Columbus +20,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 3 Rgp 2024
Columbus +20,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 3 Rgp 2024

Izraeliui įdomi Lietuvos patirtis smulkiesiems gamintojams suteikiant lankstesnius reikalavimus

2024/07/11


Praėjusią savaitę Lietuvoje lankėsi Izraelio Nacionalinės maisto tarnybos atstovai, praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Kolegos iš Izraelio domėjosi Lietuvoje smulkiesiems gamintojams taikomais supaprastintais reikalavimais, kurie leidžia gaminti įvairius maisto produktus savo namų virtuvėse ar specialiai įrengtose patalpose bei tiekti juos vartotojams. Izraelyje, tokių palengvintų reikalavimų namų sąlygomis pradėti maisto gamybos veiklą nėra.

2022 m. tokių veiklų Lietuvoje buvo registruota virš 500, šiemet skaičius išaugęs jau dvigubai. Populiariausia namie gaminti ir tiekti kepinius bei miltinius produktus mažais kiekiais. Tokių veiklų registruota virš 700. Kiek mažiau, apie 300, skaičiuojama paruoštų valgių bei patiekalų gamintojų.

„Pirmiausia supaprastinti reikalavimai leido tokią veiklą legalizuoti, nes atsirado poreikis rinkoje. Tuo pačiu vartotojams tai suteikė ir saugumo garantijas, juk veikla tapo kontroliuojama. Stebime, kad smulkieji maisto gamintojai veiklą vykdo tvarkingai, atsakingai, o ir skaičius tokią veiklą pradedančiųjų didėja. Tuo gyvai įsitikino ir svečiai iš Izraelio, apsilankę pas smulkiuosius vieno kąsnio sumuštinių, tortų bei žuvies produktų gamintojus. Džiugu, kad galime būti puikiu pavyzdžiu užsienio šalims“, - pasakojo VMVT Strategijos ir Finansų skyriaus vedėja Jurgita Savickaitė.

Nuo 2019 m., kuomet buvo pradėti taikyti supaprastinti reikalavimai mažais kiekiais gaminantiems namuose VMVT gavo 12 vartotojų pranešimų, iš kurių pasitvirtino vos 3.

„Gyvai įsitikinome, kad Lietuvos patirtis supaprastinus reikalavimus paskatino smulkųjį verslą. Europos Sąjungos taikomi aukšti reikalavimai maisto saugai yra puikus pavyzdys, tokio pat atitikmens sieksime ir savo šalyje. Inicijuojame daug nacionalinių teisės aktų pakeitimų dėl savikontrolės sistemos įgyvendinimo, maisto produktų ženklinimo bei kitų reikalavimų ir Lietuvos kolegų patirtis bei pagalba mums labai pravers“, – akcentavo Izraelio delegacijos atstovai.

Europos Sąjungos finansuojamą pagalbos Izraeliui Dvynių projektą bendrai įgyvendina net keturių ES valstybių: Graikijos, Lietuvos, Vengrijos ir Austrijos ekspertai. Šis projektas skirtas padėti Izraeliui suderinti ir įtvirtinti jų šalyje Europos Sąjungos standartus atitinkančią maisto saugos sistemą nuo maisto produktų gamybos iki vartotojo. Projekto veiklų metu siekiama Izraelio kolegoms pristatyti ir paaiškinti maisto saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus ir esminius principus, kaip šie reikalavimai įgyvendinami praktiškai, pasidalinti skirtingų ES valstybių patirtimi ir praktika.

 

VMVT informacija

ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis
Mano ūkis