Columbus +25,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025
Columbus +25,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025

Kanapių žiedynus išveža į užsienį

2020/09/14

Šiaulių rajono jaunasis ūkininkas Darius Barauskas augina keletą hektarų kanapių. Kol Lietuvoje tęsiasi batalijos dėl Pluoštinių kanapių įstatymo pataisų priėmimo, kol valdininkai neapsisprendžia ir vilkina jo priėmimą, plačių užmojų jaunasis ūkininkas kanapių žiedus realizuoja užsienyje.

Kanapių žiedynas tarsi sukomponuota puokštė.

Išskirtinis kanapių laukas

Naujovėmis besidomintis jaunasis ūkininkas pirmiausia veda į nedidelį kanapių lauką ir sako, kad čia – jo eksperimentinis laukas. Kanapės užaugo gana aukštos, kai kurios gal net trijų metrų aukščio, tvirti jų stiebai. Stiprus vėjas linguoja didelius kanapių žiedynus, – užvertęs galvą gali grožėtis įdomiu reginiu. Toks įspūdis, kad vaikštome po bambukų giraitę.

D. Barauskas pasakojo, kad jis pirko sertifikuotą, gana brangią kanapių sėklą ‘Tiborszallasi’. Ūkininkas nusprendė kanapes pasėti į vagas, kad jos augtų eilėmis, kad būtų daugiau šviesos ir saulės. Pusę lauko jis pasėjo rankomis: į vagas bėrė sėklų ir jas užbarstė žemėmis, o likusią lauko dalį pasėjo sėjamoji. Vaikštome tarp didžiulių kanapių eilių – toks įspūdis, tarsi mes būtume kokiame miško jaunuolyne. Įspūdingai atrodo išsišakoję platūs žiedynai. Šios rūšies kanapės žydi pilkšvai rožinės spalvos žiedais.

Vasarą paskyrė kanapių priežiūrai

Įdomu buvo klausytis Dariaus pasakojimo apie kanapių auginimą. Palyginti neseniai jis susidomėjo šia kultūra. Kanapes augina trečią sezoną. Ūkininkas paaiškino, jog viską jis daro legaliai, turi visus reikalingus dokumentus, jo auginamas kanapes patikrino augalų apsaugos specialistai, mat labai svarbu, kad kanabinoido THC koncentracija augaluose neviršytų nustatytos ribos.

Vaikštome po kanapių giraitę. Ūkininkas palenkia storą kanapės stiebą ir rodo, kaip iš arti atrodo žiedynas. Tarp lapų slepiasi daug rožinių žiedelių. ,,Mano auginamos kanapės yra saugios ir kokybiškos, tai paliudija patikros dokumentai. Juk aš auginu produkciją farmacijos pramonei, arbatoms, kosmetikos gamybai, maisto papildams. Dalį kanapių sėklų panaudoju aliejui spausti, itin vertingi yra kanapių baltymai, gardi kanapių žiedų arbata. Tų produktų pats nedaug pagaminu, užtenka ne tik šeimai, bet dar svečius ir bičiulius pavaišiname. Dalį kanapių sėklų parduodu perdirbėjams. Aš kanapes auginu ne pluoštui. Pluoštą atiduosiu žemei, tai puiki trąša dirvožemiui pagerinti“, – rodydamas aukštų kanapių lauką kalbėjo D. Barauskas.

Jaunasis ūkininkas sakė, kad šią vasarą daug plušėjo savo eksperimentiniame lauke: pats rankomis rovė piktžoles, storesnius stagarus sulaužė ir paklojo į tarpus tarp eilių. Kanapės šovė į viršų – užaugo aukštos ir tvirtos. Nauja ūkinė veikla Dariui yra savotiškas hobis, puiki galimybė pabūti gamtoje, kvėpuoti grynu oru. O svarbiausia, kad užaugina kokybiškos produkcijos ir parduoda perdirbėjams. Ūkininkas džiaugiasi, kad jo eksperimentinės kanapės užaugo aukštos, tvirti jų stiebai, augalai iškėlė labai didelius žiedynus.

Lietuva praranda daug milijonų

Kanapes auginti pradėjęs D. Barauskas domisi užsienio šalių sukaupta patirtimi, skaito nemažai literatūros. Užsienyje plačiai yra panaudojamos pluoštinės kanapės: vertingas ne tik pluoštas, sėklos, bet ir žiedai, kanapėse yra 500 biologiškai aktyvių vertingų medžiagų. Darius stebisi, kodėl Lietuvos politikai nepasinaudoja kitų šalių sukaupta gerąja patirtimi, kodėl tiek ilgai trypčioja ir nepriima Pluoštinių kanapių įstatymo pataisų. Dariaus manymu, toks ilgas delsimas yra nuostolingas šalies ekonomikai, mat prarandama daug milijonų eurų, nusisuka užsienio investuotojai, ketinę Lietuvoje perdirbti kanapes. Nežinioje atsidūrė kanapių augintojai, todėl beveik dvigubai sumažėjo auginamų pluoštinių kanapių plotai.

Lietuviai nuo senų laikų savo sklypuose augino pluoštinių kanapių: iš jų pluošto vijo virves, kurios buvo reikalingos ūkyje, be to, tvirtų virvių reikdavo laivyboje, o darbščios lietuvės staklėmis audė audinius maišams, čiužiniams, darbiniams bei apeiginiams drabužiams siūti, meistrai šiltino trobas. Kanapių pluoštas tinka statyboms, tai – natūrali ir puiki medžiaga pastatams apšiltinti. Mokslininkai seniai įrodė, kad kanapių sėklos ir lapai yra vertinga medžiaga, visi žino, jog kanapių aliejus, kanapių baltymai ir kiti produktai turi daug vitaminų, stiprina organizmą. Itin vertinga žaliava yra kanapių žiedai.

Ūkininkas prašė perduoti žinią žmonėms: neskinkite kur pakelėse augančių kanapių žiedų, gal jie netinkami arbatai, gal neturi vaistažolėms būdingų savybių, gal tas laukas yra nupurkštas.

Aldona SIREIKIENĖ

ŪP korespondentė

Dalintis