų gamintojai ir eksportuotojai.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis

Verslas