Melžimo aikštelės
Rinkdamiesi melžimo įrangą, pirmiausia turime įvertinti, koks jau yra ar planuojamas karvių laikymo būdas. Jei yra saitinis laikymo būdas, tai galimas karvių melžimas į melžtuvę arba į pieno liniją. Karvių melžimas į melžtuves dažniausiai organizuojamas smulkiuosiuose pieno ūkiuose. Šis melžimo būdas taikomas ir melžiant tik ką apsiveršiavusias ar gydomas karves, nepriklausomai nuo ūkio dydžio. Melžimas į pieno liniją įrengiamas nedideliuose šeimos ūkiuose arba yra išlikęs senos statybos nerekonstruotose fermose. Tai pakankamai daug darbo sąnaudų reikalaujantis melžimo būdas.
Naujai statomose fermose jau daug metų taikomas besaitis karvių laikymo būdas, kuris turi daug privalumų: užtikrinama gyvulių gerovė, nes karvės gali laisvai judėti po fermą, lengviau pastebėti karvių rują, galima automatizuoti įvairiausius priežiūros procesus ir kt. Esant tokiam laikymo būdui, melžimo įrangos pasirinkimas daug įvairesnis. Viskas priklauso nuo bandos dydžio ir planuojamų investicijų į ūkį. Kai karvės laikomos besaičiu būdu, melžimo procesą galima organizuoti melžimo aikštelėje ar pasirinkti robotizuotą melžimą. Karvių melžimo aikštelės parinkimas yra svarbus sprendimas, turintis įtakos melžimo proceso efektyvumui, darbo sąnaudoms ir gyvulių gerovei. Tinkama melžimo aikštelė padeda taupyti laiką, užtikrina pieno kokybę bei higieną ir prisideda prie karvių komforto. Renkantis melžimo aikštelę, svarbu, kad jos dydis atitiktų bandos dydį. Melžimo ir priešmelžiminių aikštelių dydį lemia technologinių grupių dydis sekcijose, melžėjų skaičius, pieno fermos išplėtimo planas ir kt. Įgilintoje darbo vietoje dirbantys melžėjai turi gerai matyti priešmelžiminėje ir melžimo aikštelėse esančias karves. Karvių varymas į aikštelę turi būti automatizuotas, taip pat maksimaliai automatizuotos visos melžimo operacijos.
Kokią melžimo aikštelę pasirinkti? Laikant iki 100 karvių ir neplanuojant didesnės ūkio plėtros, rekomenduojama pasirinkti tandemo tipo melžimo aikštelę. Šio tipo aikštelei įrengti reikia didesnės patalpos. Vienos vietos įrengimas ir jos priežiūra bus truputį brangesnė nei eglutės tipo melžimo aikštelės, tačiau nedideliame ūkyje ši aikštelė turi daugiau privalumų: kiekviena karvė melžiama atskirame bokse, todėl jos yra ramesnės ir patiria mažiau streso melžimo metu, karvė stovi šonu, todėl galima ją gerai apžiūrėti, taip pat kiekvienos karvės melžimo laikas gali būti skirtingas ir neturės įtakos kitoms karvėms. Melžėjai šioje aikštelėje daro mažiausiai darbo organizavimo klaidų, nes kiekviena karvė į aikštelę ateina ir iš jos išeina skirtingu laiku. Ši aikštelė užtikrina didžiausią karvių ir melžėjų komfortą.
Eglutės tipo melžimo aikštelė yra viena populiariausių tiek mažuose, tiek vidutiniuose, o kartais ir stambiuose pieno ūkiuose. Jos įrengimas yra vienas iš pigiausių ir mažiausiai reikalaujantis sąnaudų ją prižiūrint. Melžimo metu matoma tik užpakalinė karvės dalis, nes ji stovi kampu į melžėją, ir tešmuo ruošiamas iš šono. Vietų skaičius aikštelėje parenkamas pagal ūkyje laikomų karvių skaičių. Norint, kad melžimo procesas vyktų sklandžiai, karves rekomenduojama grupuoti pagal melžimo trukmę, nes į aikštelės pusę jos išleidžiamos ir įleidžiamos vienu metu. Jei karvės nėra sugrupuotos, tai ilgiau besimelžiančios užlaiko kitas, nes jų negalima išleisti iš aikštelės ir įleisti kitų. Didesnėse aikštelėse, pavyzdžiui, kuriose įrengta 2 x 10 ir daugiau melžimo vietų, visada rekomenduojama įrengti greitąją karvių išleidimo iš aikštelės sistemą, kai pasikelia visa priekinė sienelė ir visi gyvuliai gali vienu metu išeiti. Tai pagreitina karvių pasikeitimą, o dėl to didėja darbo efektyvumas.
Didesniuose ūkiuose populiariausia šonas prie šono (lygiagrečių) tipo melžimo aikštelė. Tokioje aikštelėje karvės stovi užpakaliu į melžėją. Tai yra saugiausia melžėjams aikštelė. Karvės yra iš dalies atskirtos viena nuo kitos. Melžėjai darbo vietoje mato tik karvės kojas ir tešmenį. Melžiant tokioje aikštelėje, svarbu, jog bandoje būtų vienodo stambumo karvės, kad jos tilptų melžimo vietoje ir melžėjai galėtų pasiekti jų tešmenis. Tai vienintelė aikštelė, kurioje yra įrengiamas išmatų surinkimas, jei karvė tuštinasi melžimo metu. Karvės į melžimo aikštelę sueina pro vienus vartelius, o pasimelžusios išeina visos kartu arba grupėmis. Galimas ir individualus karvių išleidimas iš aikštelės. Jei įrengtas grupinis išleidimas, karves galima greičiau išleisti iš aikštelės ir jos ramiau sugrįžta į tvartą. Kad šio tipo aikštelėje melžimo procesas būtų sklandesnis, kaip ir eglutės tipo melžimo aikštelėje, rekomenduojamas karvių grupavimas pagal melžimo trukmę.
Melžimo įranga
Paskutiniais metais stambiuose pieno ūkiuose populiarėja karuselės tipo melžimo aikštelės. Dažniausiai yra įrengiama 40 ar daugiau melžimo vietų aikštelė. Melžėjai dirba aikštelės išorinėje pusėje ir karvės stovi užpakaliu į melžėją. Karvių melžimas vyksta ant besisukančio rato. Kol karuselės ratas apsisuka, karvė pamelžiama. Jei karvė nespėja pasimelžti, automatinė sistema sustabdo aikštelės sukimąsi, o melžimas vyksta toliau. Pasibaigus melžimui ir automatinei įrenginio sistemai nuėmus melžiklius, vėl paleidžiamas aikštelės sukimasis. Melžiant karuselės tipo melžimo aikštelėje, karvės į aikštelę pro įėjimo vartelius eina viena paskui kitą, melžimas vyksta nepertraukiamai ir melžėjai dirba kaip prie konvejerio. Melžimo proceso efektyvumui užtikrinti labai svarbu yra nepertraukiamas karvių įėjimas į aikštelę, o tam pasitarnauja automatiniai karvių varytuvai.
Kitas svarbus etapas, renkantis melžimo įrangą, yra tinkamas vakuumo sudarymo įrenginio ir melžtuvų pasirinkimas. Vakuumas yra reikalingas, kad melžtuvai galėtų dirbti, pienui tekėti, įrenginiams plauti, įvairiems vartams valdyti ir kt. Vakuumo siurblys pasirenkamas pagal poreikį, t. y. linijos ilgį, melžtuvų skaičių, vakuumo reguliatorius, čiaupus, vakuumo vamzdžių sujungimų skaičių. Labai svarbu, kad vakuumo siurblio našumas tenkintų pieno ūkio poreikius. Dar reikia nepamiršti, kad vakuumo poreikis melžimo įrangai plauti yra apie 30 proc. didesnis, nei melžti. Melžiant karves stovėjimo vietose, rekomenduojamas 44–48 kPa vakuumas, o, laikant karves besaičiu būdu ir melžiant melžimo aikštelėse, – 38–42 kPa. Rekomenduojamas vakuumo siurblio našumas yra 300 l/min. pieno surinkimo sistemai ir dar papildomai 100 l/min. kiekvienam melžtuvui. Prie vakuumo siurblio būtina pasirinkti tinkamą, greitai reaguojantį į vakuumo pakitimus ir tiksliai veikiantį reguliatorių, kuris turi palaikyti pastovų reikalingą vakuumo lygį, priklausomai nuo pasirinktos melžimo sistemos. Pagal naudojamą vakuumo dydį ir melžimo linijų ilgį, atitinkamai reikia pasirinkti šių vamzdynų diametrus. Jei bus pasirinktas per mažo diametro vakuumo vamzdis, nukentės melžimo kokybė. Sistema negalės tiekti tiek vakuumo, kiek reikia įrangai dirbti, todėl melžimo metu melžiklių tarpsieninėje kameroje vakuumo lygis svyruos. Dėl per mažo pieno vamzdžių diametro pienas sunkiau tekės į pieno surinkimo indą. Persipildžius vamzdžiui, melžimo metu svyruos vakuumo lygis melžiklių pospeninėje kameroje, o tai atsilieps karvių išmelžimo kokybei, taigi ir tešmens sveikatingumui.
Melžimo automatizavimas
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
LSMU VA Josifo Taco pienininkystės centro vadovas doc. dr. Saulius TUŠAS
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.