Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Kai Haris užaugs, gaus naują paltą

2023/03/01


Klaipėdos rajono Kojelių kaimo ūkio „Čiobrelių rojus“ šeimininkai Gintarė ir Tomas Tarvydavičiai laiko 34 alpakas. Šaltymečiu dviem iš jų – Hariui ir jo mamai Hary – būtini paltai. Kitoms ūkio alpakoms užtenka savų kailinių.

Ne visos atsparios šalčiui

„Haris ir Hary – Suri veislės alpakos. Kai lauke minusinė temperatūra, jas aprengiame paltais. Kitos mūsų ūkio alpakos yra Huacaya veislės. Suri ir Huacaya – pagrindinės alpakų veislės. Suri alpakos, skirtingai nei Huacaya, nėra atsparios šalčiui. Suri alpakas ypač svarbu saugoti nuo šalčio, kol jų vilna neužaugusi iki reikiamo ilgio. Suri veislės alpakų vilna kerpama kas dvejus metus, o Huacaya – kasmet“, – aiškina G. Tarvydavičienė, paneigdama stereotipą, kad alpakos pakelia net 30–35 °C šaltį, nes jų labai tanki vilna. 

Hario mama Hary.

Toks stereotipas atsirado ne iš blogos valios. Suri veislės alpakos sudaro tik 10 proc. visų pasaulyje auginamų alpakų. Huacaya alpakos iš tiesų pakelia didelį šaltį, jei yra nenukirptos.

Mažai, nes lepesnės

„Suri alpakas mažai kas augina, nes jos lepesnės už Huacaya. Joms reikia didesnės priežiūros, pavyzdžiui, šiltesnio tvarto ir paltų, kad nesušaltų. Negirdėjau, kad Lietuvoje dar kas nors augintų šios veislės alpakas. Ir Latvijoje jų nėra. O Vokietijoje yra nemažai Suri alpakų“, – teigia „Čiobrelių rojaus“ šeimininkė.

Paklausta, kodėl įsigijusi Suri – lepiosios veislės alpakų, prisimena prieškalėdinę kelionę į Lenkijos alpakų ūkį. „Beveik prieš du mėnesius su vyru Tomu ten nuvykau įsigyti daugiau alpakų. Tarp 15 alpakų, kurias išsirinkome, buvo 4 mėnesių Haris ir jo mama. Smėlio spalvos kailio Harį įsimylėjau iš pirmo žvilgsnio. Jauniklio vilna dar trumpa, o jo mamą pirkome nukirptą. Todėl abiem suriukams, kad žiemą nesušaltų, įtaisėme žalios spalvos paltus. Juos pasiuvo Jonavos r. ūkio „Sodo alpakos“ savininkė Aušra Rimdeikienė. Kol ji siuvo, Haris vilkėjo mano rausvą liemenę, – pasakoja G. Tarvydavičienė. – Kai Haris užaugs, jam reikės naujo palto.“ 

Pašalus Hariui reikia palto.

Gražiausia pasaulyje

„Čiobrelių rojaus“ šeimininkė mini, kad pagrindinis išorinis Suri ir Huacaya veislių skirtumas – kailis. „Suri veislės alpakų vilna kitokia nei Huacaya. Ji yra blizgi, slidi, švelni kaip šilkas, kai po dvejų metų užauga – siekia žemę, tik tada kerpama. Alpakas visada kerpame prieš vasarą, kad iki rudens spėtų ataugti kailis. Harį ir Hary, skirtingai nei kitas ūkio alpakas, kirpsime ne prieš šią, o prieš 2024 m. vasarą, kai vilna sieks žemę.“

Gintarė Tarvydavičienė su Huacaya veislės alpaka.

Pasak G. Tarvydavičienės, jai Haris – gražiausia alpaka pasaulyje. „Jo išvaizda – išskirtinė. Labai gražus… Mielas ir jo snukutis, ir jis visas. Gražu žiūrėti, kai Haris, žaisdamas su kitomis alpakomis, bėga, o jo plaukai išsiskečia į šonus ir skraido, kedenasi ore. Dar įspūdingiau bėgdamas atrodys po pusantrų metų, kai plaukai sieks žemę. Haris smalsus, aktyvus, mėgsta fotografuotis, bendrauti, bičiuliaujasi su šunimi, – susižavėjimo neslepia alpakų augintoja. – Jo mamą pirkome besilaukiančią – spalį atsivestas siuriukas galbūt man bus dar gražesnis… Alpakų nėštumas trunka 11–12 mėnesių. Mano vyrui gražiausia yra baltos spalvos Huacaya. „Čiobrelių rojaus“ lankytojai sprendžia, kuri alpaka jam gražiausia. Mūsų ūkio alpakos – skirtingų charakterių. Apie kiekvieną augintinę galėčiau po valandą pasakoti.“  

 

 

ŪP korespondentė Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ

Gintarės TARVYDAVIČIENĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

E. Stonkutė. Ar JAV rinka tampa Europos akligatviu?

Jau pusmetį pasaulyje verda prekybos karas, tačiau kol kas Europos Sąjungos (ES) pramonė ir eksportas demonstruoja nemenką atsparumą. Šių metų pradžioje ES apdirbamosios gamybos apimtys ėmė augti – gegužę Vokietijos pramonė pirmą kart...
2025/07/19

Pagerbti 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesoriai

Liepos 16 d., kai minima Agronomų diena, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre surengta 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesorių pagerbimo popietė.
2025/07/19

Žvėrys mieste

Meškos pasilakstymas Vilniaus gatvėse sukėlė nemažą šurmulį ir įplieskė plačias diskusijas visose žiniasklaidos priemonėse. Žinoma, Lietuvai tai buvo neeilinis įvykis, turint galvoje, kad tik pastaraisiais metais gauruotosios vis daž...
2025/07/19

Nuo darbo „Michelin“ restoranuose iki gelbstinčių gyvybes projektų

Darbas geriausiuose, net į „Michelin“ gidą įtrauktuose restoranuose, galimybė prisidėti prie vitaminų, skirtų besivystančioms šalims, formulių tobulinimo, naujų maisto produktų kūrimas – tik keletas tarptautinės produktų r...
2025/07/19

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina ES daugiamečio biudžeto pasiūlymą

Europos Komisijai trečiadienį pristačius ES daugiamečio biudžeto 2028-2034 m. pasiūlymą, Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina pasiūlymo apimtį, ambicingumą ir finansavimą konkrečioms sritims.
2025/07/19

Garbanoti persikų lapai signalizuoja pavojingą ligą

Pavasarį sprogstant persikų lapams galima pastebėti, kad jauni lapeliai garbanojasi, keičia spalvą, sustorėja, formuojasi pūslės. Tai – tafrinozė. Ši liga gali pažeisti ir besiformuojančius vaisius, o pats kaulavaisis kitais metais ne...
2025/07/19

NMA: svarbu nuo plėšrūnų siekiantiems apsisaugoti ūkininkams

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Apsaugos priemonės nuo didžiųjų plėšrūnų daromos žalos“ pla...