Kolekcininkės kelionė su augalais prasidėjo nuo kelių padovanotų auksuotųjų sukilių – Epipremnum ‘Aureum Golden Pothos’ – šakelių, kurios jai suteikė galimybę išmokti daiginimo subtilybių ir pastūmėjo pradėti domėtis kitais augalais.
Tačiau ne viskas klostėsi labai sklandžiai: „Antrųjų metų pabaigoje mane ištiko perdegimas, nes dėl tripsų invazijos netekau daugiau nei pusės augalų, kai kurių – net ištisomis šeimomis. Vienintelė šeima, kuri ne tik nesusitraukė, bet ir išsiplėtė, iki šiol išliko sukilių šeimyna.“
Šiuo metu Viktorija auginau net 14 šios šeimos augalų rūšių, skirtingų tiek lapais ir bendra išvaizda, tiek augimo stiliumi. Pavyzdžiui, Amplissimum auga į viršų ir jų lapai pailgi, Aureum – margi ir vijokliniai, Pinnatum – forma panašesnė į Amplissimum, bet lapai smulkesni, vijokliniai.
V. Zabotkienės teigimu, ypatingos priežiūros šie šilumamėgiai augalai nereikalauja, gali gyventi net ir mažiau apšviestoje ar sausoje aplinkoje, bet, jeigu norisi, kad augalas atskleistų visą grožį, reikia pasirūpinti, kad aplinka būtų šilta, o drėgmė joje būtų bent 60 procentų.
Substratas tūrėtų būti pralaidus, nors visiškai išdžiūti augalas nemėgsta, o tai parodo per gelstančius ir ruduojančius lapus. Tad ir laistyti reikia tuomet, kai substratas pradžiūva, nes ir perlaistymo netoleruoja, vėlgi tai parodydamas per geltonuojančius lapus.
Pašnekovė pataria, kad sukiliams geriausiai tiktų netiesioginė saulės šviesa arba LED lempa. Rūšys, kurių lapuose daugiau baltos spalvos (‘N`Joy’, ‘Manjula’), veikiamos tiesioginių saulės spindulių, nusidažo rudomis dėmėmis. Pavyzdžiui, ‘Marble Queen’ ar ‘Golden Pothos’ gali ir įvairiai keistis, jeigu šviesos bus per mažai. Be to, šviesa lemia ir atstumus tarp lapų.
Augimo sezonu gėlė tręšiama lapiniams augalams skirtomis trąšomis, o, jeigu augalas gyvena tinkamomis sąlygomis, tai gali augti ir šaltuoju metų laiku: tada tręšimas prasitęsia.
Sukilių dauginimas gana paprastas, galima tai daryti šakelėmis ar atskirais lapais, svarbiausia, kad ant koto būtų akelė, iš kurios ir išdygs būsimos šaknys. V. Zabotkienė pastebi, kad šie augalai gerai daiginasi vandenyje, tik ji naudoja filtruotą, kurį keičia kartą per savaitę, kad atnaujintų deguonies atsargas.
„Man sukilių šeima patinka tuo, kad per trumpesnį laiką pavyksta iš vieno lapo išauginti visą augalą, – atkreipia dėmesį pašnekovė. – Galima vėl genėti, daiginti, atgal susodinti – ir augalas bus vis didesnis. Be to, jie atsigauna net išgyvenę sausrą ar vandens perteklių, net tie, kuriuos yra tekę gelbėti nuo puvinio.“
V. Zabotkienės teigimu, persodinimui nereikia jokio grafiko: „Jeigu jau matote, kad substratas labai greitai džiūsta, o augalas plinka viršuje, tai reikia apžiūrėti šaknis: gal jų daugiau nei substrato, tada ir reikia persodinti, kad augalas atsigautų. Persodinant svarbu nepažeisti šaknų, nes šie augalai gali ir supykti.“
Pašnekovės teigimu, dauguma namuose sukilius turime, jos žodžiais tariant, „paauglio“ formos, o tam, kad „subręstų“ šis tropinio klimato augalas, reikia tam tikrų sąlygų: leisti lipti, vyniotis, pasirūpinti, kad gautų daugiau šviesos ir panašiai. „Aš sukilius suporavau su kuolais tik dėl to, kad išsiplėtę neužimtų per daug vietos, – prisipažino Viktorija. – Kol kas tik ateityje planuoju auginti masyvesnius augalus“.
„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
Viktorijos Zabotkienės nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.