„Ūkininko patarėjo“ pašnekovė prisipažįsta, kad jai labiausiai patinka auginti dekoratyvinius moliūgus. „Jie auginami dėl grožio, nes nėra valgomi, bet ilgai išsilaiko namuose kaip puošmena. Kai užauga daug maistui skirtų moliūgų, tenka pasukti galvą, kaip juos sunaudoti. Štai paskutinis mano gaminys iš moliūgų – saldainiai, arba džiovintos cukatos, vėliau tampančios kalėdinėmis dovanėlėmis“, – teigia moteris.
Reikės: 2,5 kg moliūgo (nulupto); 0,5 kg cukraus; 2 apelsinų; 1 citrinos.
Gaminimas: Moliūgą nulupame, išimame sėklas, supjaustome 8 mm plokštelėmis. Nuo apelsinų ir citrinų nutarkuojame žievelę ir išspaudžiame sultis. Užpilame cukrumi ir laikome per naktį. Nupilame susidariusį sirupą ir truputį paverdame, nepamirštame pamaišyti. Sudedame moliūgų gabaliukus ir paverdame 3–5 min. ant silpnos ugnies. Išgriebiame moliūgą, nuvarviname. Dedame į džiovyklę ir džioviname, kol išdžius.
Reikės: 1,5 kg moliūgų (pjaustytų); 500 g cukraus (galima dėti mažiau); 1 pak. vanilinio cukraus; 2 a. š. citrinos rūgšties; 1 l vandens; 3 pak. persikų skonio želė.
Gaminimas: 1 l vandens užvirti su citrinos rūgštele, atvėsinti ir užpilti ant gabaliukais pjaustytų moliūgų. Palikti per naktį šaltai. Po to moliūgus išimti, o į skystį supilti cukrų, vanilinį cukrų ir užvirinti. Į verdantį sirupą suberti moliūgus ir pavirti 10 min. (aš juos paviriau ilgiau, apie 20 min., nes man jie atrodė dar per kieti). Išjungus viryklę, suberti želė ir išmaišyti, kad ištirptų. Supilstyti į sterilizuotus stiklainius ir uždaryti. Laikyti žiemai galima rūsyje ar vėsesnėje patalpoje!
Reikės: 500 g moliūgo; 100 g cukraus; 1 citrinos sulčių; 30 g želatinos (galima truputį daugiau, kad desertas būtų tvirtesnis); 200 ml vandens; 30 g medaus arba sirupo (aš naudojau karamelės skonio); 1 a. š. vanilinio cukraus.
Gaminimas: Nuluptą moliūgą supjaustyti kubeliais ir pavirti, kol truputį suminkštės, tada nukošti. Moliūgo gabaliukus sutrinti su cukrumi, vaniliniu cukrumi, sirupu, citrinos sultimis. Ištirpinti želatiną vandenyje ir, pašildžius mikrobangų krosnelėje, supilti į moliūgo masę, dar kartą sutrinti. Supilstyti į formas ir pastatyti šaltai. Paskui supjaustyti kubeliais ir skanauti kaip želė saldainius.
Reikės: 500 g moliūgo; 180 g liesos grietinės; 20 ml vandens; 2 v. š. aliejaus; 3 skiltelių česnako; 0,5 a. š. paprikos miltelių; žiupsnelio druskos, pipirų; smulkiai supjaustytų žalumynų.
Gaminimas: Moliūgo žievę nupjaustyti, moliūgą supjaustyti kubeliais. Apkepinti gerai įkaitintame aliejuje iš visų pusių apie 5 min. Tuomet dėti grietinę, pagardinti druska, pipirais, paprikos milteliais, sutrintu česnaku.
Papildomai galima įdėti ir daugiau įvairių prieskonių. Troškinti dar apie 10 min. Galiausiai įpilti šlakelį vandens ir patroškinti, kol moliūgai suminkštės. Apibarstyti žalumynais. Troškintą moliūgą galima patiekti kaip garnyrą prie mėsos, žuvies ar paukštienos patiekalų. Skanu ir su bulvėmis.
Reikės: 400 g vištienos filė; 100 g moliūgo; 2 v. š. graikiško jogurto; 2 v. š. miltų; 1 skiltelės česnako; 1 svogūno; druskos, pipirų.
Gaminimas: Moliūgą sutarkuoti, vištieną smulkiai supjaustyti. Vištieną, svogūnus, česnaką, moliūgą ir graikišką jogurtą išmaišyti. Formuoti norimo dydžio kepsnelius. Kepti aliejuje iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus.
Tokius kepsnelius galima dar ir patroškinti, apkepti orkaitėje su tarkuotu sūriu, patiekti su įvairiais padažais, garnyru, daržovėmis.
Dalios LATOŽIENĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.