Columbus +10,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 12 Geg 2024
Columbus +10,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 12 Geg 2024

Kaip naikinti ypač gają invazinę baltažiedę robiniją?

2022/12/22


Kaip informuoja Aplinkos ministerija (AM), norint išnaikinti invazines baltažiedes robinijas (Robinia pseudoacacia L.) ir nepadaryti aplinkai žalos, būtina parinkti tinkamus naikinimo metodus ir susiplanuoti darbus iš anksto – prieš šių augalų vegetacijos pradžią.

Baltažiedė robinija, dar vadinama akacija, yra labai gajus medis, kuris dauginasi ne tik sėklomis, bet ir šaknų bei kelmų atžalomis. Nupjovus gyvą medį, iš kelmo ir šaknyse esančių pridėtinių ir miegančiųjų pumpurų išauga labai daug naujų ūglių, kurie sudaro tankius, dygius sąžalynus.

Dėl to pirmiausia šie invaziniai medžiai turi būti nudžiovinami herbicidais. Tik tuomet galima nupjauti jų kamienus. Naikinti šį invazinį augalą pjaunant neefektyvu, tai netgi skatina jų plitimą.

Veiksmingiausia jas vegetacijos periodu pirmiausia paveikti cheminiais preparatais – herbicidais, kurių veiklioji medžiaga yra glifosatas. Asmenys, cheminėmis priemonėmis naikinantys baltažiedes robinijas, privalo turėti reikiamą kvalifikaciją darbui su augalų apsaugos produktais ir dirbdami naudoti būtinas apsisaugojimo priemones.

Siekiant didžiausio efektyvumo ir vengiant neigiamo poveikio aplinkai, medžio kamiene reikia išgręžti skyles, jas užpildyti herbicidu ir apdorotą medį pažymėti (kad nebūtų praleisti neapdoroti). Skyles, į kurias pilamas preparatas, rekomenduojama užsandarinti medžio kaiščiais.

Darbai turi būti vykdomi sausu oru, nes lyjant smarkiam lietui cheminis preparatas gali būti išplautas iš skylių ir neturėti laukiamo poveikio. Pilti preparatą reikia taip, kad jo nepatektų į aplinką – naudoti švirkštus, piltuvėlius, o apie medžius patiesti paklotus.

Pjauti baltažiedžių robinijų medžius galima tik įsitikinus, kad jie yra nudžiūvę, geriausia kitą vegetacijos sezoną (kitais metais). Gyvybingo augalo rovimas pažeidžia šaknis, dėl to vėliau pradeda augti naujos, gausios atžalos. Būtina kelis metus stebėti ar teritorijoje neišauga naujų atžalų ar individų iš dirvožemyje esančių sėklų.

Palankiausias cheminio apdorojimo laikas yra apie birželio 10 d. iki liepos 20 d., o nuo liepos 20 d. iki rugpjūčio 15 d. gali būti pakartotinai apdorojami nenudžiūvę medžiai, bet ne anksčiau kaip praėjus 30 dienų nuo pirmojo naikinimo herbicidais. Naikinimo laikas turi būti nustatomas atsižvelgiant į baltažiedės robinijos vegetacijos pradžią, nes ji gali skirtis skirtinguose šalies regionuose ar skirtingais metais.

Prieš naikinimą reikia pasirengti šios rūšies populiacijos gausos reguliavimo veiksmų planą konkrečiai teritorijai, kuriame bus numatyti konkretūs veiksmai, terminai, asmenys, reikalingos lėšos. Tai numatyta aplinkos ministro patvirtintoje Invazinių rūšių kontrolės ir naikinimo tvarkoje.

Savaiminis šios rūšies arealas yra Šiaurės Amerikos pietrytinėje dalyje, o Europoje baltažiedės robinijos pradėtos auginti parkuose, pakelėse XVII a. pradžioje. Šis dekoratyvus medis užauga iki 12–30 metrų aukščio, 0,6–1,2 metro skersmens. Auga beveik visoje šalies teritorijoje, jų ypač gausu Kuršių nerijoje, Kauno, Švėkšnos, Druskininkų parkuose ir kt.

Baltažiedė robinija įrašyta į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą. Gyvybingų individų auginimas, dauginimas, mainymas, įvežimas, perkėlimas, prekyba ar kitoks jų naudojimas yra draudžiamas. Primename, kad Lietuvoje draudžiama auginti visas baltažiedės robinijos veisles ar formas, prekiauti jų sėklomis ir sodinukais.

Už invazinių rūšių auginimą, dauginimą, mainymą numatytos baudos nuo 200 iki 400 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 300 iki 600 eurų. Už invazinių rūšių pateikimą rinkai ar tyčinį paleidimą į aplinką gresia 300–500 eurų, juridinių asmenų vadovams, kitiems atsakingiems asmenims – 800–1500 eurų baudos.

 

Šaltinis: Aplinkos ministerija

Dalintis
2024/05/12

Laisvę privatiems miškams!

Jau ne vienerius metus privačių miškų savininkai kalba apie iššūkius, su kuriais jie susiduria – miškuose siaučia žaladariai vabalai, daugybė aplinkosauginių apribojimų, auganti biurokratinė našta ir t. t. ...
2024/05/12

Praėjusį šildymo sezoną biokuro kaina krito 40 proc., šilumos – beveik 20 proc.

Tarptautinės biokuro biržos „Baltpool“ duomenimis, praėjusį 2023/2024 m. šildymo sezoną Lietuvoje reikšmingai mažėjo biokuro kaina, o tai lėmė ir galutinės šilumos kainos vartotojams mažėjimą.
2024/05/12

Per artimiausią dešimtmetį Gargždų centro laukia pokyčiai

Žengtas dar vienas svarbus žingsnis, keičiant Gargždų centro veidą. Patvirtintas detalusis planas ir jo įgyvendinimo programa, numatanti, kaip miesto centras vystysis artimiausią dešimtmetį. Tai ne tik miesto širdimi vadinamo turgaus...
2024/05/12

„Vilvi Group“ pardavimai šiemet augo 6,7 proc. iki 74,52 mln. eurų

Viena didžiausių Lietuvoje pieno perdirbimo grupių „Vilvi Group“ šiemet sausį–balandį gavo 74,52 mln. eurų pajamų – 6,7 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu.
2024/05/11

Stačia galva į nuotykius

Aktyvaus poilsio ir adrenalino mėgėjams pasiūlymų kaime nestinga – tik rinkis. Yra kas veikti ir ne sezono metu. Sako, kad nepaprastų įspūdžių suteikia važiavimas ledu ar plaukimas upe žiemą. Tačiau dabar, jau gegutei užkukavus, prasideda ma...
2024/05/11

Meilė žemei ima viršų

Prygos k. (Lazdijų r.) gyvenanti Virginija Krokininkaitė-Jarutienė ūkyje, kurį paveldėjo iš savo tėčio, dirba kartu su vyru Martynu. Jiems padeda trys jų sūnūs: Mykolas, Motiejus ir Aurimas, kuris į jų šeimą įsitraukė tik pernai, bet...
2024/05/11

Geras veterinaras ne tik myli gyvūnus, bet ir juos jaučia

Pasvalys („Darbas“). Jaunesniems žmonėms žodis veterinaras vargu ar sukelia kažkokius ypatingus jausmus. Tai tiesiog specialistas, kuris gali pagelbėti tavo katei ar šuniui. O štai vyresnioji karta, ypač tie, kurie visą g...
2024/05/11

Paskutinės savaitės pasinaudoti parama, atsisakant dujų balionų daugiabučiuose

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena apie galimybę pasinaudoti valstybės parama ir daugiabučiuose namuose atsisakyti suskystintų naftos dujų (SND) balionų, juos pakeičiant kitais energijos šaltiniais. Paraiškos priimamos...
2024/05/11

Patikrinti vaikų sveikatą patogiau prieš vasarą

Artėjant vasarai, tėveliai dar gali suspėti atlikti vieną svarbią užduotį – pasirūpinti savo vaikų profilaktiniu sveikatos patikrinimu. Elektroninis Mokinio sveikatos pažymėjimas galios ištisus metus.