Kaunas +19,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +19,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Įtaria: elninių gyvūnų liga gali būti pražūtinga ir žmogui

2024/04/23


Lėtinė elnių išsekimo liga (LEIL) yra pragaištinga degeneracinė smegenų liga, priklausanti spongiforminės encefalopatijos ligų grupei – kaip ir galvijų spongiforminė encefalopatija (karvių pasiutligė, kempinligė) ar avių ir ožkų skrepi liga. LEIL, kuriai imlūs visi elniniai gyvūnai, plinta Šiaurės Amerikoje, o šiek tiek mažiau nei prieš dešimtmetį pasiekė ir Europą – Norvegiją, Švediją, Suomiją. Iki šiol liga buvo priskiriama prie žmogui neužkrečiamų. Tačiau kaip yra iš tiesų, mokslininkai ir visuomenės sveiktos specialistai dar nesutaria.

Kuo išsiskiria ši elninių gyvūnų liga?

LEIL pasiekus Europos Šiaurę, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) 2018-aisiais informavo visuomenę apie pradedamą specialią stebėsenos programą, o kartu patikino, jog Lietuvoje ši liga niekada nebuvo diagnozuota. Medžiotojai ir laukinius gyvūnus aptvaruose laikantys asmenys bei kiti gyventojai, radę nugaišusį ar pastebėję išliesėjusį, sutrikusios elgsenos elninį gyvūną, buvo paraginti apie tai pranešti veterinarijos gydytojui arba VMVT teritoriniam padaliniui.

Perspėta: nors nėra duomenų, kad šia liga galėtų užsikrėsti žmonės, tačiau mokslininkams eksperimento būdu pavyko per maistą užkrėsti primatus. Todėl nerekomenduojama maistui naudoti elninių gyvūnų organų, kuriuose gali būti randama LEIL sukėlėjų (smegenų, akių, blužnies, tonzilių, limfmazgių). Jau užsikrėtusių gyvūnų mėsos maistui vartoti negalima.

Ligos sukėlėjas – prionas – tai pakitęs baltymas, randamas elnių centrinėje nervų sistemoje (galvos smegenyse) ir limfiniuose mazguose, kuris gali išplisti į periferinę nervų sistemą ir raumenis.

Užsikrėtę gyvūnai atsiskiria nuo bandos, dažnai nuleidę galvas vaikšto ratais, atsiranda eisenos pakitimai ar kitas tos rūšies gyvūnams nebūdingas elgesys: gali būti pastebimas drebulys ir vangumas arba atvirkščiai – nervingumas ir agresyvumas. Dažniausiai suserga vyresnio amžiaus elniniai gyvūnai, jie liesėja ir galiausiai nugaišta. Gydymo ir vakcinos nėra, liga dažniausiai nustatoma jau po gaišimo.

Lėtine išsekimo liga elniai gali užsikrėsti tiesioginių kontaktų metu, taip pat per išskyromis (seilėmis, šlapimu, išmatomis) užterštą aplinką. Prionai ilgai išlieka aplinkoje, todėl nuo šios ligos nugaišę gyvūnai yra ilgalaikis užkrato šaltinis. Manoma, kad prie ligos platinimo gali prisidėti ir maitlesiai paukščiai bei kiti gyvūnai.

Ligos sukėlėjas ilgainiui užkariauja naujas teritorijas

Kaip skelbia JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC), šiuo metu LEIL cirkuliuoja mažiausiai 32 JAV valstijose ir keturiose Kanados provincijose, taip pat Šiaurės Europoje. Pavieniai įvežtiniai ligos atvejai registruoti Pietų Korėjoje.

Nelaisvėje laikomiems elniams LEIL pirmą kartą identifikuota 1960 m. (JAV, Kolorado valstijoje), o laisvėje gyvenantiems elniams – 1981 m. Ilgainiui LEIL paveiktų laisvėje gyvenančių elninių gyvūnų teritorija išsiplėtė. Daroma prielaida, kad ligos sukėlėjas gali būti išplitęs ir į kitas valstybes, kuriose nėra stiprių gyvūnų priežiūros sistemų.

Bendras ligos sukėlėjo paplitimas gamtoje vertinamas kaip palyginti nedidelis, tačiau keliose vietose, kur nustatyta liga, infekcijos dažnis gali viršyti 10 procentų (1 iš 10 elninių gyvūnų), o infekcijos židiniuose – didesnis nei 25 proc. (1 iš 4). Kai kuriose nelaisvėje laikomų elnių bandose užsikrėtimo atvejų skaičius gali siekti ir 79 proc. (beveik 4 iš 5).

LEIL paplitimas JAV
LEIL paplitimas JAV. Šaltinis: JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrai

Neseniai problema buvo vėl iškelta

Naujas diskusijas dėl LEIL paskatino šių metų balandį moksliniame žurnale „Neurology“ grupės gydytojų paskelbtas straipsnis. Autoriai kelia klausimą, ar lėtinė elnių išsekimo liga gali žmogui sukelti degeneracinę smegenų ligą (Kroicfeldo-Jakobo ligą – CJL) (paprastai CJL yra paveldima, genetinė).

Aprašomas konkretus atvejis, kai du medžiotojai, apsistoję toje pačioje trobelėje ir valgę užkrėstos populiacijos elnieną, susirgo degeneracine smegenų liga.

„2022 m. 72 metų vyrui, anksčiau vartojusiam LEIL užsikrėtusios elnių populiacijos mėsą, prasidėjo staigus pamišimas ir agresija. Jo draugas, kuris taip pat valgė elnieną iš tos pačios elnių populiacijos, neseniai mirė nuo CJL, todėl kilo susirūpinimas dėl galimo ryšio tarp LEIL ir žmogaus priono ligos“, – teigia autoriai.

Pasak jų, nepaisant gydymo pacientas mirė per mėnesį, o CJL diagnozė buvo patvirtinta po mirties. Atsižvelgdami į panašų atvejį paciento socialinėje grupėje ir tai, jog anksčiau buvo patvirtinti ligos sukėlėjo perdavimo modeliai primatams ir pelėms, autoriai daro prielaidą apie „galimą naują LEIL perdavimą iš gyvūnų žmogui“.

Panašių įtarimų kilo ir anksčiau. 2004 m. CDC mokslininkai tyrė žmogaus priono ligos CJL atvejus Vajominge ir Kolorade nuo 1979 iki 2000 m. Be kita ko, buvo nagrinėjama, ar buvo su LEIL sietinų atvejų. Kolorado valstijoje iš viso buvo užregistruoti 67, o Vajominge – 7 CJL atvejai. Ligos dažnumas šiose valstijose panašus kaip kitose JAV valstijose, ir tik dviem atvejais, pasak tyrėjų, CJL susirgę asmenys endeminėse vietovėse valdė elnieną. 

Nors senesni tyrimai neįrodė, kad ligos sukėlėjas iš gyvūnų gali būti perduotas žmogui, naujausi paskelbti tyrimai kelia susirūpinimą. Priežastinis ryšys lieka neįrodytas, tačiau būtina būti budriems dėl tokių atvejų, toliau tirti galimą LEIL infekuotos elnienos vartojimo riziką ir jos poveikį visuomenės sveikatai.

 

ŪP portalo informacija

123rf nuotr.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Nuo darbo „Michelin“ restoranuose iki gelbstinčių gyvybes projektų

Darbas geriausiuose, net į „Michelin“ gidą įtrauktuose restoranuose, galimybė prisidėti prie vitaminų, skirtų besivystančioms šalims, formulių tobulinimo, naujų maisto produktų kūrimas – tik keletas tarptautinės produktų r...
2025/07/19

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina ES daugiamečio biudžeto pasiūlymą

Europos Komisijai trečiadienį pristačius ES daugiamečio biudžeto 2028-2034 m. pasiūlymą, Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina pasiūlymo apimtį, ambicingumą ir finansavimą konkrečioms sritims.
2025/07/19

Garbanoti persikų lapai signalizuoja pavojingą ligą

Pavasarį sprogstant persikų lapams galima pastebėti, kad jauni lapeliai garbanojasi, keičia spalvą, sustorėja, formuojasi pūslės. Tai – tafrinozė. Ši liga gali pažeisti ir besiformuojančius vaisius, o pats kaulavaisis kitais metais ne...
2025/07/19

NMA: svarbu nuo plėšrūnų siekiantiems apsisaugoti ūkininkams

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Apsaugos priemonės nuo didžiųjų plėšrūnų daromos žalos“ pla...
2025/07/19

„S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio 92-osios metinės: lenkų pagarba mūsų herojams – lyg saviems didvyriams“

Lietuvai minint Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą sukaktį, ypatingą pagarbą šiam istoriniam įvykiui kasmet atiduoda ir Lenkijos visuomenė. Lakūnų žūties vietoje Pščelniko miške surengtas tradicija tapęs atm...
2025/07/18

Nei bėgti, nei rėkti. Daržovių auginimo lietuviški ypatumai

Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Rimantas Stukas, pasidžiaugęs, kad viskas, ko reikia mūsų organizmui, užauga Lietuvoje, teigė: „Visos ligos – nuo nervų, nuraminti juos gali padėti tik daržovės.&ldq...
2025/07/18

Patvirtintas 18-as ES sankcijų paketas, nutaikytas į Rusijos karo mašiną – energetikos ir finansų sektorius

Šiandien, liepos 18 d., Europos Sąjungos (ES) Taryba priėmė 18-ą ekonominių ir individualių sankcijų paketą, skirtą riboti kritiškai svarbių Rusijos naftos ir finansų sektorių veiklą ir toliau visapusiškai varžyti režimo galim...