Remiantis naujais PitchBook duomenimis, 2023 metais į akvakultūros sektorių investuota 1 mlrd. JAV dolerių.
Tačiau yra ženklų, kad 2024 m. sandorių mažės, atsižvelgiant į rizikos kapitalo rinkos sulėtėjimą. „PitchBook“ duomenimis, 2024 m. rugsėjo mėn. duomenimis investicijos į akvakultūrą siekia 0,2 mlrd. JAV dolerių.
„PitchBook“ apibrėžime „akvakultūra“ yra platus terminas, apibūdinantis „žuvų, vėžiagyvių, moliuskų ir vandens augalų“ auginimą.
Europos gamyba
Šiaurės Europa naudoja sudėtingas, daug kapitalo reikalaujančias sistemas akvakultūros produkcijos gamybai, kuriai regione vadovauja didžiosios korporacijos, įskaitant SalMar ir Mowi. Šios didesnio masto operacijos, kurioms reikia daugiau infrastruktūros, „sukuria daugiau galimybių naujoms įmonėms, siūlančioms pagalbines technologijas“, – pažymi „PitchBook“.
„Didesnis trečiųjų šalių akvakultūros technologijų panaudojimas ir daugiau pasitraukimo galimybių mažesniems ūkiams padarė Europą pirmaujančia akvakultūros rizikos kapitalo rinka“, – teigiama pranešime.
Daugiausia gaminančios šalys regione yra Islandija ir Norvegija. Tačiau tik viena Europos šalis – Norvegija – yra tarp 10 didžiausių akvakultūros produktų gamintojų pasaulyje.
Azija pirmauja
Nepaisant to, kad didžioji dalis akvakultūros produkcijos yra Azijoje, regionas nėra rizikos kapitalo pinigų židinys.
Taip yra daugiausia dėl to, kad ūkininkavimo sistemos paprastai yra mažiau priklausomos nuo technologijų (pvz., gėlo vandens tvenkiniai) ir todėl riboja „agtech“ startuolių ir rizikos kapitalo dolerių galimybes.
Kinija gamina 55 proc. akvakultūros produkcijos (neskaitant vandens augalų ir dumblių) visame pasaulyje, po jos seka Indija, Indonezija, Vietnamas ir Bangladešas.
Augalų akvakultūra
Anot PitchBook, augalų akvakultūros kategorija sukuria dideles galimybes: „Startuoliai naudoja šiuos organizmus įvairioms reikmėms: nuo alternatyvių baltymų gyvūnų pašaruose ir augalinės mėsos iki tvaraus žemės ūkio žaliavų bei pramoninių produktų, tokių kaip bioplastikas ir biokuras“.
Šios kategorijos startuoliai pernai per 12 sandorių surinko rekordinius 114 mln. JAV dolerių
Štai trejetas įmonių, kurios praėjusiais metais buvo daugiauai finansuojamos. Tai Indijos startuolis „Sea6 Energy“ (iki šiol surinkta 32,3 mln. JAV dolerių), kuri dumblius naudoja biostimuliatoriams, gyvūnų pašarams ir biokurui. Antroje vietoje yra Tel Avive įsikūrusi įmonė Brevel (26,9 mln. JAV dolerių), dirbanti su žmonių maistui skirtais dumbliais. Trečioje vietoje – JK ir Vokietijoje veiklą plėtojanti „AlgaeCytes“ (21,6 mln. JAV dolerių), gaminanti Omega-3 papildus.
Pašarai ir papildai
Pašarų ir pašarų papildų akvakultūra yra pažymėta, kaip dar viena galimybė, nes žuvų pašarų tiekimas iš laukinės žuvininkystės prisideda prie vandenynų išsekimo.
„Šis iššūkis paskatino inovacijas tvarių pašarų sprendimų srityje, o startuoliai kuria alternatyvas laukinių vabzdžių ir augalų pašarams“, – sako PitchBook.
Ir skirtingai nei alternatyvūs baltymai žmonėms, „akvakultūros pašarų rinka siūlo palankesnę aplinką alternatyviems baltymams, o ūkininkai rodo norą priimti šiuos tvarius sprendimus“.
Maisto ir pašarų papildai, kaip kategorija, nuo 2020 m. surinko 1,1 mlrd. JAV dolerių, „aplenkdami visas kitas akvakultūros kategorijas“.
Parengė Ričardas Čekutis