Columbus +25,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Bal 2025
Columbus +25,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Bal 2025

Kada gi galėsime „išpakuoti“ rožes?!

2023/03/23


Rožių fanai gerai žino, kiek kantrybės, darbo ir sumanumo reikia auginant šias nuostabias gėlės. Bet jų grožis to tikrai vertas! Šiems žodžiams pritaria Šiaulių „Aušros“ muziejaus rožių kolekcijos vadovė Anastasija Ruta ABUKAUSKAITĖ ir primena, kad vėlyvą rudenį prieš šalčius patikimai uždengtas rožes svarbu pavasarį laiku atidengti – nei per anksti, nei per vėlai. Ir tai ne vienintelis šiuo metų laiku rožininkų laukiantis darbas.

Viskam savas laikas

„Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio vilos rožyne mūsų klimato sąlygomis nepridengtos žiemoja dauguma parko ir vyresnės vijoklinės rožės, o visas kitas: arbatines hibridines, floribundines, poliantines, miniatiūrines, šliaužiančias, jaunas vijoklines, – dengiame. Svarbu, kad jos patikimai peržiemotų ir tuo metu atrodytų tvarkingai bei estetiškai, – pasakoja rožių kolekcijos vadovė. – O pavasarį, sulaukę tinkamiausio momento, atidengiame.”

Kai kurie rožių augintojai per anksti ir per greitai rudenį pradeda tvarkyti rožes: genėti ir dengti. Todėl pavasarį ne visi džiaugiasi savo augintinėmis, nes uždengus ne visiškai subrendusias ir žiemai nepasiruošusias gėles, jos pradeda sirgti, iššunta ar visai žūva.

Chaimo Frenkelio vilos rožyno vadovė Ruta Abukauskaitė įsitikinusi, kad rožės aplinkos vaizdo negali gadinti net žiemą, todėl kiekvieną krūmelį gražiai „supakuoja“ ir, kad būtų šventiškiau, užriša kaspiną.

Kolekcijos vadovė prisimena, kad yra buvę metų, kai paruošiamuosius darbus teko pradėti spalio pradžioje, bet pasitaikė ir tokių, kai karpyti pradėjo tik lapkričio 8 dieną. Taigi kada ir ką darysime, priklauso nuo metereologinių sąlygų. Pavyzdžiui, apkarpyti krūmai dengiami, kai oro temperatūra nukrinta iki –5 oC. Prieš tai jie mulčiuojami ir apkaupiami neutralizuotomis durpėmis (pH 5,5), o praėjus dar maždaug dviem savaitėms, uždengiami balta daržo plėvele (50 g /kv. m) arba impregnuotu popieriumi. Rožynas atrodo tvarkingai, aplink kiekvieną krūmą į žemę įkalus po 3–4 medinius kuoliukus, po to šį karkasą apsukus pasirinkta medžiaga ar eglišakėmis. Aprišalai saugo nuo šalčio, žvarbių vėjų ir nuo žiemos pabaigos iki ankstyvo pavasario neleidžia pakenkti aktyvios saulės spinduliams.

Pavasarį laukia kiti darbai. Rožes tenka apgenėti ir suformuoti krūmus, juos saugoti nuo žaladarių ir palepinti trąšomis, per sausras palieti. „Krūmelius atidengiame nuo balandžio pradžios iki vidurio (nelygu oras). Niekada to nedarome saulėtą dieną, – sako Ruta. – Pats atidengimo procesas yra lengvas ir greitas: nuimame eglių šakas ar daržo plėvelę, po to išlyginame durpių kaupelius, o jų perteklių panaudojame kituose gėlynuose. Krūmus apgenime dažniausiai paskutinę balandžio savaitę, bet jei pavasaris šaltas – gegužės viduryje. Iš rudens visų rožių stiebus patrumpiname 2/3 aukščio, išskyrus vijoklinių.”

Žydėjimas išduoda augalų sveikatą

Rožių krūmai išliks dekoratyvūs visą sezoną, jeigu laiku, dar iki žydėjimo, apsaugosite juos nuo ligų ir kenkėjų.

Profilaktiškai nuo ligų nupurkšti fungicidais krūmelius būtina gegužę, kai tik pradeda augti. Viena iš pavojingiausių ligų yra bakterinė degligė, pažeidžianti stiebus. Pirmas simptomas – juoduojantys lapai, kartais sutrūkinėja net stiebų kamienai. Galiausiai po kelių savaičių augalas pradeda vysti, nykti nauji ūgliai. Pašnekovė pataria nuo šios ir kitų ligų profilaktiškai nupurkšti fungicidu „Score 250EC“ gegužės viduryje. Paskui maždaug po 10 dienų, rožių krūmus nuo ligų nupurkškite kitu fungicidu „Infinito“. Dar po 10 dienų, jau birželio pirmomis dienomis verta purkšti preparatu „Previcur Energy“. Tai sisteminio poveikio fungicidas, ne tik gydantis ir saugantis augalus nuo netikrosios miltligės bei kitų ligų, bet ir stimuliuojantis tiek šaknų, tiek viso augalo vystymąsi. Todėl net ir nepalankiomis sąlygomis augalai būna tvirtesni.

Nuo rožių krūmų nuolat šalinkite grybinių ligų pažeistus lapus, surinkite juos ir nuo žemės, būtinai sudeginkite, kompostui nenaudokite.

Birželio viduryje, prieš rožių žydėjimą, Ruta pataria pasirūpinti augalų apsauga nuo kenkėjų, profilaktiškai nupurkšti insekticidu „Mavrik“, po 5 dienų – kitu insekticidu „NeemAzal“ ir po 5 dienų vėl pakartotinai nupurškti „Mavrik“.

Palepinkime trąšomis

„Neišauginsime kokybiškų žiedų, tinkamai ir laiku nepatręšę augalų, – teigia rožių kolekcijos vadovė. – Vegetacijos metu rožes rekomenduoju tręšti 3–4 kartus. Pirmą kartą maždaug gegužės viduryje tręškite mineralinėmis kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais (N:P:K 10:10:10).“

Rožes naudinga mulčiuoti, kad sausrų laikotarpiu iš dirvos mažiau išgaruotų drėgmė ir ilgiau išliktų bei iš dirvožemio neišsiplautų maisto medžiagos. Nepamirškime, kad mulčias papildo organinių medžiagų kiekį dirvožemyje. Vis tik nusistovėjus sausiems orams, rožes teks gausiai laistyti – geriausia ryte, nepurškiant vandens ant lapų.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Anastasijos Rutos Abukauskaitės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis