Daržo planas ir sėjomaina
Pirmiausia susidarykite norimo daržo planą. Prisiminkite, kas ir kur augo pernai, kokias augalų rūšis ir veisles auginote, kokias trąšas ir augalų apsaugos priemones naudojote. Įvertinkite jų privalumus bei trūkumus. Nebekartokite tų pačių klaidų.
Pasirinkite ir tinkamą daržo augalams sėjomainą. Neplanuokite auginti vienos rūšies augalų vienoje vietoje kelis metus iš eilės, nes taip alinama dirva, išplinta ligų sukėlėjai ir kenkėjai, pagausėja kai kurių piktžolių.
Įvairios daržovių rūšys maisto medžiagas naudoja iš skirtingų dirvos sluoksnių. Pavyzdžiui, agurkai, lapinės ir svogūninės daržovės daugiau maisto medžiagomis naudojasi iš viršutinių dirvos sluoksnių, o šakniavaisinės, kopūstinės – jau iš gilesnių. Ankštinės daržovės praturtina dirvą azotu.
Rekomenduojama, kad tos pačios rūšies augalai į tą pačią vietą turėtų sugrįžti tik po trejų metų.
Darže nuošalesnį plotelį skirkite daugiametėms daržovėms ir prieskoniniams augalams, kad jie netrukdytų kitiems augalams, augdami kelis metus toje pačioje vietoje.
Sėklų kokybė svarbesnė nei manote
Patariama pirkti kokybiškas sėklas specializuotose sėklų parduotuvėse. Daržovių sėklos, gautos iš užsienio, dažniausiai būna jau beicuotos. Jei sėjamos nebeicuotos, rekomenduojama jas pusvalandžiui pamerkti į 1 proc. stiprumo kalio permanganato tirpalą. Tai pagerins sėklų sudygimą ir apsaugos nuo ligų. O jei turite sėklų iš ankstesnių metų, būtinai pasitikrinkite, ar jos dar daigios.
Daugiamečiai stebėjimai institute rodo, kad daržovių sėklos daigios išlieka skirtingą laiką:
∙ Iki 1 metų daigumą išlaiko pastarnokai.
∙ Iki 2 metų – bazilikai, dašiai, cikorijos, kmynai, mairūnai, gelteklės, laiškiniai česnakai, špinatai, čiobreliai.
∙ Iki 3 metų – salierai, agurklės, krapai, salotinės sultenės, pipirnės, petražolės, gūžinės salotos, ropiniai svogūnai, vijoklinės pupelės, rūgštynės, saldžiosios paprikos, porai.
∙ Iki 4 metų – žiediniai kopūstai, baklažanai, griežčiai, lapinės salotos, karčiosios paprikos, morkos.
∙ Iki 5 metų – Pekino ir lapiniai kopūstai, ridikai, ridikėliai, rabarbarai, moliūgai, Briuselio kopūstai, gūžiniai raudonieji ir baltieji kopūstai, gūžiniai garbanotieji kopūstai.
∙ Iki 6 metų – lapiniai burokėliai, raudonieji burokėliai, artišokai, cukinijos, aguročiai ir patisonai.
∙ Iki 7–8 metų – agurkai, pomidorai, pupos, krūminės pupelės, žirniai, smidrai.
Kur auginsite?
Augalų sėjos laikas priklauso nuo auginimo vietos. Pirmiausia nuspręskite, kur auginsite augalus – šiltnamyje ar lauke. Ir dar – šiltnamis bus šildomas ar ne.
Pasirinkite, į ką sėsite ir kur auginsite daigus. Galima auginti polimerinėse kasetėse, puodeliuose, dėžutėse arba sėjant sėklą tiesiai į žemę šiltnamyje ar lauke. Galima daigus auginti pikuojant arba nepikuojant.
O kai pasirinkimas ribotas, patariama daigus auginti polimerinėse kasetėse. Privalumas yra tas, kad kasetes patogu perkelti į norimą vietą, jas panaudosite kelerius metus, sutaupysite durpių ir vandens, o daigas persodinimo (išpikavimo) metu nepatirs streso ir greičiau prigis.
Tiek sėjai, tiek ir daigams auginti svarbu parinkti tinkamą substratą. Nepatariama naudoti daržo žemės. Geriausia – jau paruoštus substratus, skirtus sėjai ar daigams auginti.
Svarbus ir substrato rūgštumas. Kai jis netinkamas, daigai auga lėtai, nes sutrinka maisto medžiagų įsisavinimas. Optimalus rūgštingumas – kai pH 6,0–6,6. Tačiau skirtingoms daržovių rūšims tinka skirtingas ir substrato rūgštumas. Pavyzdžiui, salotoms, cukinijoms, aguročiams, melionams, patisonams, moliūgams, arbūzams, agurkams geriausia, kai substrato pH 6,2–6,8, paprikoms, baklažanams, salierams – 6,3–6,6, pomidorams – 6,0–6,5, kopūstams – 6,5–6,7.
Didelės įtakos daigų kokybei turi ir tinkamo dydžio puodelių ar kasečių (daigyklų) pasirinkimas. Paprikų, pomidorų, dumplūnių, artišokų, agurkų, įvairių moliūginių daržovių daigams augti geriausia 10–12 cm skersmens indai, o prieskoniniams augalams – ne mažesnio kaip 5 cm skersmens.
Vegetacijos trukmė
Kad sudygtų sėklos ir gerai augtų daigai, tikslinga patalpoje palaikyti tinkamą oro temperatūrą ir substrato drėgmę. Jei oro temperatūra per aukšta ir per mažai drėgmės substrate, sėklos dygsta ilgai, daigai greitai ištįsta. Jei oro temperatūra žema ir per drėgnas substratas, sėklos dažniausiai supūva, o daigai blogai auga, nes sutrinka maisto medžiagų apykaita, dažniau suserga pašaknio ligomis.
Patariama įvertinti ir augalo vegetacijos trukmę. Ant sėklų pakelio būna trumpas aprašas. Geriausia auginimui rinktis ankstyvąsias ir vidutiniškai ankstyvąsias veisles, kad iki rudens pirmųjų šalnų augalas spėtų išauginti kokybišką derlių.
Koks geriausias sėjos laikas? Labai svarbu žinoti daigų augimo trukmę ir nuolatinę augalų augimo vietą. Nepamirškite, kad per ilgai augę daigai senėja, kokybė blogėja, derlius mažėja.
Priklausomai nuo auginamos daržovių rūšies, daigų auginimo trukmė yra skirtinga. Moliūginių daržovių daigai užauga per mėnesį (30 d.), o paprikų, salierų daigai auga jau du mėnesius (60 d.). Ankstyvųjų kopūstų, brokolių, žiedinių kopūstų, pomidorų, porų ir daugelio aromatinių augalų daigai pilnai užauga per 50 dienų, baklažanų, vidutinio vėlyvumo ir vėlyvųjų kopūstų, dumplūnių daigai auga 40 dienų. Todėl labai svarbu laiku pasėti.
Daigams augti iki balandžio mėnesio reikalingas ir papildomas apšvietimas. Todėl neskubinkite sėjos, jei neturite papildomo apšvietimo, ir nepamirškite, kad vėliau pasėjus, greičiau daigai ir auga, nes natūralios šviesos daugėja.
Kada ką sėti?
Ruošiantis pomidorus auginti nešildomuose šiltnamiuose, patariama sėti antroje kovo pusėje. Jei paprikos bus auginamos nešildomame šiltnamyje, geriausia sėti kovo pradžioje.
Kad sėklos sudygtų kokybiškai, optimali patalpos temperatūra turėtų būti 20–25 ºC.
Moliūgus, melionus, cukinijas, aguročius, patisonus rekomenduojama sėti balandį, nes daigai auga vidutiniškai 35 dienas. Sodinti į nešildomą šiltnamį skirtus agurkus patariama pasėti kovo pabaigoje. Kokybiški jų daigai užaugs per 40–45 dienas.
Pirmoje kovo pusėje pasėkite jau ir ankstyvuosius kopūstus, ilgos vegetacijos šakninius ir lapkotinius salierus, kvapiuosius rozmarinus, levandas, šalavijus, lapines petražoles ir kt.
Ant palangės ar balkone
Gražių ir skanių daržovių nedidelį kiekį galima užsiauginti ir balkone, terasoje ar tiesiog ant namo stogo, ant šiltos palangės. Tuomet pasirinkite tas daržo augalų rūšis ir veisles, kurioms būdingas žemas aukštis, kompaktiška forma, dekoratyvūs žiedai. Ir dar svarbu, kad šie augalai būtų tokie, kurie greitai užaugintų derlių. Augalams augti geriausiai tinka talpūs indai, pagaminti iš molio ar medžio.
LAMMC SDI mokslo darbuotoja Nijolė MAROČKIENĖ
Autorės ir pixabay.com nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.