Ataskaitoje apžvelgiama pažanga, padaryta įgyvendinant „Ilgalaikę ES kaimo vietovių viziją“, kuria siekiama remti stipresnes, labiau sujungtas, atsparesnes ir klestinčias kaimo vietoves bei bendruomenes. Numatyta iš viso 30 veiksmų įvairiose politikos srityse, iš kurių devyni jau užbaigti.
Pagrindiniai ligšioliniai ilgalaikės vizijos laimėjimai:
Ataskaitoje pabrėžiama, kad norint pasiekti gerų rezultatų labai svarbu aktyviai bendradarbiauti valstybių narių, regionų ir vietos lygmenimis. Šiuo atžvilgiu 2021 m. buvo labai svarbu pradėti įgyvendinti Kaimo paktą, kuriame veikia specialus valdymo organas, bendradarbiavimo platforma ir paramos biuras, sudarantys palankesnes sąlygas bendrauti ir kurti žinias kaimo bendruomenėms.
Laikydamasi savo įsipareigojimo plėtoti ES kaimo vietoves ir bendruomenes, Komisija šioje ataskaitoje nurodo ES kaimo veiksmų plane numatytus veiksmus, kuriais reikia papildomų pastangų, o kitais atvejais, kai reikalingas tęstinumas, – kad būtų pasiekti bendri tikslai.
Joje taip pat žvelgiama į ateitį: apžvelgdama, kaip 2023–2027 m. BŽŪP ir sanglaudos politika prisidėjo prie kaimo vizijos, joje pateikiamos idėjos ir klausimai svarstymams, kaip ateityje būtų galima sustiprinti ES politiką ir paramą.
Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „Kaimo vietovės yra Europos ekonomikos ir kultūrų įvairovės sudedamoji dalis. Tai yra namai šimtų milijonų europiečių, kurie didžiuojasi ten gyvendami ir dirbdami. Mes palaikome vieni kitus ir norime, kad Europos kaimo vietovės klestėtų. Europa investuoja į kaimo vietoves, nes jų perspektyvos yra Europos ateitis.“
Pagrindiniai faktai
ES kaimo vietovės užima 83 proc. ES teritorijos ir beveik 1 iš 3 europiečių gyvena kaimo vietovėse.
2021 m. birželio mėn., po išsamių konsultacijų, Europos Komisija nustatė ilgalaikę ES kaimo vietovių viziją iki 2040 m. 2019 m. Pirmininkė Ursula von der Leyen pradėjo šią iniciatyvą pripažindama, kad kaimo vietovės yra pagrindinė Europos tapatybės ir ekonominio potencialo dalis ir kad turime jas išsaugoti ir investuoti į jų ateitį.
Ilgalaikėje vizijoje nustatyta 10 bendrų tikslų ir 4 veiksmų sritys, kuriose iki 2040 m. kaimo vietovės taptų stipresnės, sujungtos, atsparios ir klestinčios. Kad pasiektų šiuos tikslus, Komisija įsipareigojo parengti kaimo paktą, kuriuo valdžios institucijos ir suinteresuotieji subjektai būtų sutelkti į kaimo gyventojų poreikius ir siekius. Juo taip pat nustatytas ES kaimo veiksmų planas, pagal kurį Komisija turi įgyvendinti 30 veiksmų įvairiose ES politikos srityse.
Tai yra pirmoji kaimo vizijos įgyvendinimo ataskaita, kurioje pateikiama pirmųjų įžvalgų apie iki šiol padarytą pažangą ir apmąstymų dėl ateities krypčių.
EK informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.