Columbus +0,7 °C Debesuota
Šeštadienis, 21 Grd 2024
Columbus +0,7 °C Debesuota
Šeštadienis, 21 Grd 2024

Karantininių bulvių kenkėjų padeda išvengti fitosanitarinė kontrolė

2023/05/11


Valstybinė augalininkystės tarnyba primena: kad išsaugotume sveikus augalus ir rudenį turėtume gausų bei sveiką derlių, turime elgtis atsakingai, imtis visų įmanomų prevencinių priemonių, padėsiančių užkirsti kelią bulvių kenkėjams šalyje plisti.

Lietuvoje aptinkami du karantininiai kenkėjai: bulvių žiedinis puvinys ir cistas sudarantys nematodai. Šie kenkėjai gali sunaikinti sveikus pasėlius ir net iki 70 proc. sumažinti derlių, taip padarydami nemenką žalą bulvių augintojams.

Kontroliuoti tiekiamų rinkai bulvių sveikatingumą ir užtikrinti nuolatinę šioje rinkoje esančių ūkio subjektų priežiūrą palengvina Lietuvos Respublikos fitosanitarinis registras, kuriame privalo registruotis 1 ir daugiau hektarų bulvių sodinantys augintojai, arba bulves superkantys ir realizuojantys asmenys. Augalininkystės tarnybos specialistai registre esančius ūkio subjektus prižiūri, ima jų turimų bulvių šakniagumbių mėginius laboratoriniams tyrimams. Taip Fitosanitarinis registras tampa garantu, kad ūkyje bus reguliariai atliekama augalinės produkcijos fitosanitarinė kontrolė, o tiekiamos rinkai bulvės bus sveikos.

Kenkėjų prevencija yra mažiausiai išlaidų reikalaujanti priemonė, palyginti su didžiuliais nuostoliais, kuriuos galima patirti ateityje dėl tonomis sunaikintų užkrėstų bulvių. Norint apsaugoti auginamas bulves nuo bulvių karantininių kenkėjų, Augalininkystės tarnyba rekomenduoja laikytis pagrindinių prevencijos priemonių – sodinti tik sertifikuotas sėklines bulves (visos parduodamų sertifikuotų sėklinių bulvių pakuotės turi būti paženklintos etiketėmis-augalo pasais). Siekiant apsaugoti sveikus pasėlius, svarbu naudoti tik savo ūkio techniką, arba jeigu ją skolinatės iš kito ūkio savininko, būtina kaskart prieš naudojimą kruopščiai ją valyti ir dezinfekuoti.

Įsigytos maistinės bulvės vietinėje rinkoje ar atsivežtos iš kitų šalių privalo būti suvartojamos maistui, bet jokiu būdu nesodinamos. Neretai internetiniuose skelbimuose galime išvysti siūlymų įsigyti smulkios frakcijos maistinių bulvių, kurias pardavėjai įvardija kaip „sėklines“ bulves. Šiais atvejais bulvių pirkėjai ir pardavėjai turėtų būti sąmoningi ir suprasti, kad sėklinėmis bulvėmis laikomos tik nustatyta tvarka Augalininkystės tarnybos ar kitos valstybės kompetentingos institucijos ištirtos ir sertifikuotos sėklinės bulvės. Sertifikuojamas bulves auginančiuose ūkiuose atliekami kasmetiniai patikrinimai ir gumbų tyrimai, todėl nusipirkę ir pasodinę tokias sėklines bulves būsite tikri, kad sulauksite gausaus bei kokybiško bulvių derliaus. Naudojant neaiškios kilmės maistines bulves ne pagal paskirtį, rizikuojama užauginti prastą derlių bei užkrėsti Lietuvos bulvių pasėlius karantininiais kenkėjais, sukeliančiais augalų vytimą, nykimą ir žūtį. Siekiant efektyvesnės fitosanitarinės kontrolės, Augalininkystės tarnyba nuolat stebi prekiautojus bulvėmis turgavietėse ar kitose prekybos vietose, nagrinėja abejones keliančius prekybos bulvėmis socialiniuose tinkluose ir per laikraščius atvejus.

Šiuo metu didžiausią nerimą Lietuvoje kelia bulvių žiedinis puvinys, kurio fitosanitarinė kontrolė Lietuvoje vykdoma jau maždaug du dešimtmečius. Aptikę ligos židinį, Augalininkystės tarnybos specialistai augintojus įpareigoja taikyti teisės aktuose nustatytas fitosanitarijos priemones: užkrėstas bulves sunaikinti, laukuose, kuriuose augo užkrėstos bulvės mažiausiai trejus metus neauginti bulvių, kituose laukuose sodinti tik sertifikuotų sėklinių bulvių gumbus, o visas bulvių derlius, prieš tiekiant jį rinkai, privalo būti patikrintas, ar jame nėra bulvių žiedinį puvinį sukeliančių bakterijų. Tokie ūkiai pagal rizikingumą tikrinami kur kas dažniau.

Bulvių karantininių kenkėjų kontrolė yra vienas aktualesnių Europos Komisijai klausimų, todėl 2022 m. liepos 11 d. buvo patvirtintas Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2022/1194), kuriuo nustatomos bulvių žiedinio puvinio išnaikinimo ir plitimo prevencijos priemonės. Šiuo reglamentu nustatytos griežtesnės šių karantininių kenkėjų kontrolės priemonės nei buvo taikomos anksčiau, atsižvelgiant į kiekvienais metais augantį bulvių žiedinio puvinio židinių skaičių Europos Sąjungoje. Prekyba maistinėmis bulvėmis užsiimantiems asmenims įsidėmėtina, kad šiuo reglamentu nustatyta, jog iš Lenkijos ir Rumunijos įvežamas bulvių siuntas privalo lydėti augalo pasas bei dokumentai, įrodantys, kad bulvės kilusios iš auginimo vietos, kuri oficialiai pripažinta neužkrėsta bulvių žiediniu puviniu, arba bulvės tirtos ir jose kenkėjų nenustatyta.

Pastebėjus įtartinų bulvių ligos požymių, arba galimai daromus prekybos bulvėmis pažeidimus, reikia nedelsiant pranešti Augalininkystės tarnybai.

 

Valstybinės augalininkystės tarnybos informacija

123rf nuotr.

Dalintis