Columbus +1,0 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +1,0 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 18 Grd 2024

JT Konvencijos dėl kovos su dykumėjimu konferencijoje aptartos problemos svarbios ir Lietuvai

2024/12/16


Gruodžio 2–13 d. Rijade, Saudo Arabijoje, įvyko 16-oji Jungtinių Tautų Konvencijos dėl kovos su dykumėjimu (UNCCD) šalių konferencija „Mūsų žemė. Mūsų ateitis“ (COP16), kurioje dalyvavo daugiau nei 2 000 valstybių vadovų, ekspertų ir aktyvistų, sprendžiančių žemės degradacijos, dykumėjimo ir sausros problemas. Šiame renginyje Lietuvai atstovavo Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės atstovas Stasys Antušas.

Konferencijoje buvo kalbėta apie būtinybę imtis kolektyvinių veiksmų ir investicijų į tvarų žemės atkūrimą bei atsparumą sausroms, taip pat pristatytos ataskaitos apie pasaulinės žemės degradacijos krizės sprendimus ir pasaulio sausros atlasas.

Pasauliniame sausros atlase pateikti žemėlapiai, grafikai ir tyrimai atskleidžia, kaip sausros pavojai yra tarpusavyje susiję energetikos, žemės ūkio, upių transporto ir tarptautinės prekybos sektoriuose ir kokį poveikį jie gali daryti.

COP16 konferencijoje priimti sprendimai dėl sausros valdymo, žemės atkūrimo. Taip pat buvo deramasi dėl finansinio mechanizmo užtikrinant ilgalaikį finansavimą kovai su dykumėjimu ir žemės degradacija.

Susitikime sutarta dėl veiksmų plano, numatančio spartinti žemės atkūrimo projektus ir atkurti milijonus hektarų degradavusios žemės iki 2030 m., dėl sausros stebėjimo ir ankstyvojo perspėjimo sistemų stiprinimo, pabrėžta būtinybė stiprinti atsparumą sausroms ir skatinti žemės atkūrimą.

Nors Lietuva, esanti vidutinio klimato zonoje, nėra tiesiogiai paveikta dykumėjimo procesų, tačiau susiduriama su dirvožemio degradacijos ir sausros problemomis. Tokie tarptautiniai susitikimai suteikia galimybę keistis patirtimi ir gerosiomis praktikomis su kitomis šalimis, stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą, padeda Lietuvai įvertinti savo pažangą ir planuoti tolesnius veiksmus. Ateityje mūsų šalis gali pasinaudoti tarptautinėmis iniciatyvomis ir finansavimu atkuriant degradavusią žemę ir pagerinant dirvožemio būklę.

Klimato kaita ir dirvožemio degradacija spartina dykumėjimo procesus, todėl būtina jau dabar ieškoti sprendimų ir galimybių šiai situacijai valdyti. Dirvožemio degradacija Lietuvoje yra susijusi su intensyviu žemės ūkiu, dirbamos žemės alinimu, netinkama ūkininkavimo praktika ir klimato kaita. Vis dažniau pasitaikančios sausros dar labiau kenkia dirvožemio būklei, o sprendžiant šias problemas būtina stebėti kitų šalių patirtį ir taikyti tvarias žemės ūkio praktikas, gerinti dirvožemio būklę.  

 

AM informacija

Dalintis