Ashburn +22,0 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 25 Geg 2024
Ashburn +22,0 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 25 Geg 2024


Dalia KARPAVIČIENĖ
ŪP korespondentė
 

Jurginių išvakarėse – žiemos sugrįžimas

2024/04/22


Jurginių išvakarėse į Lietuvą sugrįžo žiema. Pirmadienį sniegas, šlapdriba ir lietus maišėsi tarpusavyje, lydimi smarkoko ir šalto vėjo. Mišrūs krituliai nesiliovė iki vakaro. Ūkininkams vėl nemalonus gamtos pokštas. Kalbinti pašnekovai vylėsi, jog tokie orai neužsibus ir sodams, uogynams ar pasėliams nespės pakenkti. Labiausiai ūkininkams neramu ne dėl įvairaus storio sluoksniais laukus užklojusio, palengva tirpstančio sniego, bet dėl numatomų šalnų. Jei sniegas ištirpti nespės, net ir nedidelė minusinė temperatūra gali nušaldyti ankstyvųjų vaismedžių ar vaiskrūmių žiedus.

Mažeikių krašte ir lyja, ir sninga „pilnu tempu“

Mažeikių rajone pirmadienis atseikėjo nemažai kritulių, bet šioje Lietuvos dalyje daugiausia vyravo lietus su vis įsimaišančiomis snaigėmis.

„Sniego pas mus visai nedaug, bet dabar, vidudienį, jau „pilnu tempu“ sninga. Nežinia, kaip viskas atrodys dienai baigiantis“, – sakė Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Mažeikių skyriaus pirmininkas ūkininkas Eligijus Pocevičius.

Jis prisiminė, jog prieš keletą metų gegužės mėnesį smarkus sniegas ir stipri šalna labai pakenkė rapsams. Dabar pasėliai dar nėra tokie vešlūs, tad pavojus – mažesnis. Tiesa, dėl žiemiško oro laikinai stoja sėjos darbai, nes, pasak E. Pocevičiaus, tikrai dar ne vienas ūkininkas dėl drėgnos dirvos nėra baigęs sėti vasarinių kultūrų. „Pavasarį viskas greitai keičiasi. Pašvies saulė, pradžius dirva, ir važiuosime dirbti į laukus“, – optimistiškai kalbėjo pašnekovas.

ziema

Kelmės rajone – baltuojantys laukai

Kelmės rajonas pirmadienį pasitiko nebe žaliais, o baltais laukais.

„Sninga nuo pat ryto. Kiek iš viso prisnigs, neaišku, laukiam. Prieš porą savaičių pasėti pasėliai kai kur jau išdygę. Įdomu, kaip išsilaikys, jei, pavyzdžiui, sniegui nespėjus ištirpti, naktį pašals? Šalnos prognozuojamos visoje Lietuvoje. Kaip visada ūkininkai gyvena įtampoje ir nežinomybėje“, – svarstė Kelmės rajono ūkininkų sąjungos (KRŪS) pirmininkas Martynas Puidokas. 

ziema

Tauragiškis uogininkas patvirtino: sudėtingas pavasaris

Tauragės r. Gaurės seniūnijoje dešimtmetį uogininkyste užsiimantis Mindaugas Macijauskas sakė, jog  šis pavasaris – ir įdomus, ir sudėtingas.

Ūkininkas apie 10 metų augina juoduosius ir raudonuosius serbentus, aronijas, truputį vynuogių. M. Macijausko brolis dar yra pasisodinęs smidrų. Ūkininkauja ir Mindaugo sesuo, ir žmona. Sudėjus visų šeimos narių turimus plotus, susidarytų apie 100 ha.

„Ilgai šiemet nepavyko išvažiuoti į lauką, nes buvo šlapia. Vėliau staiga atšilo, negalėjome laiku uogynų patręšti. Nebeaišku, kaip elgtis. Augalai, kaip ir žmonės, irgi kenčia nuo orų permainų“, – apgailestavo ūkininkas. Pernai, M. Macijausko teigimu, pavasaris buvo labai blogas. Ilgą laiką vargino sausra, kurias per patį augalų žydėjimą pakeitė smarkios šalnos. Serbentai labai smarkiai apšalo, menkai teužderėjo.

„Visokių minčių kyla ir dėl tolimesnio šiųmetinio pavasario. Jau, atrodo, darbai kaip ir įsivažiavę buvo, bet reikia stoti dėl subjurusio oro. Labiausiai uogynams dabar gali pakenkti būtent šalnos, šaltis. Dar neprasidėjęs didysis žydėjimas. Jau pastebėjau, kad kai kurie vynuogių purpurai šalnų pakąsti. Vynuogės gal ir išliks, bet derliaus neturėsiu.

Nieko gero nebus, jei ir lietus užsitęs ilgai, pūs stiprus vėjas – nebus galima normaliai augalų apžiūrėti. Uogininkai, mano manymu, 90 proc. priklausomi nuo neprognozuojamos gamtos ir nuo supirkimo kainų“, – sakė Tauragės r. ūkininkas M. Macijauskas.     

Telšių krašte džiaugiasi tik, kad sodai dar nežydi     

Kaunatavos kaime Telšių r. įsikūrusio ekologinio Gailių ūkio  direktorius Remigijus Gailius ir pardavimų vadovas Laimonas Gailius džiaugėsi, jog sniegas iškrito dar sodams nepradėjus žydėti.

„Sniego yra, didelių bėdų – ne. Svarbiausia, kad sodai nežydi. Bet sėją teko nutraukti vos pradėjus, pirmą dieną. Kol kas visi darbai sustojo“, – sakė R. Gailius.

L. Gailius teigė, jog sniegas sodams didelės įtakos neturi, šalčio – nėra.

„Labiausiai bijome, kad neatšaltų per sodų žydėjimą. Ankstyvomis pavasarinėmis šalnomis net džiaugiamės, viliamės, jog vėlyvųjų nebebus. Apskritai, kiekvieną pavasarį svarstome, ką reiktų Lietuvoje auginti, kad kuo mažesnių nuostolių patirtume.  Nuo šalnų nukenčiame beveik kasmet. Ūkininkavimas nuo paties ūkininko vis mažiau priklauso, labiausiai esame priklausomi nuo gamtos“, – tokia pašnekovo nuomonė.

Ekologiniame Gailių ūkyje be obuolių sodų, rabarbarų dar auginamos grūdinės kultūros, mėsiniai galvijai.  Pernai ūkininkai susidūrė su pašarų gyvuliams trūkumu. Ganyklas gyvuliai buvo „švariai“ nuėdę, reikėjo šerti papildomai. „Pašarus traukiame iš kur tik galime. Taip laukėme palankaus šiųmetinio pavasario, kad kuo greičiau žolė užaugtų ir būtų galima pradėti ganiavą. Deja, balandis prie pabaigos, o lauke – sniegas. Reikia tikėtis, jog prognozės apie trumpalaikį atšalimą ir sniegą išsipildys“,  – sakė L. Gailius.   

ziema vaismedis

Latvių ūkininkai nukentėjo labiau už lietuvius

Tarptautinio savidraudos fondo „Vereinigte Hagelversicherung VVaG“ (VH) Lietuvos filialo „VH Lietuva“ vadovo Martyno Rusteikos nuomone, kadangi dienos metu oro temperatūra yra artima nuliui arba teigiama, mišrūs krituliai, nugulę ant dirvos, netrunka pradėti tirpti.

Tačiau jei temperatūra nukris žemiau nulio, sniegas pradės spausti pasėlius. Tiesa, rapsai dar nėra smarkiai išaugę ir sužydę. Todėl, VH vadovo teigimu, nieko baisaus nenutiks, jei viena ar kita šakelė nulūš. Prieš keletą metų, kuomet gegužės 12 dieną užsnigo ir užšalo, rapsai buvo sunaikinti. Tuomet tai buvo ūkininkams tikra katastrofa.

„Jei prognozė pasitvirtins, jau šį pirmadienio vakarą temperatūra turėtų pakilti iki kelių laipsnių šilumos. Antradienį krituliai maišysis su saule. Tai pats geriausias scenarijus, situacija smarkiai pasitaisys per porą dienų“, – pažymėjo M. Rusteika.

Trumpalaikis snieguotos žiemos sugrįžimas su minusine temperatūra labiau gali pakenkti jau spėjusiems pražysti ankstyvųjų veislių obelims, vyšnioms, trešnėms.

Po žiemos dėl patirtų žalų į savidraudos fondą kreipėsi 400 ūkininkų, didžiąją dalį nuostolių „VH Lietuva“  jau yra sureguliavęs. Buvo pranešta apie dėl iššalimo pažeistą didesnį negu 21 tūkst. ha pasėlių plotą. Dėl pašalo į dirvą negalėjo susigerti vanduo, pasėliai dėl to mirko. Tai vienas iš peržiemojimo rizikos požymių. Bendra draudimo išmoka dėl pasėlių iššalimo, „VH Lietuva“ vadovo tvirtinimu, turėtų perkopti 1 mln. Eur.

„Lyginant su ankstesniais metais, žemdirbiai didelių problemų išvengė. Bet labai didelės problemos buvo labai netoli Lietuvos, maždaug už 50 km nuo mūsų sienos su Latvija. Kaimyninėje šalyje buvo fiksuoti masiniai pasėlių, daugiausia rapsų, iššalimai. Ypač nukentėjo šiaurinė ir rytinė Latvijos dalys. Atvažiuoji į lauką, o ten jau nebėra ko vertinti... Nors Latvijoje yra kur mažiau apdrausta pasėlių negu Lietuvoje, išmokos jau viršija 4 mln. Eur“, – sakė M. Rusteika.   

 

Autorės nuotraukos  

Viršelyje: sniegas padengė laukus, agrasto vaiskrūmį.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/25

Mūšis dėl Agrocheminių tyrimų laboratorijos išlikimo

Praėjusį trečiadienį įvykusiame Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) posėdyje virė karštos diskusijos dėl Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) sprendimo likviduoti Agrocheminių tyrimų laboratoriją – vienintelę tokio ...
2024/05/25

Mažoji musinukė – 2024 metų paukštis

Mažoji musinukė yra nykstanti rūšis. Moksliniai tyrimai patvirtino, jog Lietuvoje per pastaruosius 2 dešimtmečius šios rūšies populiacija sumažėjo beveik 20 proc. Siekiant geresnės rūšies apsaugos ir tikslesnio j...
2024/05/24

Kanapių, margainių išspaudas ūkininkas malė ir fasavo antisanitarinėmis sąlygomis

Gegužės 6 dieną Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Klaipėdos apygardos priežiūros skyrius, gavęs informaciją iš Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato, įsitraukė į tyrimą ir dalyvavo ūkininko aliejaus spaudyk...
2024/05/24

Žievėgraužiui tipografui plisti orai labai palankūs – miškų savininkai bei valdytojai kviečiami rūpintis savo eglynų sveikatingumu

2024 metų gegužės 20–23 dienomis atlikta antra žievėgraužio tipografo (Ips typographus L.) skraidančių vabalų apskaita. Suskaičiuoti į populiacijos stebėjimui skirtas gaudykles pakliuvę vabalai. Kenkėjo populiacija, lyginant su 2023 metų tuo...
2024/05/24

Krušos Lietuvai kerta vis stipriau

Sekmadienį ir savaitės pradžioje dalį Lietuvos užklupo kruša – įprastas karštymečio palydovas. Iš dangaus pasipylę ledo gabaliukai pakenkė kai kurių ūkininkų pasėliams, pirminėmis žiniomis, – labiausiai rapsams. Ta...
2024/05/24

„Eurobarometras“: 87 proc. lietuvių pritaria bendrai ES valstybių narių gynybos ir saugumo politikai

Naujausia standartinė „Eurobarometro“ apklausa rodo, kad europiečiai nori, jog ES būtų stipresnė ir labiau nepriklausoma, visų pirma atsižvelgiant į dabartinius pasaulinius iššūkius, tačiau į ateitį jie žvelgia vis optimi...
2024/05/24

Vaizdas miške sukrečiantis. Aplinkosauga – bejėgė!

Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Vieną gegužės šeštadienį į prie Kviečlaukio kaimo Akmenės rajone esantį mišką pasivaikščioti užsukę šiauliečiai sutuoktiniai aptiko šoką sukėl...
2024/05/24

STT atlieka tyrimą dėl galbūt papirkto gaisravietėje sostinėje dirbusio aplinkosaugininko

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl bandymo papirkti Aplinkos apsaugos departamento (AAD) darbuotoją, dirbusį gaisravietėje sostinėje.
2024/05/24

Ergoterapeutų trūksta visur, ypač mažesniuose miesteliuose

Kiekvienais metais Lietuvoje pastebimas vis ryškesnis ergoterapeutų trūkumas. „Jų nepakanka ne tik regionuose, bet ir Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos miestuose. Be to, specialistų stygius jaučiamas ne tik valstybinėse sveikatos priežiūro...