Ashburn +11,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 2 Bal 2023
Ashburn +11,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 2 Bal 2023

Kaip daržą „pernešti“ į namus?

2023/02/01


Šakių gyventojai Evelina ir Tomas Starinskai ne tik ūkininkauja, bet ir augina moliūgus puošybai. Evelina STARINSKIENĖ – švenčių ir namų aplinkos dekoratorė – mūsų pašnekovė. Tad kur baigiasi nauda ir prasideda estetika, kokį grožį galima sukurti iš moliūgų, kada ir kaip juos verta perdažyti?..

Esate patyrusi švenčių dekoratorė. Kaip šią daržovę vertinate estetiniu aspektu?

Esu savamokslė, mėgėja. Dekoravimas – mano pomėgis, poilsis ir didžiausias malonumas. Aplinkos dekoravimas – taip pat. Patinka sezoniškai puošti ne tik namus, švenčių stalus, bet ir aplinką. Gyvename name, todėl vietos panaudoti idėjoms labai daug.

Moliūgus auginu keletą metų. Pirmais metais – tik maistui, vėliau panorau užsiauginti ir dekoratyvinių, kad galėčiau puošti namus. Tai puiki maistinė ir dekoratyvinė daržovė. Jų rūšių, spalvų, formų – galybė. Neįsivaizduoju rudens be šios daržovės. Laukiu rugsėjo, kad naujo derliaus gražuoliais puoščiau kiemą ir namus.

Kasmet sugalvoju naują idėją, spalvinę gamą ir būtent pagal tai renkuosi moliūgų veisles. Šiemet labai džiaugiausi baltais nedidukais moliūgėliais, nors jų užaugo gerokai mažiau nei planavau. Vis tik jų užteko ir sau, ir kaimynams, draugams padovanoti. Sulaukiau labai daug prašymų net iš nepažįstamų žmonių, norinčių jų įsigyti, bet tiek daug nepavyko užauginti, nes moliūgams mūsų krašte buvo perlelyg drėgni metai. Netgi ne visi išdygo.

Kokius moliūgus būtent puošybai auginate šeimos ūkyje?

Šiemet auginau nedidelius baltus ‘Casperita F1’, ‘Ivory F1’ ir dar keletą veislių. Pastarosios dvi veislės labai panašios, tik ‘Casperita’ kiek apvalesni. Visi turėjo būti balti, skirtis tik forma ir dydžiu. Vienoje feisbuko grupėje pamačiau moters nuotraukas su šiais moliūgais ir susisiekiau. Ji mielai pasidalijo kontaktais, kur galima įsigyti sėklų. Jas siunčiausi iš užsienio, tik gaila, ne visos rūšys išdygo. Rašoma, kad jie ir dekoratyviniai, ir maistiniai, bet valgyti nebandėme. Matyt, per gražūs buvo... Ir iš Lietuvos sėklų parduotuvių perku dekoratyvinių moliūgų sėklų mišinius: užauga daug įdomybių.

Vyras paruošė dirvą, o man su vaikais beliko moliūgėlius pasėti. Noriu, kad vaikai žinotų, iš kur atsiranda daržovės, kaip auga, kaip reikia prižiūrėti. O labiausiai džiugina rezultatas. Tada ir aš džiaugiuosi kaip vaikas.

Kaip Jūsų šeima moliūgus panaudoja maistui?

Mėgstame trintą moliūgų sriubą, o kitu pavidalu jų nelabai valgo. Tad dažnai moliūgai patiekale atsiranda apgaulės būdu...

Vis dėlto ši daržovė puiki ir dažnai niekuo nepakeičiama. Mano mama ir saldainius gamina, ir į uogienes deda. Vyras juokaudamas klausia – „Kam vargsti, jei mes nevalgom?“, bet man malonumas juos auginti, prižiūrėti ir nuimti derlių.

Gal ne visi įsivaizduoja, kaip savitai moliūgais galima papuošti namų aplinką. Kaip ir kodėl kartais blizginate šias daržoves?

Ruduo ir moliūgai man – neatsiejama. Galima purkšti dažais iš flakonėlio, jei norisi auksinio, juodo, balto ar sidabrinio moliūgo. Tiesiog ant stalo ar spintelės pastatai žvakę, šalia padedi moliūgų, dar kokią nors šakelę iš lauko parsineši – ir štai originali namų dekoracija.

Akcentas – moliūgas, o jo spalvą priderinu prie vizijos. Pernai rudenį puošiau namus sidabriniais moliūgais, o šiemet buvo auksinis ruduo. Reikia tik fantazijos: ir paprastas moliūgas gali atrodyti labai prabangiai.

Šiomis fotogeniškomis daržovėmis puošiu ir pietų stalą, kuriu įvairias kompozicijas. Moliūgai, obuoliai, viržiai – puikiausias derinys tiek virtuvėje, tiek svetainėje ar lauke.

Rudenį visada puošiu stalą moliūgais, kai laukiame svečių ar kita proga. Pastaruosius kelis metus puošiame Helovyno stalą. Be baisybių, bet su moliūgais. Vienais metais ant stalo pūpsojo sidabriniai ir juodi, o šiemet dekoravau auksiniais. Ir vėliau dekoracijomis iš moliūgų džiaugėsi iki Advento.

Kokių neatrastų smagumų moliūgėliai galėtų suteikti vaikams?

Mano mergaitės jau didelės, tad jos ir savo kambarius mėgsta papuošti moliūgais. O kai buvo mažesnės, mielai su tėčiu skaptuodavo, gręždavo skylutes ir taip puošdavo aplinką. Turbūt vaikams didžiausią malonumą teikia pats užsiėmimas – moliūgo pjaustymas. Nauda – ne tik turiningas laikas su šeima, bet ir puikūs meniniai kūriniai.

Kaip įdomiai, o kartu ir paprastai namus papuošti obuoliais?

Viskas labai nesudėtinga. Šalia padedi žvakę, obuolių, vazonėlį su viržiais – ir kuo puikiausia kompozicija. Aš mėgstu taip puošti stalą. Kai ruduo dovanoja tiek gėrybių, tereikia jomis naudotis ir mėgautis.

Lauke obuolius sudedu į žibintus, pastatau porą medinių dėžių, vazonuose pasodinu viržių ar chrizantemų – ir viskas. Natūralu, gražu ir rudeniška.

Kokių kūrybinių minčių, susijusių su moliūgais, puoselėjate ateičiai?

Minčių kasmet vis daugiau ir daugiau. Baigiasi ruduo, o aš jau galvoju, kokias sėklas pirkti, kokias spalvas derinti kitiems metams. Mėgstu vientisumą, todėl apmąstau, kokias gėles sodinsiu, kokia spalvinė gama bus ir pagal tai renkuosi veisles. Tikiuosi, kad kiti metai bus geresni moliūgams, jų užaugs ne tik daugiau, bet ir įvairesnių rūšių. Svajonė – kad pomėgis dekoruoti kada nors pavirstų į darbą.

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Evelinos Starinskienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/04/01

Ekspertai: maisto kainų brangimą lėtins pingančios žaliavos, energijos kainos

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Lietuvoje maisto kainų metinis augimas vis dar siekia apie 30 proc., tačiau ekspertai sako, kad pingančios žaliavos, energetikos produktai lėtina jo tempą. Kai kurie analitikai teigia, jog prekybininkai kainų mažinti...
2023/04/01

Po sunkių gyvenimo išbandymų – medžio darbų kūrybos džiaugsmas

Pasvalys („Darbas“). „Gal apie šimtą inkilų iš viso esu sumeistravusi. Šiemet – maždaug trisdešimt, bet likę mažiau. Ir pernai, ir jau dabar daug kas įsigijo, po Lietuvą išsivežiojo“...
2023/04/01

Pasaulinėje kruizinės laivybos parodoje JAV – ir Klaipėdos uostas

Floridos valstijos (JAV) rytuose vykstančioje kruizinės laivybos parodoje prisistato ir Klaipėdos uostas. Balandžio pabaigoje kruizinės laivybos sezoną ketinantis pradėti uostas šiemet laukia 44 kruizinių laivų, 4 iš jų lankysis pirm...
2023/04/01

Interaktyvus žemėlapis padės teisingai deklaruoti žemę

Valstybės įmonė Žemės ūkio duomenų centras parengė interaktyvųjį žemėlapį, kuriame galima peržiūrėti preliminarias erdvinių duomenų sluoksnių. Pagal juos bus tikrinama ūkininkų atitiktis žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės ...
2023/04/01

„Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalas: dėmesys etnografijai, ekologijai ir finalistų apdovanojimai

LR Seime įvyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto organizuojamo kasmetinio nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai” finalas. Visi renginio dalyviai i...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai pradeda akciją, ji truks du mėnesius

Balandžio 1 d. Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pradeda akciją „Saugom ungurį“, kuri truks iki gegužės 31-osios. Šios akcijos tikslas – europinių ungurių apsauga ir jų išteklių gausinimas.
2023/04/01

Kokius agurkus į stiklainius dėsite šiemet?

Daugeliui agurkų augintojų – profesionalų ir mėgėjų – kiekvieną sezoną kyla klausimas, kokias agurkų veisles rinktis, kokios naujos jų veislės galėtų sudominti ir papildyti laukiamą derlių. Tad apžvelgiame  konservuoti ir kitaip p...
2023/04/01

Kovą didėjo prezidento, Seimo pirmininkės ir Kauno mero reitingai

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Prezidento Gitano Nausėdos, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio reitingas kovą kilo labiausiai, rodo „Lietuvos ryto“ šeštadienį pa...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai akyliau stebės neleistinose vietose važinėjančius keturratininkus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osi...