Columbus -8,4 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 22 Vas 2025
Columbus -8,4 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 22 Vas 2025

Ką svarbu žinoti po bulviakasio?

2023/09/20


„Bulvės kasamos tik visiškai subrendusios, kai bulvienojai pageltę ir gumbai lengvai atsiskiria nuo šakninių ūglių. Tad bulviakasį reikėtų baigti iki spalio 10 dienos“, – primena Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Vokės filialo vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Rita Asakavičiūtė.

Sandėliuokime apdžiovinę

Bulves galima kasti kombainu arba bulviakase. Bulviakase iškastas bulves reikia surinkti tą pačią dieną. Vidutinio vėlyvumo bulvės kasamos rugpjūčio trečią dekadą, vėlyvosios veislės – rugsėjo pradžioje. Suvėlinus bulviakasį, patiriami dideli nuostoliai, nes pablogėjus orams ir įmirkus dirvoms, daug bulvių lieka neiškastų, jas labiau puola ligos. Nuimant bulvių derlių vėsesniu oru, labiau pažeidžiami gumbai.

Nukastus gumbus verta apdžiovinti, kad ant žaizdų susidarytų kamštinis audinys, ir tik tada sandėliuoti. Nesudarius optimalių laikymo sąlygų, maro ir puvinių pažeisti gumbai sunkiai laikysis. Svarbu supilti sausus, subrendusius ir sveikus gumbus. Aktyviai ventiliuojamas bulves galima laikyti ir storesniu sluoksniu, tačiau daugelis mūsų tokių sąlygų, kaip pramoninės bulvininkystės ūkiai, neturi.

Kaip laikyti rūsiuose?

Čia gumbus reikia pilti ne storesniu kaip 1,5 m storio sluoksniu. Svarbiausia – tinkamai sureguliuoti temperatūrą, skatinanti žaizdų gijimą. Nepalankios laikymo sąlygos (drėgnos patalpos, aukšta temperatūra) didina puvinių atsiradimo galimybes. Tinkamiausia temperatūra bulvėms laikyti yra 2–4 oC, o santykinis oro drėgnumas – 85–95 proc. Tokios sąlygos turi būti, kai gumbai jau užgydę žaizdas ir yra ramybės būsenoje. Aukštesnėje temperatūroje laikomos bulvės, intensyviai kvėpuodamos, netenka dalies svorio, anksčiau pradeda dygti, o puvinių pradais infekuoti gumbai greičiau pūva.

Labai svarbu nepažeisti gumbų, todėl perkraunant leistini ne didesni kaip 20–30 cm aukščių skirtumai. Ramybės būsenoje esančių bulvių gumbų nevalia judinti. Kiekvienas perkrovimas žemoje temperatūroje ne tik suaktyvina vidinius procesus, bet ir padidina puvinių riziką. Po ilgesnio gumbų laikymo dėl fiziologinio jų senėjimo ir žemos temperatūros žaizdų dengiamasis audinys susidaro daug lėčiau negu ką tik nukastų bulvių.

Kada gali grįžti į tą patį lauką?

Nukasus bulves reikėtų jau pagalvoti, kur kitais metais bus auginamos bulvės. Geriausia, kai daržuose ar ūkiuose būna sudarytos sėjomainos. Jei šis metodas netaikomas, svarbu laikytis tam tikros kultūrų kaitos, kad į tą patį lauką jos grįžtų ne anksčiau kaip po 4–5 metų.

Ypač gerai dirvožemio kokybinius rodiklius atkuria įvairūs sideraciniai augalai, pašariniai lubinai, augalai žaliajai trąšai.

Bulvėms ypač pavojingi nematodai, nes dažnai auginant tame pačiame lauke, jie labai išplinta ir suteikia augintojams daug žalos – bulvių derlius gaunamas mažas ar net visai sunaikinamas.

 

LAMMC ŽI Vokės filialo vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Rita ASAKAVIČIŪTĖ

Jolantos TAMAŠAUSKIENĖS nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis