Ashburn +0,2 °C Debesuota
Antradienis, 28 Lap 2023
Ashburn +0,2 °C Debesuota
Antradienis, 28 Lap 2023

„Karvių kovidas“ Europoje slūgsta, ūkiai skaičiuoja nuostolius

2023/11/09


Praėjus mažiau nei metams nuo atvykimo į Senąjį žemyną, epizootinė hemoraginė liga (EHL) užkariavo penkias šalis ir nustebino rimtesniu poveikiu galvijams nei tikėtasi. Pastarąją savaitę apie naujus protrūkius nepranešama, nors paskutiniai pranešimai apie pavienius protrūkius Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijai – lapkričio 2-osios, iš Italijos. Tačiau didžiausių nuostolių EHL padarė Prancūzijos gyvulių augintojams. Šioje šalyje EHL prigijo „karvių kovido“ pavadinimas.

Praėjusios savaitės pradžioje „karvių kovido“ tema buvo „ant bangos“. Apie ją rašė ne tik žemdirbių auditorijai skirti informacijos šaltiniai, bet ir didžiausi Prancūzijos dienraščiai, televizija. Mat lapkričio 2 d. ligos paveiktame galvijininkystės ūkyje (Atlantų Pirėnų departamente) apsilankė žemės ūkio ir maisto suverenumo ministras Marc Fesneau.

Pranešė kelias svarbias žinias

Ministras savo vizitu atkreipė dėmesį į kelis svarbius dalykus.

Pirma, kad EHL išvengta didelių ekonominių nuostolių dėl veislinių gyvulių eksporto praradimo. Nepaisant sudėtingos situacijos, prancūzams pavyko palyginti greitai atverti Ispanijos ir Italijos rinkas. Vien tik šioms rinkoms tenka 95 proc. viso Europos Sąjungai skirto Prancūzijos veislinių galvijų prieauglio eksporto.

„Šis rezultatas tapo įmanomas dėl Prancūzijos atlikto intensyvaus sveikatos diplomatijos darbo, taip pat dėl rimtų valdymo priemonių, įgyvendintų vos tik pranešus apie pirmuosius protrūkius: per mažiau nei 10 dienų Prancūzija sukūrė laboratorijų tinklą, galintį atlikti tyrimus, kurie reikalingi gyvūnams išvežti iš zonos aplink protrūkius, kur taikomi apribojimai“, – skelbia Žemės ūkio ir maisto suverenumo ministerija.

Kita svarbi žinutė skirta – ketinama įgyvendinti veiksmų planą siekiant kuo labiau sušvelninti ligos poveikį galvijininkystės sektoriui. Planas, kurio priemonės bus tobulinamos su specialistais, turėtų suteikti galimybę pagilinti turimas žinias apie ligą ir jos poveikį sveikatai. Taip pat tai bus gairės koordinuojant suinteresuotųjų subjektų (specialistų, veterinarijos gydytojų, vyriausybės tarnybų) veiksmus ir informuojant valstybes nares bei trečiąsias šalis apie sveikatos padėties raidą, kad būtų išsaugoto eksporto rinkos.

Galvijų augintojų ir veisėjų laukta žinia – valstybė kompensuos visas PGR testų ir mėginio paėmimo išlaidas, be to, yra rengiamos sąlygos siekiant ūkiams, nukentėjusiems nuo EHL, suteikti finansinę paramą iš valstybinio sveikatos ir aplinkos rizikos fondo.

„EHL atsiradimas Prancūzijoje yra dar vienas priminimas, kad reikia didinti gyvulininkystės sektoriaus atsparumą sveikatos rizikai, įskaitant kylančią riziką dėl klimato kaitos poveikio“, – ministerijos pranešime cituojamas ministras.

Planas, kuriuo siekiama užtikrinti gyvulininkystės sektoriaus atsparumą, numatyta mobilizuoti 20 milijonų eurų paketą. Jis leistų ne tik geriau kovoti su Prancūzijoje esančiomis gyvūnų ligomis, bet ir pasirengti naujų ligų atsiradimui.

Plito žaibišku greičiu

Prancūzijos teritorijoje EHL buvo patvirtinta rugsėjo 18 d., paveiktų ūkių teritorija sparčiai plėtėsi. Oficialiais lapkričio 3-iosios duomenimis, Prancūzijos pietvakariuose (12 departamentų teritorijoje) nustatyti 2 136 protrūkiai – per savaitę jų padaugėjo ištisu tūkstančiu.

Nors liga praminta „karvių kovidu“, skirtai nei kovido infekcija, EHL neužkrečiama kontaktuojant. Kaip ir mėlynojo liežuvio ligos atveju, virusą perduoda tik Culicoides genties uodai. Siekiant valdyti ligą, 150 km spinduliu apie protrūkį taikomos specialios kontrolės ir prevencijos priemonės.

grafikas
Dėl EHL reguliuojama Prancūzijos teritorija. Šaltinis: Žemės ūkio ir maisto suverenumo ministerija

Užkrėstuose ūkiuose atliekami tyrimai. Teikiama veterinarinė priežiūra beveik visais atvejais sergantiems gyvūnams leidžia atsigauti per kelias dienas. Kritimai sudaro tik apie 1 proc. Vis dėlto yra atvejų, kai persirgę galvijai sunkiai atsigauna.

Pasak francetvinfo, kurio žurnalistai su ministru lankėsi Atlanto Pirėnų departamente, Bearno galvijų veisėjas Sébastien Capdevielle skundėsi, kad jo ūkyje susirgo 7 karvės iš 30 karvių bandos. Viena karvė nuo rugsėjo 23 d. iki šiol negali atsigauti, prognozės nekokios. Veterinarijos gydytojas pavirtino, kad karvei pasireiškė lokalinė alopecija už ausų ir kojų, ji kenčia nuo raumenų atrofijos.

Nori aiškumo dėl paramos

Ministerijos pažadėta parama ūkininkams suteikia vilties, tačiau to maža – jie nori ir aiškumo.

Po ministro vizito į Atlanto Pirėnus dėl EHL trys organizacijos  Nacionalinė ūkininkų sąjungų federacija  (FNSEA), Nacionalinė galvijininkystės federacija (FNB) ir Nacionalinė pieno gamintojų federacija (FNPL) – susierzino dėl neišsamaus ministro paaiškinimo. Kaip informuoja Web-agri ir kiti agrosektoriaus portalai, šios organizacijos bendru laišku kreipėsi į ministrą. Apskritai jos sveikina Marc Fesneau kelionę ir norą paremti gamintojus, tačiau kartu primena, kad ūkininkai ir toliau „skubiai laukia sveikatos kompensacijų ir ekonominių kompensacijų paketo“.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/28

Darbo užmokestis: statistika ir gyvenimas

Lietuvos ekonomika ir net viešasis sektorius jau dabar susiduria su dirbančiųjų trūkumu. Įdomu, kodėl? Juk statistikos rodikliai iliustruoja didėjantį minimalų darbo užmokestį ir 2 001 Eur siekiantį statistinį vidutinį atlyginimą mūsų &scar...
2023/11/28

Vilkai „smaginasi“, kiek įmanydami

Itin skaudus vilkų išpuolis Lazdijų rajone – Lazdijų seniūnijoje Žemaitkiemio kaime ūkininkaujantis Marijus Bernatonis savo akimis negalėjo patikėti, ką išvydo savo arklių aptvare. Jame buvo papjautas pusės metų kumelys. Vilkai...
2023/11/28

Ginučių ąžuolynas – medžiais apaugusi ganyklos buveinė

Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija informuoja, kad įgyvendindama projektą „Natura 2000 tinklo valdymo optimizavimas Lietuvoje“ vykdo Buveinių apsaugai svarbios teritorijos – Aukšt...
2023/11/28

Informacinė kampanija ragins nepasiduoti finansinių sukčių pinklėms

Viena po kitos per Lietuvą ritasi skirtingos sukčiavimų bangos – dangstomasi įvairių įstaigų pavadinimais, žmones bandoma skubiai išgąsdinti ar nudžiuginti, mėginama pasinaudoti patiklumu, emociniu pažeidžiamumu ir taip išvilio...
2023/11/28

Latvija skaičiuoja galimas maisto pramonės netektis dėl Ukrainos-Lenkijos sienos blokavimo

Ryga (LETA-BNS). Latvijos maisto pramonės įmonių netektys dėl kontrolės punktų Ukrainos-Lenkijos pasienyje blokavimo gali siekti 30 mln. eurų per mėnesį, pareiškė Latvijos maisto įmonių federacijos vadovė Inara Šurė.
2023/11/28

Arbūzus sėjo tiesiai į dirvą – ir sunoko

Audronei Žeimantaitei-Kedienei, Kupiškio rajono Naivių kaimo gyventojai, agronomijos studijos visam gyvenimui „įaugo į kraują“, nors dabar dirba kitus darbus. Jos darže niekada nebūna blogo derliaus nei pomidorams, nei agurkams ...
2023/11/28

Mažiau metano – daugiau pinigų už pieną

Dėl klimato kaitos suvaldymo kovojančiame pasaulyje tai, kas dar neseniai atrodė mažai tikėtina, šiandien tampa realybe. Pieno gamintojai už tokių karvučių, kurios išskiria mažiau metano, pieną gali gauti kainos priedą. Tiesa, kol ka...
2023/11/28

Pateiktos paraiškos miško veisimui

Lapkričio 17 d. baigėsi antrasis paraiškų priėmimo etapas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį &bdquo...
2023/11/27

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...