„John Deere“ yra pagrindinis JAV įsikūrusios bendrovės „Deere & Company“ prekės ženklas. Įmonė buvo įkurta 1837 m. ir nuo tada užsiima įvairios žemės ūkio technikos gamyba. Be traktorių, įmonė taip pat gamina visų rūšių kombainus, presus, specialias augalų apsaugos, dirvos įdirbimo ir sėjos mašinas bei įrangą. Be to, gaminių asortimente yra ne tik žemės ūkio technikos, bet ir visame pasaulyje parduodama miško technika, statybinė technika, vejos ir turto priežiūrai skirta įranga.
Tačiau šiuo metu „John Deere“ susiduria su vis mažėjančiais pardavimais, kaip, beje, ir dauguma visų kitų žemės ūkio technikos gamintojų, tad kompanijos finansinė situacija nėra gera, nors savo tinklapyje ji ir toliau pasakoja apie puikias karjeros bei tobulėjimo galimybes.
Vis dėlto, užuot mažinusi darbo vietų, įmonė pastaruoju renkasi kitokį sprendimą: kiekvienas darbuotojas, savo noru išėjęs iš įmonės dvejiems ar ketveriems metams, gaus ne tik išeitinę kompensaciją , bet ir garantiją, kad po pertraukos vėl įsidarbins ten pat.
Per pastaruosius metus „John Deere“ atleidinėjo žmones ir „tradiciniu“ būdu – vien tik JAV 2024 m. darbo įmonėje neteko mažiausiai 1500 žmonių
Šiemet vasario 7 d. „John Deere“ atleido 75 darbuotojus (13 proc. viso personalo) Otumvos miesto gamykloje Ajovos valstijoje. Taip reaguojama į mažėjančią produkcijos paklausą, skelbia dragnews.com.
Otumvos gamykla Ajovoje ką tik buvo atidaryta po uždarymo gruodžio mėnesį dėl silpnos šieno ir pašarų įrangos paklausos. Pasak kompanijos atstovo spaudai, norėdami išlikti konkurencingi visame pasaulyje, „John Deere“ turi ir toliau koreguoti darbo jėgos išteklius, atsižvelgiant į produkcijos gamybinius rodiklius bei produkcijos paklausą.
Šių metų sausį pranešta apie 112 darbuotojų atleidimą iš kompanijai priklausančios „Waterloo Works“ gamyklos Rytų Ajovoje. Pernai vasarą toje pačioje gamykloje buvo atleisti 69 darbuotojai, o Dubuque miesto gamykloje darbo neteko 34 žmonės. Netrukus 67 darbuotojai buvo atleisti ir Johnston mieste.
Tiesa, visi atleistieji darbuotojai gavo atlyginimą už uždirbtas ir nepanaudotas atostogas, sveikatos draudimo išmokas, 12 mėnesių profesinio įdarbinimo paslaugą, proporcingą trumpalaikę skatinamąją kompensaciją, ilgalaikę skatinamąją piniginę kompensaciją ir iki dvylikos mėnesių išeitinę išmoką.
Pati kompanija skelbia, jog pastarąjį ketvirtį jos pardavimai ir pajamos visame pasaulyje sumažėjo 30 procentų iki 8,508 mlrd. dolerių. Grynieji pardavimai per šį ketvirtį siekė 6,809 mlrd. USD, lyginant su 10,486 mlrd. USD prieš metus.
„Ketvirčio „Deere“ veiklos rezultatai rodo, kad mūsų nuolatinis dėmesys skiriamas tiek naujos, tiek naudotos įrangos atsargų lygio optimizavimui esant neapibrėžtoms rinkos sąlygoms, su kuriomis susiduria mūsų klientai“, – sakė kompanijos generalinis direktorius John C. May. – „Matome įtikinamų įrodymų, kad mūsų pastangos padeda bendrovei sėkmingai išsilaikyti dabartinėje aplinkoje“.
Prognozuojama, kad 2025 m. bendrovės „Deere & Company“ grynosios pajamos išliks nuo 5,0 iki 5,5 mlrd. USD. „Mūsų grynųjų pajamų stabilumas ne tik atspindi mūsų atsparumą sudėtingoje rinkoje, bet ir leidžia ilgalaikėmis strateginėmis investicijomis užtikrinti geresnių rezultatų mūsų klientams“, – pridūrė bendrovė vadovas.
Pasak „John Deere“, laikino atleidimo iš darbo koncepcija skirta padėti išvengti bedarbystės streso, o darbuotojų reakcijos dažniausiai yra teigiamos. Ypač jauni darbuotojai esą tai vertina kaip galimybę mokytis, keliauti ar įgyti kitokios profesinės patirties.
Kompanija cituoja ir jauną darbuotoją, priėmusį tokį pasiūlymą: „Nusprendžiau, kad noriu tobulėti toliau. Aš vis dar jaunas, imuosi iniciatyvos ir dabar tęsiu technikos mokslus...“
Kitas cituojamas socialinių tinklų vartotojas socialinėje žiniasklaidoje taip pat pasisako teigiamai: „Tikrai daug geresnis sprendimas nei tiesiog atleisti žmones. Taip pirmajam etape kiekvienas gali nuspręsti pats“. Kitas rašo: „Puikus pasiūlymas. Puikiai tinka bandant kažką kitokio keletą metų, keliauti, dirbti ir keliauti... o išeitinė kompensacija yra geras atskaitos taškas“.
Tačiau ne visus įtikina ši priemonė. Skeptikai baiminasi, kad tokia taktika įmonei leis sumaniai išsiskirti su darbuotojais, nesuteikiant ilgalaikės darbo garantijos. „Bendrovė neturi krištolinio rutulio ir negali garantuoti, kad įdarbins žmones“, – pažymi vienas vartotojas. Kitas vartotojas taip pat lieka įtarus: „Ha ha, tiksliai – tarsi kas nors sugrįžtų atgal po trejų metų puikiai praleisto laiko“.
Be to, nerimaujama dėl to, kas atsitiks, jei „John Deere“ ir toliau patirs ekonominę sumaištį ateinančiais metais. „O po dvejų metų įmonė bus nemoki ir kelio atgal nebus“, – ironiškai pastebi vienas komentatorius. Taip pat kvestionuojamas finansavimo klausimas: „Turi prastą užsakymų situaciją, bet gali mokėti išeitines kompensacijas? Ar žadate mus vėl įdarbinti po atostogų? Taigi, ar galime numatyti ateitį? Tai tikrai beprotiška!"
Atleisti žmonės apskritai komentuoja piktai: „Kada jiems užteks? Ar jie bando sunaikinti kiekvieno darbuotojo psichinę sveikatą šiais nuolatiniais mažinimais, kurie, atrodo, tęsiasi be galo? Sunku nuolat patirti spaudimą, kai atrodo, kad jie tik laukia, kol mes palūšime... Jie pavojingai artėja prie savo norų išsipildymo...“
Ar naujasis modelis „John Deere“ ilgainiui bus naudingas? Kai kurie giria įmonę už novatorišką požiūrį, kiti baiminasi, kad ši priemonė yra tik gudrus būdas sumažinti darbuotojų skaičių ekonomiškai efektyviai. Vienas dalykas aiškus: savanoriško darbo santykių nutraukimo galimybė sukelia diskusijų – tai gali būti modelis, kurį krizės metu taikys ir kitos įmonės.
Parengė Ričardas Čekutis