Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024
Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024

Kaip sėkmingai išlaikyti jurginus per žiemą?

2023/01/17


Vilnietė jurginų kolekcininkė, agronomė dr. Janina ČEPLINSKIENĖ, šias gėles auginanti Širvintų rajone, tvirtina be užuolankų – jomis neįmanoma nesižavėti. Jokios kitos gėlės neprilygsta nei spalvų gama, nei formų įvairove, nei puošniu ir ilgu 3–4 mėnesius trunkančiu žydėjimu. Deja, jurginai turi ir du trūkumus: neskleidžia aromato ir kiekvieną rudenį jų gumbus reikia iškasti ir iki pavasario išsaugoti.

Skirtingos laikymo sąlygos

J. Čeplinskienė pataria laikymui sudėti tik sveikus ir subrendusius gumbus, saugykloje palaikyti apie 80 proc. drėgmę ir 3–6 °C temperatūrą. Ne mažiau svarbi saugyklos ventiliacija, kad neatsirastų ligų sukėlėjų. Tada jurginai be jokių problemų sulaukia pavasario. Tačiau ne visi augintojai gali pasigirti, turintys tokias geras sąlygas jurginams. Vis tik kiekvienu atveju galima rasti išeitį.

Sausos, vėsios patalpos. Pasak agronomės, sausose, vėsiose patalpose paprastai oro cirkuliacija yra gera ir jurginų gumbai be vargo išsilaiko, jei tik sudedami sveiki. Bet tokiose patalpose sunkiau peržiemoja veislės, užauginančios mažus, smulkius, plonus gumbus – jie išdžiūsta. Į sandėlį gumbai sunešami apdžiovinti ir net drėgnoki.

Kad neišdžiūtų, specialistė pataria juos įvynioti (pilnai ar iš dalies) į daug sluoksnių laikraštinio popieriaus, sudėti į maišus ar dėžes su sausomis durpėmis, spygliuočių medžių drožlėmis arba pjuvenomis, perlitu, smėliu, akmens vata ar kokia kita sausa medžiaga. Jei patalpos labai sausos, pravartu polietileno maišelius užrišti, maišelio šonuose padarant kiaurymes ventiliacijai. Į dėžes ar maišus gumbai dedami sluoksniuojant su substratu (paskutinis sluoksnis – substrato). Jurginų sluoksnių neturi būti labai daug, nes pablogėja ventiliacija.

Išdžiovinti ir padalinti jurginų šakniagumbiai.

Sausos ir šiltos patalpos. Sausose ir šiltose patalpose (kai temperatūra per 10 °C) paruoštus gumbus pašnekovė rekomenduoja laikyti uždarose dėžėse arba maišuose su ventiliacinėmis angomis. Vienoje pakuotėje gumbų neturi būti itin daug.

Drėgnos ir vėsios patalpos. Pasak J. Čeplinskienės, drėgnos ir vėsios patalpos (3–6 °C šilumos, 75–85 proc. santykinė oro drėgmė) yra tinkamiausios jurginams, jei tik yra pakankama oro ventiliacija. Sveiki, pakankamai gerai išdžiovinti jurginų gumbai laikosi išdėlioti lentynoje vienu sluoksniu arba sudėti į dėžutes, sustatytas viena ant kitos. Laikas nuo laiko pravėdinkite ir pasirūpinkite, kad patalpoje būtų termometras, tai leis jums tiksliau įvertinti sąlygas.

Jei gumbai gerai išdžiovinti, gali būti sandėliuojami ir viena ant kitos sudėtose uždarose dėžėse.

Drėgnose ir šiltose patalpose. Agronomės teigimu, drėgnose ir šiltose patalpose jurginų nerekomenduojama laikyti, bet jei kitokių patalpų neturite, galima ir jas pritaikyti. Šiuo atveju svarbiausia gumbus rūpestingai išdžiovinti ir sudėti į uždarą tarą su ventiliacijai padarytomis kiaurymėmis ir pripildytą tokiais pačiais substratais. Kai drėgna ir šilta, jurginai linkę išleisti priešlaikinius ūglius. Jie dažniausiai pradeda formuotis kovą–balandį ir, norint, juos galima sėkmingai įšaknydinti.

Ką galime padaryti?

1. Kiek aktyviau vėdinti patalpas.

2. Anksti pasirodžiusius ūglius, reiktų iš karto nulaužti, nes jie sekina gumbą, iki sodinimo jis gali ir išdžiūti.

3. Tikrinti ar nepradeda pelyti jurginų kotai – tai infekcijos šaltinis, nuo jų pradeda pelyti ir pūti šakniagumbiai.

4. Sutvarkyti, nuvalyti ir nusausinti kotus aktyvuota medžio anglimi. Vietoje jos galima naudoti natūralų gamtinį antiseptiką – maltą cinamoną. Išvalykite kotą arba nupjaukite iki sveikos dalies ir pabarstykite cinamono milteliais.

5. Parafinuoti šakniagumbius, jeigu juos laikote itin sausoje patalpoje. Tai – gana universalus apsaugojimo būdas. Tačiau nesubrendę išdžiūsta arba supūva ir parafino „kevale“.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Janinos Čeplinskienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Mano ūkis