Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024
Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024

Kaimo turizmo paslaugų teikėjai taip pat turėtų ruoštis: ateina naujos taisyklės

2023/12/10


Naujomis ES taisyklėmis siekiama užtikrinti didesnį trumpalaikės nuomos ES skaidrumą ir skatinti tvaresnį turizmą.

Pastaraisiais metais trumpalaikės nuomos rinka sparčiai plečiasi. Tai susiję su internetinių platformų įsivyravimu. Ir nors apgyvendinimo sprendimų įvairovė gali turėti teigiamą poveikį turizmui, dėl spartaus augimo kilo problemų.

Gyvenamojo būsto trūkumas populiariose turistų lankomose vietose, išaugusios nuomos kainos ir bendras poveikis kai kurių vietovių gyvenimo sąlygoms – tai tik keletas neigiamų padarinių vietos bendruomenėms.

2022 m. per keturias dideles interneto platformas („Airbnb“, „Booking“, „Expedia Group“ ir „Tripadvisor“) iš viso ES buvo užsakyta 547 mln. nakvynių, o tai reiškia, kad daugiau nei 1,5 mln. svečių per naktį apsistodavo trumpalaikės nuomos būste.

Daugiausia tokių svečių 2022 m. užfiksuota Paryžiuje (13,5 mln.), po to sekė Barselona ir Lisabona – po daugiau kaip 8,5 mln. svečių, o Romoje – daugiau kaip 8 mln. svečių.

Iššūkiai, susiję su trumpalaike nuoma

Dėl didėjančio trumpalaikės apgyvendinimo nuomos kyla nemažai iššūkių. Dėl nepakankamo trumpalaikės nuomos veiklos skaidrumo valdžios institucijoms sunku veiksmingai stebėti ir reguliuoti šias paslaugas. Institucijos susiduria su sunkumais, kai dėl nepakankamos informacijos reikia užtikrinti, kad trumpalaikė nuoma atitiktų vietos taisykles, mokestinius ir saugos standartus. Kai kuriuose miestuose sunku susidoroti su sparčiu trumpalaikės nuomos augimu, kuris gali pakeisti gyvenamuosius rajonus ir užkrauti papildomą naštą viešųjų paslaugų sektoriui, pvz., atliekų surinkimui.

ES atsakas į trumpalaikės nuomos augimą

2022 m. lapkritį Europos Komisija pateikė pasiūlymą dėl didesnio skaidrumo trumpalaikės nuomos sektoriuje ir paramos valdžios institucijoms skatinant tvarų turizmą.

Europos Parlamentas ir ES Taryba dėl šio pasiūlymo susitarė 2023 m. lapkritį. Priemonės apima šias sritis:

  • Nuomotojų registracija: susitarimu nustatomas paprastas trumpalaikės nuomos objektų registracijos internetu procesas ES šalyse, kuriose to reikalaujama. Atlikę šį procesą nuomotojai gaus registracijos numerį, leidžiantį jiems nuomoti savo turtą. Tai valdžios institucijoms palengvins nuomotojų tapatybės nustatymą ir jų duomenų patikrinimą.
  • Didesnis vartotojų saugumas: internetinės platformos privalės tikrinti nekilnojamojo turto duomenų tikslumą ir lygiai taip pat turės atlikti atsitiktinius patikrinimus. Valdžios institucijos galės sustabdyti registraciją, pašalinti reikalavimų neatitinkančius skelbimus arba prireikus skirti platformoms baudas.
  • Dalijimasis duomenimis: gaudamos iš platformų duomenis apie nuomotojų veiklą, valstybės narės sukurs bendrą skaitmeninę prieigos erdvę, kuri padės vietos valdžios institucijoms suprasti nuomos veiklą ir gerinti turizmą. Tačiau labai mažoms ir mažoms platformoms, kuriose vidutiniškai yra iki 4 250 skelbimų, bus įdiegta paprastesnė dalijimosi duomenimis sistema.

Šį susitarimą turi patvirtinti ES Taryba ir Europos Parlamentas (EP), o po to valstybės narės turės per 24 mėnesius jį įgyvendinti. EP Vidaus rinkos komitetas dėl šio susitarimo balsuos 2024 m. sausio mėnesį.

 

EP informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
Verslas