Ashburn +27,1 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024
Ashburn +27,1 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024

Išlikite budrūs: net grybaujant ar uogaujant galite parsinešti AKM

2024/06/21


Artėjant savaitgaliui ir šiltėjant orams, afrikinio kiaulių maro (AKM) rizika didėja. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad AKM yra labai užkrečiama virusinė liga, kuria serga ir naminės, ir laukinės kiaulės, o vakcinos ar gydymo nėra.

VMVT specialistai įspėja, kad AKM sparčiai plinta ne tik kiaulių ūkiuose, tačiau ir tarp laukinių gyvūnų. Virusas nustatomas ne tik sumedžiotuose šernuose, bet ir randamose šernų gaišenose.

Raginame grybautojus, uogautojus ir kitus gamtoje besilankiusius asmenis bei ypatingai kiaulių laikytojus, grįžus po apsilankymo miškingose vietovėse laikytis šių reikalavimų:

  • Nesilankyti kiaulių laikymo vietose su tais pačiais drabužiais ir avalyne, kruopščiai dezinfekuoti rankas ir laikytis higienos reikalavimų;
  • Privalomai dezinfekuoti transporto priemones, įrangą prieš įvažiuojant į kiaulių laikymo vietas;
  • Griežtai kontroliuoti pašalinių asmenų patekimą prie kiaulių;
  • Apsaugoti ir užtikrinti, kad prie kiaulių nepatektų laukiniai gyvūnai;
  • Laikyti kiaules uždarose patalpose;
  • Languose įrengti tinklelius, kad kiaulės būtų apsaugotos nuo vabzdžių;
  • Nešerti kiaulių šviežia žole ar virtuvės atliekomis.

Birželio 20 d. kaimyninėje Latvijoje buvo patvirtintas AKM atvejis kiaulių ūkyje. Lietuvos ūkininkai, kiaulių augintojai raginami kruopščiai laikytis biosaugos reikalavimų ir apsaugoti savo ūkius. Apie visus įtariamus atvejus, kai pasireiškia aukšta temperatūra, apetito praradimas ir staigus kritimas, reikia nedelsiant pranešti veterinarijos tarnyboms.

 

VMVT informacija

123rf nuotr.

Dalintis