Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Kaip atrodo toksiškas santykis su pinigais ir kaip jo išvengti

2024/03/23


Išgirdę „toksiški santykiai“ greičiausiai pagalvojame apie žalingus santykius su kitais žmonėmis. Tačiau gyvenimą apsunkinti gali ir nesveikas santykis su pinigais. Apie tai, koks yra netinkamas požiūris į finansus, kaip jis kenkia kasdienybėje ir kaip jį pagerinti, pasakoja finansų ekspertas Edvinas Jurevičius.

edvinas jurevicius

Toksiški santykiai su pinigais, pasak E. Jurevičiaus, „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovo, yra elgsena ir įsitikinimai, kurie trukdo gyventi finansiškai stabiliai ir būti patenkintam gyvenimu. Iš kitos pusės, sveikas santykis su pinigais reiškia, kad finansus žmogus valdo taip, kad jie atitiktų jo vertybes, tikslus ir poreikius.

Sveikų ir toksiškų santykių požymiai

Pasak eksperto, teigiamą santykį su pinigais galite atpažinti pagal aktyvų ir pozityvų požiūrį į finansų valdymą.

„Pirmasis tinkamo santykio požymis – reguliariai stebite savo finansinę padėtį ir ji nekelia jums neadekvačiai didelio streso. Taip pat, jei gebate subalansuoti savo išlaidas tiek dabarties poreikiams, tiek ateičiai bei prisiimate atsakomybę už savo finansinius sprendimus. Pagirtina ir tai, jei galite atvirai kalbėtis apie pinigus su šeimos nariais, jei kuriate realistiškus planus ateičiai, o pajamos nedaro įtakos jūsų savivertei“, – sako E. Jurevičius. 

Tačiau jei vengiate mokesčių pranešimų, netikrinate banko sąskaitos likučio, vis nukeliate asmeninių finansų planavimą – galimai puoselėjate nesveiką santykį su pinigais.

„Pasitaiko atvejų, kai žmonės bėga nuo savo finansinės realybės, nes ji sukelia per didelį stresą. Įdomu tai, kad taip gali elgtis net tie žmonės, kurie gauna didesnes negu vidutinės pajamas – gavę laiškus iš banko delsia juos perskaityti, sąskaitas apmoka paskutinę minutę. Tokiems žmonėms gali būti sunku atsipalaiduoti, jie jaučia nepriteklių, yra prislėgti finansinių įsipareigojimų“, – sako ekspertas.

Jei slepiate savo finansinę situaciją nuo šeimos narių, partnerio arba jei dėl pinigų nuolat kyla ginčai – tai dar vienas netinkamo požiūrio į pinigus ženklas, sako E. Jurevičius.

„Kartais žmonės nuo artimųjų slepia pirkinius ar turtą, be partnerio žinios vykdo finansinius sandorius, meluoja apie pajamas. Pavyzdžiui, bendrovės „Fidelity Investments“ atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad 43 proc. JAV porų virš 25 m. turi skolų be partnerio žinios, o 44 proc. nuolat ginčijasi dėl finansų“, – pasakoja ekspertas.

Netinkamus santykius su pinigais rodo ir galimybes viršijančios arba poreikių nepatenkinančios išlaidos. Joms esant per didelėms, tai neišvengiamai sukels finansinį nestabilumą, skolas ir įtampą. Iš kitos pusės, perdėtas taupumas ir labai mažos išlaidos gali sąlygoti nepriteklių ir nepasitenkinimą gyvenimu.

Gerinti santykius su pinigais pradėkite nuo biudžeto

Norint siekti finansinės sveikatos, labai svarbu ne tik laiku atpažinti pirmuosius sutrikusio santykio su pinigais požymius ar  į juos reaguoti, sako ekspertas. Pasak jo, sveikas santykis su finansais prasideda nuo atidaus susipažinimo su esama situacija.

„Pradėkite nuo išsamaus savo finansų inventorizavimo – tai apima visą turtą, finansinius įsipareigojimus, paskutinio mėnesio ar net kelių pajamas ir išlaidas. Tam, žinoma, gali tekti įveikti savo baimę atidžiai tikrinti savo banko sąskaitos išrašus, tačiau priminkite sau, kad darote tai dėl savo pačių gerovės. Jeigu finansus valdote bendrai poroje arba šeimoje, į inventorizaciją verta įtraukti ir partnerį“, – sako E. Jurevičius.

Išsikelkite tikslus ir žinokite, kaip juos pasieksite

Susipažinus su realia savo ar šeimos finansine situacija, rekomenduojama aiškiai apsibrėžti, kaip jums atrodo finansinė sėkmė tiek trumpuoju (susitaupymas būtinam naujam pirkiniui, pradiniam būsto įsigijimo įnašui ar atostogoms), tiek ilguoju laikotarpiu (išėjimas į pensiją, investavimas vaikams).

„Labai siūlau pradėti nuo finansinės pagalvės susitaupymo, jeigu jos dar neturite. Tai – visus jūsų ar jūsų šeimos 3–6 mėnesių poreikius padengiantis finansinis rezervas. Tuomet išsikelkite kitus finansinius tikslus, laikydamiesi S.M.A.R.T. metodo – tikslai turi būti konkretūs, išmatuojami, pasiekiami, prasmingi ir susieti su konkrečiu laiku. Prireikus, išsikelti juos padėti gali ir asmeninių finansų konsultantas“, – pataria „Luminor“ banko ekspertas.

Konkrečius tikslus pasiekti padės atidžiai suplanuotas biudžetas. Vienas iš biudžeto planavimo būdų, anot eksperto, yra iš anksto suplanuoti, kur ir kam paskirsite kiekvieną konkretų mėnesį ar per kitą laikotarpį uždirbtą eurą. Dažniausiai siūloma 50 proc. pajamų paskirti būtinosioms išlaidoms (maistui, transportui, finansiniams įsipareigojimams ir pan.), 30 proc. – pramogoms ar panašiems norams, o 20 proc. – taupyti arba investuoti.

„Susiplanavus tokį ar panašų biudžetą siekti finansinių tikslų bei pagerinti santykį su pinigais turėtų būti kur kas lengviau. Tik jokiu būdu nepamirškite susiplanuoti išlaidų ir pramogoms – ypač jeigu esate linkęs išlaidauti. Perdėtai griežtas biudžetas gali duoti atvirkščią rezultatą, kai greitai palūžę mesite viską į šalį“, – perspėja ekspertas.

E. Jurevičius taip pat pataria reguliariai tikrinti savo progresą bei nusimatyti, kaip save apdovanosite už pasiektus tarpinius tikslus.

„Kad santykio su pinigais gerinimas netaptų bausme, siūlyčiau susiplanuoti nedidelius, tačiau jums prasmingus būdus save apdovanoti už atkaklų tikslų siekimą – nedideliu pirkiniu ar malonia veikla. Be to, reguliariai sekite, kaip jums sekasi – po kelių mėnesių matant, kaip pajudėjote į priekį, jau turėtumėte savimi didžiuotis“, – sako E. Jurevičius.

 

Partnerio turinys

Dalintis
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...
2024/04/24

Kova su nesąžiningos prekybos praktika maisto tiekimo grandinėje: EK įžvalgos

Šiandien Komisija paskelbė Direktyvos dėl nesąžiningos prekybos praktikos (NPP) įgyvendinimo maisto tiekimo grandinėje ataskaitą. 2019 m. priimta vadinamąja apsaugos nuo NPP direktyva draudžiama 16 praktikų, kurios gali turėti žalingą povei...
2024/04/24

Kuo daugiau uždaroma bankų skyrių – tuo didesni pelnai

„Vien tik auksas valdo mus, žmonės jam tarnauja!“ (J. V. Goethe, Mefistofelio sparnuota frazė dramoje „Faustas“) Lietuvos komerciniai bankai, žarstantys įspūdingus pelnus, regionuose uždaro skyrius, gyventojai lieka be...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

VMVT kviečia diskusijai: kodėl geriausią žmogaus draugą kaustome grandinėmis?

Balandžio 24 dieną minima Šuns diena. Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų, tokios progos minėjimas skatina atkreipti dėmesį į problemas, keisti požiūrį į augintinius ir elgesį su jais. Anksčiau šuo bu...
2024/04/24

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduod...
2024/04/24

LSA kategoriškai nepritaria siūlymui įvesti naują savivaldybės tarybos pirmininko pareigybę

Bandymas paskubomis ir be diskusijų įvesti naują savivaldybės tarybos pirmininko pareigybę yra nepriimtinas ir diskredituoja ne tik teisinės valstybės principus, bet ir vos metus veikiantį naująjį vietos savivaldos modelį. Taip Lietuvos savivaldyb...
2024/04/24

Finansinę pagalbą jauniesiems ūkininkams teiks kredito unijos

INVEGA pasirašė sutartį su LKU grupe, į kurią jau galima kreiptis dėl paskolų pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“. Šia finansine pagalba, su kuria didesnei daliai paskolos taikomos nulinės palūkanos, gali pasinau...
2024/04/24

Dar vienas civilinis ieškinys dėl tūkstantinės sumos priteisimo iš Kretingos rajono savivaldybės tarybos nario

Šiandien Plungės apylinkės teisme gautas civilinis ieškinys dėl 10 156,42 Eur priteisimo iš Kretingos rajono savivaldybės tarybos nario Vytauto Ročio. Prokurorų duomenimis, minėtas asmuo 2019-2023 metų savivaldybės tarybos kad...