Columbus +17,0 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 28 Bal 2025
Columbus +17,0 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 28 Bal 2025

Kai miegas tampa pavojingas: apie ligą, kuri tyliai sekina sveikatą

2025/04/28


Pastaraisiais metais Lietuvoje vis dažniau kalbama apie miego apnėją, ligą, kuri negydoma gali baigtis insultu, infarktu ar net mirtimi miegant. Medikai konstatuoja, kad dėl šios ligos trumpam nutrūkus kvėpavimui miego metu, negaunama deguonies. Jo negauna smegenys, širdis, kepenys ir visos kitos organizmo sistemos, todėl vystosi: arterinė hipertenzija, kurios nepavyksta kontroliuoti vaistais, trinka širdies ritmas, susergama cukriniu diabetu, didėja širdies ir smegenų kraujagyslių ligų rizika, cholesterolio kiekis ir kt.

Net neįsivaizduoja

Naujausi duomenys rodo, kad Lietuvoje 30–69 metų amžiaus grupėje vidutinio sunkumo ir sunkia miego apnėja serga apie 16,3 proc. žmonių – tai daugiau nei 240 tūkst. gyventojų. Liga progresuoja su amžiumi, tačiau daugelis apie ją net neįtaria.

Kaip teigia specialistai, knarkimas, mieguistumas ir augantis svoris gali signalizuoti miego apnėją – miego sutrikimą, kurio metu patiriami trumpalaikiai kvėpavimo sustojimai. Šie sustojimai trunka nuo 10 sekundžių iki daugiau nei minutės ir gali pasikartoti nuo kelių iki keliasdešimties kartų per valandą. Dėl to ląstelėse ima trūkti deguonies, pasireiškia deguonies badas, nepavyksta pašalinti CO2, o smegenys aktyviai veikia, kad žmogus neuždustų – nuolatiniai mikroprabudimui trikdo kokybišką, gilų miegą.

Atsiranda įvairūs sveikatos sutrikimai: prabudus skauda galvą, džiūsta burna, dieną – jaučiamas nuovargis, mieguistumas, dėmesio koncentracijos stoka, atsiranda noras pasnausti. Dažnai ligą įtaria artimieji, kurie sunerimsta pastebėję naktį ilgai nekvėpuojantį žmogų.

Prasto miego poveikis

Miego apnėja daro tiesioginę įtaką širdžiai – sutrinka kraujospūdis, didėja rizika patirti infarktą, vystosi širdies nepakankamumas. Miego trūkumas ir bloga miego kokybė turi įtakos cukraus kiekiui kraujyje, apetitą reguliuojančių hormonų išsiskyrimui. Tai pasireiškia padidėjusiu alkiu, riebalų kaupimu, svorio augimu. Taip užsisuka užburtas ratas – miego stoka lemia svorio augimą, o augantis svoris gilina miego sutrikimus.

Labai padidėja nelaimingų atsitikimų rizika – dėl mieguistumo ir reakcijos stokos žmonės susižaloja darbo metu, ypač dirbantys su stambiąja technika ar atliekant kitus ūkio darbus. Turintys miego apnėją dažniau sukelia transporto priemonių avarijas ir į jas pakliūna. Dėl to vairuotojai, kurie negydo šio miego sutrikimo, negali vairuoti transporto priemonių.

Miegas – labiausiai nuvertinamas sveikatos įprotis?

Sportas ir sveika mityba atsidūrė dėmesio centre, tačiau miegas aktyvių žmonių gyvenime dažnai lieka kažkur paraštėse – tarsi sveikatos įprotis, kuris „gal palauks“. Ne vienas galvoja: „atsigriebsiu per savaitgalį“ ar „užteks ir penkių valandų“. Ir nors akivaizdu, kad miego trūkumas neigiamai veikia sveikatą, tačiau net 70% miego apnėjos atvejų lieka nediagnozuoti. Dėl kvėpavimo sutrikimų miegant dažnai nesikreipiama į gydytojus, o ilgos eilės valstybinėse gydymo įstaigose verčia atidėti šį svarbų ir rimtų pasekmių turintį sveikatos ištyrimą.

Mielai padeda

UAB „Deguonies sistemos“ produktų vadovė Kotryna Ragaišytė pastebi, kad pastaraisiais metais į juos vis daugiau kreipiasi ne tik vyresnio amžiaus ar antsvorio turintys, bet ir jauni, liekni pacientai, tarp jų – nemažai moterų. „Jei pacientui paskirta nuolatinio teigiamo slėgio terapija – gydymo poveikis jaučiamas jau kitą dieną. Vis dėlto mūsų įmonė šių aparatų neparduoda be miego tyrimo rezultatų ir gydytojo rekomendacijų. Tačiau visada mielai padedame besikreipiantiems žmonėms surasti greičiausią kelią iki medikų“, – sako ji.

Miego apnėjos gydymas – kiek neįprastas. Naudojami CPAP teigiamo slėgio aparatai, kurie miego metu tiekia orą per nosies ar veido kaukę ir taip palaiko kvėpavimo takus atvirus. Šiuolaikiniai prietaisai turi išmanius algoritmus, leidžiančius prisitaikyti prie paciento poreikių ir užtikrinti kuo didesnį komfortą. „Svarbų vaidmenį gydyme atlieka kaukė, kurią, pagal kiekvieno žmogaus veido formą ir miego ypatumus, parenka ir pritaiko patyrę mūsų specialistai“, – sakė K. Ragaišytė. Pradėję miego apnėjos terapiją, pacientai pagaliau išsimiega, tampa energingesni ir darbingesni – miego įranga tampa neatskiriama ramios nakties ir kokybiško gyvenimo dalimi“.

 

Parengė Jolita ŽURAUSKIENĖ, ŪP korespondentė

Dalintis