Columbus +22,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +22,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Kai Haris užaugs, gaus naują paltą

2023/03/01


Klaipėdos rajono Kojelių kaimo ūkio „Čiobrelių rojus“ šeimininkai Gintarė ir Tomas Tarvydavičiai laiko 34 alpakas. Šaltymečiu dviem iš jų – Hariui ir jo mamai Hary – būtini paltai. Kitoms ūkio alpakoms užtenka savų kailinių.

Ne visos atsparios šalčiui

„Haris ir Hary – Suri veislės alpakos. Kai lauke minusinė temperatūra, jas aprengiame paltais. Kitos mūsų ūkio alpakos yra Huacaya veislės. Suri ir Huacaya – pagrindinės alpakų veislės. Suri alpakos, skirtingai nei Huacaya, nėra atsparios šalčiui. Suri alpakas ypač svarbu saugoti nuo šalčio, kol jų vilna neužaugusi iki reikiamo ilgio. Suri veislės alpakų vilna kerpama kas dvejus metus, o Huacaya – kasmet“, – aiškina G. Tarvydavičienė, paneigdama stereotipą, kad alpakos pakelia net 30–35 °C šaltį, nes jų labai tanki vilna. 

Hario mama Hary.

Toks stereotipas atsirado ne iš blogos valios. Suri veislės alpakos sudaro tik 10 proc. visų pasaulyje auginamų alpakų. Huacaya alpakos iš tiesų pakelia didelį šaltį, jei yra nenukirptos.

Mažai, nes lepesnės

„Suri alpakas mažai kas augina, nes jos lepesnės už Huacaya. Joms reikia didesnės priežiūros, pavyzdžiui, šiltesnio tvarto ir paltų, kad nesušaltų. Negirdėjau, kad Lietuvoje dar kas nors augintų šios veislės alpakas. Ir Latvijoje jų nėra. O Vokietijoje yra nemažai Suri alpakų“, – teigia „Čiobrelių rojaus“ šeimininkė.

Paklausta, kodėl įsigijusi Suri – lepiosios veislės alpakų, prisimena prieškalėdinę kelionę į Lenkijos alpakų ūkį. „Beveik prieš du mėnesius su vyru Tomu ten nuvykau įsigyti daugiau alpakų. Tarp 15 alpakų, kurias išsirinkome, buvo 4 mėnesių Haris ir jo mama. Smėlio spalvos kailio Harį įsimylėjau iš pirmo žvilgsnio. Jauniklio vilna dar trumpa, o jo mamą pirkome nukirptą. Todėl abiem suriukams, kad žiemą nesušaltų, įtaisėme žalios spalvos paltus. Juos pasiuvo Jonavos r. ūkio „Sodo alpakos“ savininkė Aušra Rimdeikienė. Kol ji siuvo, Haris vilkėjo mano rausvą liemenę, – pasakoja G. Tarvydavičienė. – Kai Haris užaugs, jam reikės naujo palto.“ 

Pašalus Hariui reikia palto.

Gražiausia pasaulyje

„Čiobrelių rojaus“ šeimininkė mini, kad pagrindinis išorinis Suri ir Huacaya veislių skirtumas – kailis. „Suri veislės alpakų vilna kitokia nei Huacaya. Ji yra blizgi, slidi, švelni kaip šilkas, kai po dvejų metų užauga – siekia žemę, tik tada kerpama. Alpakas visada kerpame prieš vasarą, kad iki rudens spėtų ataugti kailis. Harį ir Hary, skirtingai nei kitas ūkio alpakas, kirpsime ne prieš šią, o prieš 2024 m. vasarą, kai vilna sieks žemę.“

Gintarė Tarvydavičienė su Huacaya veislės alpaka.

Pasak G. Tarvydavičienės, jai Haris – gražiausia alpaka pasaulyje. „Jo išvaizda – išskirtinė. Labai gražus… Mielas ir jo snukutis, ir jis visas. Gražu žiūrėti, kai Haris, žaisdamas su kitomis alpakomis, bėga, o jo plaukai išsiskečia į šonus ir skraido, kedenasi ore. Dar įspūdingiau bėgdamas atrodys po pusantrų metų, kai plaukai sieks žemę. Haris smalsus, aktyvus, mėgsta fotografuotis, bendrauti, bičiuliaujasi su šunimi, – susižavėjimo neslepia alpakų augintoja. – Jo mamą pirkome besilaukiančią – spalį atsivestas siuriukas galbūt man bus dar gražesnis… Alpakų nėštumas trunka 11–12 mėnesių. Mano vyrui gražiausia yra baltos spalvos Huacaya. „Čiobrelių rojaus“ lankytojai sprendžia, kuri alpaka jam gražiausia. Mūsų ūkio alpakos – skirtingų charakterių. Apie kiekvieną augintinę galėčiau po valandą pasakoti.“  

 

 

ŪP korespondentė Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ

Gintarės TARVYDAVIČIENĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis