Praėjusios savaitės pradžioje „karvių kovido“ tema buvo „ant bangos“. Apie ją rašė ne tik žemdirbių auditorijai skirti informacijos šaltiniai, bet ir didžiausi Prancūzijos dienraščiai, televizija. Mat lapkričio 2 d. ligos paveiktame galvijininkystės ūkyje (Atlantų Pirėnų departamente) apsilankė žemės ūkio ir maisto suverenumo ministras Marc Fesneau.
Pranešė kelias svarbias žinias
Ministras savo vizitu atkreipė dėmesį į kelis svarbius dalykus.
Pirma, kad EHL išvengta didelių ekonominių nuostolių dėl veislinių gyvulių eksporto praradimo. Nepaisant sudėtingos situacijos, prancūzams pavyko palyginti greitai atverti Ispanijos ir Italijos rinkas. Vien tik šioms rinkoms tenka 95 proc. viso Europos Sąjungai skirto Prancūzijos veislinių galvijų prieauglio eksporto.
„Šis rezultatas tapo įmanomas dėl Prancūzijos atlikto intensyvaus sveikatos diplomatijos darbo, taip pat dėl rimtų valdymo priemonių, įgyvendintų vos tik pranešus apie pirmuosius protrūkius: per mažiau nei 10 dienų Prancūzija sukūrė laboratorijų tinklą, galintį atlikti tyrimus, kurie reikalingi gyvūnams išvežti iš zonos aplink protrūkius, kur taikomi apribojimai“, – skelbia Žemės ūkio ir maisto suverenumo ministerija.
Kita svarbi žinutė skirta – ketinama įgyvendinti veiksmų planą siekiant kuo labiau sušvelninti ligos poveikį galvijininkystės sektoriui. Planas, kurio priemonės bus tobulinamos su specialistais, turėtų suteikti galimybę pagilinti turimas žinias apie ligą ir jos poveikį sveikatai. Taip pat tai bus gairės koordinuojant suinteresuotųjų subjektų (specialistų, veterinarijos gydytojų, vyriausybės tarnybų) veiksmus ir informuojant valstybes nares bei trečiąsias šalis apie sveikatos padėties raidą, kad būtų išsaugoto eksporto rinkos.
Galvijų augintojų ir veisėjų laukta žinia – valstybė kompensuos visas PGR testų ir mėginio paėmimo išlaidas, be to, yra rengiamos sąlygos siekiant ūkiams, nukentėjusiems nuo EHL, suteikti finansinę paramą iš valstybinio sveikatos ir aplinkos rizikos fondo.
„EHL atsiradimas Prancūzijoje yra dar vienas priminimas, kad reikia didinti gyvulininkystės sektoriaus atsparumą sveikatos rizikai, įskaitant kylančią riziką dėl klimato kaitos poveikio“, – ministerijos pranešime cituojamas ministras.
Planas, kuriuo siekiama užtikrinti gyvulininkystės sektoriaus atsparumą, numatyta mobilizuoti 20 milijonų eurų paketą. Jis leistų ne tik geriau kovoti su Prancūzijoje esančiomis gyvūnų ligomis, bet ir pasirengti naujų ligų atsiradimui.
Plito žaibišku greičiu
Prancūzijos teritorijoje EHL buvo patvirtinta rugsėjo 18 d., paveiktų ūkių teritorija sparčiai plėtėsi. Oficialiais lapkričio 3-iosios duomenimis, Prancūzijos pietvakariuose (12 departamentų teritorijoje) nustatyti 2 136 protrūkiai – per savaitę jų padaugėjo ištisu tūkstančiu.
Nors liga praminta „karvių kovidu“, skirtai nei kovido infekcija, EHL neužkrečiama kontaktuojant. Kaip ir mėlynojo liežuvio ligos atveju, virusą perduoda tik Culicoides genties uodai. Siekiant valdyti ligą, 150 km spinduliu apie protrūkį taikomos specialios kontrolės ir prevencijos priemonės.
Užkrėstuose ūkiuose atliekami tyrimai. Teikiama veterinarinė priežiūra beveik visais atvejais sergantiems gyvūnams leidžia atsigauti per kelias dienas. Kritimai sudaro tik apie 1 proc. Vis dėlto yra atvejų, kai persirgę galvijai sunkiai atsigauna.
Pasak francetvinfo, kurio žurnalistai su ministru lankėsi Atlanto Pirėnų departamente, Bearno galvijų veisėjas Sébastien Capdevielle skundėsi, kad jo ūkyje susirgo 7 karvės iš 30 karvių bandos. Viena karvė nuo rugsėjo 23 d. iki šiol negali atsigauti, prognozės nekokios. Veterinarijos gydytojas pavirtino, kad karvei pasireiškė lokalinė alopecija už ausų ir kojų, ji kenčia nuo raumenų atrofijos.
Nori aiškumo dėl paramos
Ministerijos pažadėta parama ūkininkams suteikia vilties, tačiau to maža – jie nori ir aiškumo.
Po ministro vizito į Atlanto Pirėnus dėl EHL trys organizacijos Nacionalinė ūkininkų sąjungų federacija (FNSEA), Nacionalinė galvijininkystės federacija (FNB) ir Nacionalinė pieno gamintojų federacija (FNPL) – susierzino dėl neišsamaus ministro paaiškinimo. Kaip informuoja Web-agri ir kiti agrosektoriaus portalai, šios organizacijos bendru laišku kreipėsi į ministrą. Apskritai jos sveikina Marc Fesneau kelionę ir norą paremti gamintojus, tačiau kartu primena, kad ūkininkai ir toliau „skubiai laukia sveikatos kompensacijų ir ekonominių kompensacijų paketo“.
ŪP portalo informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.