Ashburn +23,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 17 Lie 2024
Ashburn +23,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 17 Lie 2024

Išrinkti Rūmų pirmininką – misija neįmanoma?

2017/04/29


Nors Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) neeilinio XVI suvažiavimo svečias, Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininkas Andriejus Stančikas, skubėdamas į Vilnių, kur parlamentas rengėsi balsuoti, ar perkelti Žemės ūkio ministeriją į Kauną, iš anksto pasveikino naująjį Rūmų pirmininką „kas jis bebūtų“, ŽŪR nariai antrąjį kartą per 4 mėnesius užvakar nesugebėjo išsirinkti nuolatinio savo vadovo. Abu dėl šio posto varžęsi kandidatai vėl gavo po lygiai balsų. Rūmų tarybos iš anksto suplanuota suvažiavimo darbotvarkė subyrėjo. Delegatai spėjo tik pritarti laikinojo ŽŪR pirmininko 2016 m. veiklai, patvirtinti Rūmų vyriausiosios finansininkės ataskaitą ir grįžo namo it musę kandę, nors Rūmų administracija juos ir pavaišino pietumis.

Du akibrokštai KRK vadovas A. Stančikas palinkėjo suvažiavimui „skaidrių pirmininko rinkimų“. „Jeigu deimantas bus su drumzle, kaip atrodys juo papuošta karūna, ar ji bus vertinga?“ – svarstė A. Stančikas. Nei Seimo narys, nei suvažiavimo delegatai dar nenujautė, kad rinkimai vėl panardins Rūmus į nežinomybę. Tiesiai iš suvažiavimo į Seimo plenarinių posėdžių salę nuskubėjusio A. Stančiko laukė dar vienas akibrokštas: parlamentarai, net „valstiečių“ frakcijos, kuriai priklauso A. Stančikas, nariai, atmetė Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovų Jurgio Razmos ir Gintarės Skaistės siūlymą perkelti Žemės ūkio bei Aplinkos ministerijas į Kauną („valstiečiai“ atsižadėjo savo rinkimų pažado).

Išorė būna apgaulinga Delegatai leido laikinajam ŽŪR vadovui Sigitui Dimaičiui „paskutinį kartą“ vadovauti suvažiavimui. S. Dimaitis pakvietė į tribūną abu žinomus agrarinės visuomenės veikėjus Adolfą Jasinevičių ir Joną Talmantą, antrą kartą stojusius į dvikovą dėl Rūmų pirmininko posto. A. Jasinevičius atsivedė du kandidatus į ŽŪR vicepirmininkus. J. Talmantas – net aštuonis (tarp jų – ir tautinių mažumų atstovą, Šalčininkų r. žemdirbių asocia­cijos tarybos pirmininką azerbaidžanietį Kamalį Zulfijevą). A. Jasinevičiaus komanda ir rėmėjai iš salės ŽŪR veiklą apibūdino optimistiškai, o J. Talmanto pasekėjai Rūmų būseną tapė niūriomis spalvomis. Biržų r. žemdirbių asociacijos, kuri kandidatu į Rūmų vadovus pasiūlė A. Jasinevičių, pirmininkas Kęstutis Armonas tvirtino, kad juodųjų serbentų augintojas, kaimo bendruomenės lyderis A. Jasinevičius „tik išoriškai atrodo drovus, bet jo vidus – geležinis“. A. Jasinevičius patvirtino – kai reikia, galįs būti ir labai griežtas.

„Ufonautai“ didžiojoje salėje J. Talmanto žmogus, žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ direktorius Mindaugas Maciulevičius tikino, kad Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininko komanda ateina „ne griauti Rūmų, o juos tobulinti“. Artimas J. Talmanto bičiulis Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas piktinosi, kad iki šiol Rūmams didesnį poveikį darė ŽŪR administracijos funkcionieriai, o ne žmonės, artimi kaimui. ŽŪR direktorius S. Dimaitis atkirto, kad kai kurių kandidatų paramos komandų nariai kalba kaip „ufonautai“, nesuprantantys, kas yra žemdirbių savivalda. Neutralus Lietuvos žvėrelių augintojų asociacijos vadovas Česlovas Tallat-Kelpša ironizavo, kad J. Talmanto bendražygiai Rūmų laimėjimus priskiria tik sau, o nesėkmes ir klaidas – kitiems ŽŪR nariams.

Buvo ir provokacijų Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos vicepirmininkas Vytautas Buivydas pasigedo kandidatų stovyklose jaunų veidų. 36 metų M. Maciulevičius įsižeidė. Mažai žinomos vadinamosios „Žemdirbių ir žemės ūkio produktų gamintojų bei perdirbėjų asociacijos“ pirmininku prisistatinėjantis Algis Mačiulaitis provokuodamas klausė, kaip A. Jasinevičius nuverstų J. Talmantą, jeigu šis „per klaidą būtų išrinktas“. LŪS pirmininką A. Mačiulaitis bandė įvelti į diskusiją, kad Ūkininkų sąjunga – mirusi. J. Talmantas atrėžė: „Tai jūsų nuomonė“.

Savijauta po farso Iki soties prisiklausę „paskutinės minutės“ agitacijų, suvažiavimo delegatai vėl nutarė ŽŪR pirmininką rinkti slaptai. Balsų skaičiavimo komisija urnoje rado 46 balsavimo lapelius. Už A. Jasinevičių pasisakė 23 delegatai, J. Talmantą parėmė irgi 23. Tą akimirką suvažiavimą apėmusį jausmą buvo galima apibūdinti taip – pernai gruodžio 14-ąją, kai pirmą kartą nepavyko išrinkti žemdirbių parlamento vadovo, buvo tragedija, užvakar – farsas. Kai kurie ŽŪR nariai dar bandė mosikuoti kumščiais po mūšio. Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentas Linas Žabaliūnas, remdamasis ŽŪR statuto 20 straipsnio 3 dalimi, reikalavo pakartotinių rinkimų, Žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis siūlė po penkių minučių pertraukos rengti naują suvažiavimą ir siūlyti kitus kandidatus.

960 eurų nuostolio Rūmų direktorius S. Dimaitis, ŽŪR Kooperacijos ir teisės skyriaus vedėja Aušra Žliobaitė išaiškino karštakošiams, kad naujas suvažiavimas gali įvykti tik po 45 dienų nuo paraiškos, pakartotinio balsavimo, kai dalyvauja du kandidatai, ŽŪR statutas nenumato, toks bandymas gali būti laikomas kriminaliniu prievartavimu, kad delegatai pakeistų savo valią. Rūmams toliau laikinai vadovaus S. Dimaitis. Kaip sakė airių rašytojas, „Guliverio kelionių“ autorius Jonathanas Swiftas, nieko nėra amžinesnio už laikinumą. Rūmų vyriausioji finansininkė Rasa Buzienė informavo ŽŪR narius apie Rūmų turtą, pajamas ir išlaidas. Bet į ŽŪR veiklos nuostolius R. Buzienė pamiršo įskaičiuoti 960 Eur už du „tuščius“ suvažiavimus.

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS „ŪP“ korespondentas

Alvydo URBANO nuotraukos

Kandidatas Jonas Talmantas buvo numatęs net aštuonis ŽŪR vicepirmininkų postus. Skaičiuojami sužlugusių ŽŪR pirmininko rinkimų balsavimo lapeliai. Balsuoja Jono Talmanto šalininkas Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis. Lietuvos žvėrelių augintojų asociacijos vadovas Česlovas Tallat-Kelpša aiškiai neparėmė nė vieno kandidato. Jonas Talmantas, Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos pirmininkas Vidas Juodsnukis ir ŽŪR laikinasis vadovas Sigitas Dimaitis svarsto, ką toliau daryti, vėl nepavykus išrinkti Rūmų pirmininko. Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos vicepirmininkas Vytautas Buivydas norėjo jaunesnės Rūmų vadovybės. Kandidatas Adolfas Jasinevičius ir jo pasirinkti pretendentai į ŽŪR vicepirmininkus – Arūnas Svitojus ir Algis Baravykas.
Dalintis