Columbus +13,0 °C Debesuota
Antradienis, 16 Bal 2024
Columbus +13,0 °C Debesuota
Antradienis, 16 Bal 2024

Kartu ūkininkauja du broliai ir jų tėvas

2022/11/16


Pakruojo rajono Žeimelio seniūnijos Grikpėdžių kaime pažangiai ūkininkauja trys Pakalniai: du broliai – 26 metų Deividas ir 29-metis Robertas – bei jų tėvas Laimontas. Lietuvos ūkininkų sąjungos jau 29-ąjį kartą rengiamame konkurse „Metų ūkis“ Deividas ir Robertas šiemet rajone pelnė antrąją vietą.

ukininkai „Čia – mūsų vasaros kurortas“, – laisvalaikio vieta džiaugiasi broliai Robertas ir Deividas Pakalniai.

Grikpėdžių kaime – trys Pakalnių ūkiai

Tris augalininkystės ūkius Žeimelio seniūnijos Grikpėdžių kaime plėtoja Pakalniai – broliai Deividas ir Robertas bei jų tėvas Laimontas. Trijų ūkių savininkai vienas kitam yra patarėjai ir pagalbininkai, kartu dirba visus ūkio darbus, turi bendrą ūkio centrą, grūdus laiko tame pačiame sandėlyje. Jų sėkmės raktas – santarvė ir pasitikėjimas.

„Smagu ūkininkauti kartu su savo sūnumis. Jie yra idėjų nešėjai, jų sprendimai greiti, ryžtingi, abu geri strategai, o aš turiu sukaupęs nemažai patirties. Mūsų dviejų kartų darnų bendradarbiavimą galima pavadinti savotišku mūsų gyvenimo būdu: visi esame lygiaverčiai ūkių savininkai, nesiskirstome darbais, visi atsakome už viską. Mes esame kaip tvirtas kumštis“, – apie bendrą ūkininkavimą su sūnumis „Ūkininko patarėjui“ kalbėjo L. Pakalnis. Jis prisiminė savo ūkininkavimo pradžią.

Prieš daugiau nei 20 metų, norėdami užsidirbti pinigų ir įkurti ūkį, Laimontas ir Žyginta Pakalniai išvyko padirbėti į užsienį. Sugrįžę į gimtąjį kraštą, jie nusipirko 30 ha žemės ir įregistravo valdas. Ūkininkavimo pradžia buvo 2000-ieji metai. Po kurio laiko tėvo pramintu keliu pasuko abu sūnūs. Robertas savo ūkį įregistravo 2014 m., o Deividas – 2020 m. Ūkininkavimo pradžiai tėvas sūnums dovanojo po keletą hektarų žemės. Paskui broliai įsigijo ir išsinuomojo daugiau žemės, jų dirbami plotai padidėjo. Trijų ūkių laukai yra aplinkui, tik kai kurie plotai už 5 km, o toliausiai žemės dirbti tenka važiuoti ir 15 km.

Praverčia įgytos žinios

Robertas ir Deividas baigė tuometį Aleksandro Stulginskio universitetą. Robertas studijavo transporto mašinų inžineriją, o jo brolis pasirinko agronomijos studijas. Jie abu baigė ir magistrantūrą. Studijų metais magistrams įgytos žinios dabar praverčia kasdieniame darbe. Robertas dirba Joniškio žemės ūkio mokykloje profesijos mokytoju, todėl jis Vilniaus universiteto Šiaulių akademijoje dar studijavo ir pedagogiką.

Trys Pakalnių augalininkystės ūkai deklaruoja daugiau nei 300 ha dirbamosios žemės: tėvo valdos – daugiau nei 100 ha, Roberto dirbami plotai didesni – 145 ha, o Deivido ūkis deklaruoja 118 ha. Visų trijų ūkių nuosavos žemės bendras plotas – apie 170 ha.

Broliai ir jų tėvas augina žieminius rapsus, žieminius ir vasarinius kviečius, miežius, žirnius ir kmynus. Šį sezoną, nors vyravo nepalankūs orai, užderėjo palyginti neblogas derlius: žieminių kviečių prikūlė vidutiniškai 7 t/ha, miežių – 6 t/ha, žieminių rapsų byrėjo po 3 t/ha, bet buvo geresnių metų, kai prikuldavo daugiau nei 4 t/ha. Žirnius išguldė liūtys, tačiau pavyko prikulti apie 3,5 t/ha. Deividas paaiškino, kad tame pačiame lauke kartu su žirniais auga ir dvimečiai prieskoniniai augalai – kmynai. Jų augina 38 ha.

ukininkai, nma, parama, zum Ūkininkas Laimontas Pakalnis ir jo žmona pedagogė Žyginta.

Visus darbus šeimyna padaro savo jėgomis, nesamdo papildomų darbuotojų, tik per javapjūtę į talką pasikviečia giminaičių. Javų kulti važiuoja tėvas ir Robertas, o Deividas darbuojasi grūdų sandėlyje.

Modernizavo savo valdas

Su jaunaisiais ūkininkais Deividu ir Robertu apžiūrėjome trijų ūkių bendrą gamybinį centrą. Tarsi kokiai parodai stovėjo išrikiuota tvarkinga blizganti technika – nauji keturi traktoriai, kombainas, sėjamoji, ūkio darbams reikalingi padargai. Technika jau baigiama paruošti žiemos sezonui. Broliai parodė erdvias technikos remonto dirbtuves. Viskas tvarkingai sudėta į tam skirtas lentynas, yra remontui reikalingų įrankių ir prietaisų. Deividas ir Robertas dirbtuvėse remontuoja ne tik ūkio techniką, jei reikia, sugeba sutvarkyti savo ir bičiulių automobilius.

Jaunieji ūkininkai pasakojo, kad jiems pasisekė gauti europinės finansinės paramos ūkiams įkurti ir valdoms modernizuoti, todėl galėjo įsigyti modernios technikos. Robertas įgyvendino tris verslo projektus, o Deividas – vieną. Prieš dvejus metus jie pasirinko neariamąją žemės dirbimo technologiją, žemę įdirba noraginiu ir diskiniu skutikliais. Ūkininkų teigimu, ši technologija yra veiksminga, paspartino ūkio darbus ir leido sutaupyti degalų.

Grikpėdžių kaimo pakraštyje Pakalnių šeima įkūrė laisvalaikio zoną. Įsigiję žemės sklypą, jie iškasė didžiulį tvenkinį, įžuvino, sutvarkė aplinką, pasodino medelių. Vasarą po darbų šeimai smagu tvenkinyje išsimaudyti, pažvejoti, šašlykinėje išsikepti kepsnį. „Čia – mūsų šeimos ir draugų kurortas, puiki atokvėpio vieta. Planuojame prie tvenkinio įrengti namelį savo svečiams, turime ir kitų sumanymų“, – ŪP pasakojo Deividas. Broliai patenkinti, kad gimtajame krašte gali ūkininkauti, auginti duoną ir džiaugtis gyvenimu.

Metų ūkis 2022, Robertas ir Deividas Pakalniai, Laimontas Pakalnis Žiemai paruošta ūkio technika.    

Autorės nuotraukos

2022.11.15

Aldona SIREIKIENĖ

ŪP korespondentė

Susijusios temos – skaitykite: Metų ūkis 2022, Robertas ir Deividas Pakalniai, Laimontas Pakalnis, ūkininkavimo pradžia

Visa informacija, esanti portale,  yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
Dalintis
2024/04/16

Proveržis Lietuvos medžiotojų bendruomenėje

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) balandžio 12-ąją poilsio ir pramogų komplekse „Medžiotojų sostinė“ (Kėdainių r.) surengė rajoninių draugijų, skyrių pirmininkų ir jų delegatų antrąją sueigą – apvaliojo stalo diskusiją...
2024/04/16

Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?

Ligonių kasos sulaukia gyventojų klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus, o šiemet vėl tenka šias priemokas mokėti. Ligonių kasų specialistai primena, kad kasmet vaistų priemo...
2024/04/16

Pasirašytas Lietuvos institucijų ir Vokietijos įmonės „Rheinmetall“ Ketinimo protokolas dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje

Antradienį pasirašytas Lietuvos institucijų ir Vokietijos gynybos pramonės įmonės „Rheinmetall“ Ketinimo protokolas dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje statybų. Dokumentą, rodantį Lietuvos pasirengimą stiprinti savo ir regiono sau...
2024/04/16

G. Nausėda teigia pasigendantis žemės ūkio ministro lyderystės (papildyta Prezidentūros informacija)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia pasigendantis žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko lyderystės. Pasak prezidento, jei būtų perrinktas antrai kadencijai, keltų ministro tinkamumo klausimą.
2024/04/16

Kas daroma, kad šunys nebūtų rišami prie būdos

VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ (GGI) nuo 2020 m. kalba apie tai, kad šunys neturėtų būti laikomi pririšti prie būdos bei siekia, kad tai būtų uždrausta įstatymu.
2024/04/16

Registracija balsuoti paštu Afrikoje ir kai kuriose Azijos bei Europos valstybėse artėja prie pabaigos

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), ragindama užsienyje planuojančius balsuoti rinkėjus registruotis, primena, kad dalyje valstybių esančios Lietuvos diplomatinės atstovybės užbaigs registracijų priėmimą jau šį savaitgalį.
2024/04/16

Žemės ūkio bendrovė tapo pavyzdžiu

Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Šiaulių rajono žemės ūkio bendrovėje „Ginkūnų agrofirma“ balandžio 4 dieną buvo pasirašyta darbdavio lygmens kolektyvinė sutartis su darbuotojų profesine sąju...
2024/04/16

Priimame rekordiškai daug teisės aktų – kaip išvengti teisėkūros infliacijos?

Daugiau nei 23 tūkst. – tiek priimama naujų ar pakeistų teisės aktų per metus. Šis skaičius – dvigubai didesnis nei prieš 20 metų, kai Lietuvai į savo teisės sistemą reikėjo perkelti visą Europos Sąjungos teisę ir jos tai...
2024/04/16

Tauragės „Maisto banko“ koordinatorė: čia maitiname kūnus ir širdis

Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst...