Columbus +2,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +2,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Kada baigsis „žaliasis smegenų plovimas“?

2023/06/29


Europos Komisija (EK) kartu su Valstybine vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) praėjusią savaitę organizavo diskusiją apie vartotojų problemas. Diskusijos pirma dalis buvo skirta aptarti išaugusios skaitmenizacijos įtaką ir to pasekmes vartotojui, antroji – EK paskelbtą kovą „žaliajam smegenų plovimui“, t. y. ekologiniam manipuliavimui.

EK neseniai pristatė taisyklių projektą, kuriuo ketina nustatyti griežtesnius kriterijus ant produktų ar pakuočių vartojamiems teiginiams apie tvarumą, ekologiškumą, draugiškumą aplinkai ir pan. Šiomis taisyklėmis skelbiama kova ekologiniam manipuliavimui – vadinamajam „žaliajam smegenų plovimui“ (angl. greenwashing), pastaruoju metu ypač įsigalėjusiam ir keliančiam daug painiavos vartotojui. Prieš paskelbdamos vartotojams teiginius įmonės turės užtikrinti, kad jie būtų patikrinti nepriklausomos šalies ir pagrįsti įrodymais.

Pabrėžtina, kad naujos taisyklės netaikomos dviem Europos Sąjungos (ES) ženklams, kuriais ženklinami sertifikuoti produktai: tai ES ekologiškų žemės ūkio ir maisto produktų logotipas (žalias lapas su baltomis žvaigždutėmis) ir ES aplinkosauginis ekologinis ženklas, kuriuo žymimi ne maisto produktai (ES „Gėlė“). Jiems jau yra taikomi vienodi visoje ES reikalavimai ir taisyklės, kurios užtikrina tiek teiginių, tiek ženklų patikimumą.

„Ekoagros“ nuomone, ši EK iniciatyva yra net labai sveikintina, nes padės ženklų gausoje išsiskirti ekologinę žemės ūkio ir maisto produktų gamybą sertifikuojančiam verslui, kuris įdeda daug pastangų įgyvendindamas ekologinės gamybos principus, griežtas reglamentuojančių taisyklių nuostatas ir yra vertas nepaskęsti kitų neatsakingai ar net sąmoningai klaidinamai paženklintų prekių gausoje bei sulaukti deramo ir pelnyto pirkėjų dėmesio.

Diskusijoje apie ekologinį manipuliavimą dalyvavo VVTAT, Lietuvos vartotojų instituto, VšĮ „Žiedinė ekonomika“, VšĮ „Ekoagros“, ekologinės gamybos verslo, teisės sektoriaus atstovai. Diskusiją apibendrino EK Teisingumo ir vartotojų reikalų generalinio direktorato atstovė.

Diskusijos dalyviams buvo iškeltas klausimas, į ką vertėtų sutelkti dėmesį – į švietimą ar baudimą. Ir koks verslo vaidmuo – sąmoningas manipuliavimas ar vis dėlto informacijos stoka.

Po diskusijos prieita išvadų, kad švietimas yra reikalingiausias. Visų pirma paties vartotojo. Tam reikia sukurti aiškią sistemą, o tada jau ją išaiškinti vartotojui. Kitas dalykas – reikia šviesti ir verslo sektorių, ne visada viską žinantį ir turintį pakankamai informacijos, kas galima, o kas ne. O sankcijos sąmoningai manipuliuojantiems – jau kita, kraštutinė priemonė, tačiau tai pat kartais būtina ir neišvengiama.

Tokio pobūdžio diskusijos yra EK šiuo metu rengiamos visose ES šalyse narėse. Jomis siekiama sužinoti aktualiausias vartotojui problemas ir rūpesčius bei išgirsti visų suinteresuotųjų šalių nuomonę.

 

„Ekoagros“ informacija

VVTAT nuotrauka

Dalintis